5 sposobów, które pomogą rekruterom znaleźć Cię online

Istnieje wiele różnych sposobów, dzięki którym zostaniesz zauważony przez rekrutera i wcale nie muszą one wiązać się z wielogodzinnym scrollowaniem ogłoszeń. W dobie powszechnie dostępnej tożsamości użytkownika online, rekruter może znaleźć Cię przez dowolną stronę, na której zamieściłeś swoje dane.

Każdy szukający pracy powinien znać wartość profilu LinkedIn. Potężnym konkurentem dla LinkedIn jest po prostu wyszukiwarka osób Facebooka. Ale czy są jakieś inne miejsca online, dzięki którym zostaniesz odkryty przez pracodawcę?

 

Oczywiście, że tak.

 

Zanim jednak zaczniesz udostępniać swoje dane na pierwszym z brzegu portalu społecznościowym, ważne jest, abyś sprawdził, gdzie już znajdują się Twoje dane osobowe, tak byś był świadomy tego, co przyszły rekruter znajdzie wyszukując Twoje nazwisko w sieci. Zrób szybki research i sprawdź pierwsze pięć stron internetowych, które pokazują wyniki z Twoimi danymi, a następnie przejdź do Grafiki Google i na jakich zdjęciach jesteś. Jeśli natrafisz na co, czego wolałbyś nie pokazywać publicznie – przejdź do strony źródłowej i spróbuj usunąć.

 

Następnie przejdź do kont w serwisach społecznościowych i sprawdź ustawienia prywatności. Upewnij się, że zdjęcia i komentarze, które mogą być oglądane publicznie, nie zaszkodzą procesowi poszukiwaniu pracy.

 

Dobrym pomysłem może być także lekkie „poprawienie” profili w mediach społecznościowych.  Wybierz profesjonalne zdjęcie profilowe i napisz rozsądną notatkę na swoim koncie, a szanse na znalezienie przez rekrutera znacznie wzrosną.

 

Po zakończeniu tych działań, nadszedł czas, aby ocenić, na ile Twój wizerunek jest widzialny w sieci. Oto pięć sposobów, które pomogą Cię znaleźć pracownikom HR Twojej wymarzonej firmy:

 

  1. Własna strona internetowa.

 

Profesjonalne portfolio nie jest zarezerwowane tylko dla sztuk pięknych. W dzisiejszych czasach łatwo jest stworzyć osobistą stronę internetową prezentującą doświadczenie i Twoją wartość na rynku pracy. Jest ona szansą na promocję Twojej osobistej marki, wyszczególnienie wszystkich umiejętności jakie posiadasz oraz zapewnienie kontaktu z potencjalnym pracodawcą.

 

  1. Profesjonalne konto na Twitterze.

 

Wiesz już wszystko o portalach takich jak LinkedIn i Twitter, ale czy rozważałeś użycie Twittera jako kolejnego narzędzia w poszukiwaniu pracy?

 

Załóż na Twitterze osobne konto zawierające profesjonalne zdjęcie i informacje o tym kim jesteś i czym się zajmujesz. Postępuj zgodnie z zasadami obowiązującymi w Twojej branży. Śledź firmy, w których praca Cię interesuje. Wykorzystaj konto, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami branżowymi, umieszczaj wpisy istotne dla Twojej branży i komentuj tweety firm docelowych.

 

  1. Utwórz konto na wyszukiwarkach pracy.

 

Jeśli chcesz być lepiej widzialny w internecie, powinieneś założyć konto na popularnych tablicach ogłoszeń o pracę np. Indeed i włączyć opcję widoczności CV. Wybierając tę opcję, osoby prowadzące rekrutację będą miały dostęp do Twojego CV i możliwość kontaktu z kandydatem.

 

  1. Napisz artykuł branżowy.

 

Wyobraźmy sobie taką sytuację: pracownik działu HR przeprowadza rekrutację online i szuka osób, które będą odpowiednie na dane stanowisko. Wśród najlepszych wyników wyszukiwania znalazł się artykuł na jeden z aktualnych w Twojej branży tematów, którego jesteś autorem. Pierwszym krokiem, jaki zrobi rekruter będzie jak najszybsze znalezienie danych kontaktowych i sprawdzenie Twoich pozostałych mediów społecznościowych.

 

Publikowanie w Internecie treści związanych z konkretnym stanowiskiem w pracy to doskonały sposób na zaprezentowanie swojej wiedzy branżowej i zdobycie pozycji eksperta w danej dziedzinie. Jest to również kolejna droga, dzięki której zostaniesz znaleziony przez odpowiednie osoby.

 

  1. Dołącz do organizacji branżowych.

 

Ważne, jest by wiedzieć kto jest kim. Kim są osoby na głównych stanowiskach w Twojej branży? Czy istnieją organizacje, do których mógłbyś dołączyć? Czy jeśli już do niej dołączysz dostaniesz z tego powodu jakieś dodatkowe profity? Wyszukaj odpowiednie stowarzyszenia i organizacje, a następnie sprawdź możliwości członkostwa.

 

Rynek pracy w 2018 roku diametralnie różni się od tego sprzed nawet pięciu lat. Dostępnych jest coraz więcej narzędzi internetowych, które pomagają wyszukiwać oferty pracy – w dodatku ich liczba stale się powiększa. Dzięki odrobinie czasu i uwagi poświęconym tworzeniu wizerunku sieciowego, możesz zwiększyć swoje szanse na zauważenie przez rekrutera i zdobyć wymarzoną posadę.

Zapraszamy do #insider_talk z Michałem Abendrot oraz zobaczenia jak zwiększyć szanse na sukces Twojego CV!
Zajrzyj na nasze grupy na Facebooku i sprawdź czy praca nie szuka Ciebie, oraz przeczytaj o realiach pracy w farmacji.