fbpx
exit interview

Exit interview – 7 pytań, które zostaną Ci zadane

Zrobiłeś to. Odważyłeś się wreszcie i złożyłeś wypowiedzenie. Jesteś gotowy, aby przepracować ostatnie kilka dni, pożegnać się z kolegami z pracy i odejść w stronę zachodu słońca 😉 Cieszysz się, że najgorsze już za Tobą. Nagle dostajesz maila z działu HR z prośbą o stawienie się na tzw. exit interview, czyli krótką rozmowę przeprowadzaną po rezygnacji z pracy. Jesteś szczerze zaskoczony – spodziewałeś się, że jedyne, co Ci zostało, to spakować swoje segregatory i długopisy, a potem wymknąć się z firmy.

 

Nie ma wątpliwości, że takie rozmowy mogą budzić niepokój. Przecież już sama rezygnacja z pracy była stresująca! Dziś chcemy Cię przekonać, że to doświadczenie może być tak samo cenne jak wszystkie inne i niekoniecznie musi przyprawiać Cię o szybsze bicie serca. Jeśli chcesz zostać zapamiętany jako profesjonalista, nie zostawiaj przygotowania do tej rozmowy na ostatnią chwilę – w końcu nie chcesz, żeby przebiegała ona jak sesja terapeutyczna pod hasłem „Dlaczego nienawidziłem tej roboty” 😉

Oto kilka pytań, jakie najczęściej padają podczas takiej rozmowy. Niezależnie czy jest to Twoja pierwsza czy dziesiąta taka rozmowa, zawsze powinieneś dobrze się z nimi zapoznać.

 

  1. Dlaczego zdecydowałeś się zrezygnować z obecnego stanowiska?

 

Jak można się domyślisz jest to kluczowe pytanie podczas każdego exit interview. Co spowodowało, że zdecydowałeś się spakować rzeczy i zostawić puste biurko? To pytanie zadawane jest z kilku różnych powodów. Po pierwsze, pracodawca chce określić, czy miało miejsca jakieś konkretne wydarzenie, które miało decydujący wpływ na taką decyzję. Po drugie, chce on ustalić, czy można wprowadzić jakieś udoskonalenia na Twoim stanowisku pracy, zanim jeszcze pojawi się na nim kolejna osoba.

Pamiętaj, że nadrzędnym celem firmy jest zatrzymanie pracowników. Twoja opinia może być w tej sytuacji kluczowa.

 

  1. Czy uważasz, że byłeś odpowiednio przygotowany do wykonywania tej pracy?

 

Zadając to pytanie podczas exit interview, firmy chcą ustalić w jakim stopniu wykwalifikowani czują się ich pracownicy. Może wydawać Ci się niepotrzebnym narzekanie na brak szkoleń, przestarzała technologia czy niekomunikatywny zespół. Pamiętaj jednak, że poruszenie takich kwestii pomoże Twojemu pracodawcy poprawić te aspekty w dłuższej perspektywie czasowej.

Twój rozmówca nie jest głupi – jest dokładnie świadomy tego, że odchodzisz z pracy z konkretnej przyczyny i mało prawdopodobne jest, że będziesz chciał mówić o niej w samych superlatywach. Dlatego nie wahaj się być szczerym. Pamiętaj tylko, żeby nie być aż zanadto brutalnym w swoich słowach – palenie mostów nigdy nie jest dobre.

 

  1. Jak wyglądała relacja z Twoim przełożonym?

 

Twoje stosunki zawodowe z szefem prawdopodobnie miały ogromny wpływ na życie zawodowe, więc Twoja firma chce wiedzieć o nich wszystko. Za co ceniłeś swojego przełożonego? Co sądzisz o jego stylu zarządzania? Możesz także zostać poproszony o podanie sugestii dotyczących sposobów poprawy. Powiedzenie czegokolwiek negatywnego o byłym szefie może wydawać się sprzeczne z intuicją – zwłaszcza, gdy zasada „Nigdy nie narzekaj na szefa” jest od lat zakorzeniona w Twojej pamięci. Jednak taka informacja zwrotna jest dla firmy bezcenna. Pamiętaj tylko, by nie zapędzić się i nie zwymyślać zbytnio swojego szefa – duża część krytyki z pewnością zostanie przekazana tej osobie. Zatem, jeśli masz wątpliwości – postaraj się o konstruktywną krytykę.

 

  1. Co skłoniło Cię do zaakceptowania nowej oferty pracy?

 

Oczywiście, nie musisz czuć się zobligowany do dzielenia się szczegółami. Powinieneś jednak być świadomy, że takie pytanie może się pojawić podczas exit interview. Firma chce po prostu uzyskać informację, czy pasują pod względem atrakcyjności swoich ofert pracy do reszty branży.

Być może wynagrodzenie jakie Ci zaoferowano jest znacznie wyższe – wtedy poprzedni pracodawca powinien zastanowić się nad wypłatami jakie on oferuje. Niezależnie od tego, jakie informacje uzyska od Ciebie firma, pomoże jej to utrzymać swój poziom na równi z konkurencją – co jest niewątpliwie ważne dla przyciągnięcia uwagi młodych talentów.

 

  1. Co najbardziej lubiłeś w swojej pracy?

 

Chociaż celem exit interview jest uzyskanie informacji, na temat tego, dlaczego zrezygnowałeś z pracy, nie oznacza to, że nie ma możliwości zwrócenia uwagi na pozytywy! W typowym exit interview zostaniesz zapytany, jakie aspekty Twojego stanowiska najbardziej Ci się podobały. Niezależnie od tego czy były to Twoje codzienne obowiązki, sympatia członków zespołu czy też krótsze godziny pracy w piątki – Twoja firma chce wiedzieć jakie praktyki warto kontynuować.

 

  1. Czego najbardziej nie lubiłeś w swojej pracy?

 

Druga strona medalu – nadszedł czas, aby podzielić się tymi mniej wspaniałymi aspektami pracy w tej firmie. Być może nie znosiłeś comiesięcznych kontroli na zebraniach zarządu, Twój szef był arogancki i niekompetentny albo uważasz, że Twój dział powinien być całkowicie zrestrukturyzowany, aby pracować efektywniej. Podczas exit interview masz szansę być szczerym i podzielić się tymi rzeczami, na które zwykle narzekaliście podczas lunchu.

 

  1. Jak sądzisz, osoby o jakich kwalifikacjach potrzebuje firma, aby znaleźć zastępstwo?

 

Kto może mieć lepszy wgląd w to, co niezbędne na Twoim stanowisku niż Ty sam? To Ty wykonywałeś tę pracę dzień w dzień i bardzo możliwe, że robiłeś to świetnie. Pracodawca chce zatem wiedzieć, na jakie cechy powinien zwrócić uwagę podczas rekrutacji. Może umiejętność zarządzania bazami danych nie jest aż tak kluczowa, jak zaznaczone było w ogłoszeniu, na które odpowiedziałeś. Uważasz, że najcenniejsze cechy to umiejętność działania wielozadaniowego. Zaufaj nam! Pracodawca z pewnością doceni (i wykorzysta!) Twoje wskazówki.

 

Exit interview to naprawdę nic, czym należałoby się stresować. Potraktuj to jako szansę na szczerą dyskusję na temat Twojego byłego stanowiska. A jeśli już zaczniesz się stresować, po prostu powiedz sobie samemu: „Spokojnie! Przecież nie mogą mnie już zwolnić!”

 

 

Przeczytaj również nowy artykuł o niezadowoleniu z pracy oraz  najnowszy wywiad z Pauliną Pyzik w ramach #insider_talk

Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się”- rozmowa z Mateuszem Niedobą

Za nami trzecie z czterech spotkań z serii „ Zainspiruj się”, w trakcie których dostarczamy Wam dawki inspiracji do podjęcia własnej ścieżki kariery, poprzez przedstawienie postaci, które taki krok mają już za sobą. W środę 20 stycznia poznaliśmy Mateusza Niedobę,

Ile zarabia się w branży farmaceutycznej?

Rok 2020 odbił piętno w sektorze firm farmaceutycznych. Odnalezienie się w nowej sytuacji stanowiło wyzwanie dla całej branży. W okresie pandemii konieczna była reorganizacja działów sprzedaży, co nierzadko doprowadzało do restrukturyzacji. Równie ważne było znalezienie nowych sposobów na dotarcie do

Cykl Zainspiruj się! –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

Cykl “Zainspiruj się” –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

To już połowa naszego cyklu „ Zainspiruj się!” ,w ramach którego przedstawiamy Wam osoby, które nie bały się wyjść poza utarte schematy i weszły na alternatywną ścieżkę swojej kariery. W drugim tygodniu stycznia mieliśmy przyjemność poznać Kasię Kopacz- Zakrzewską, farmaceutkę,

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się” – rozmowa z Joanną Janus

Nasz najnowszy cykl “Zainspiruj się” trwający przez styczeń to seria spotkań live z osobami, które podjęły alternatywne ścieżki zawodowe i nie oglądając się na innych postanowiły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Pierwszą z tych osób była Joanna Janus, świeżo