fbpx

7 sposobów na aktywne zarządzanie karierą

Coraz więcej specjalistów jest zdania, że zarządzanie karierą zdecydowanie należy do ich menadżerów i że będą całkowicie odpowiadać za jej rozwój. Tymczasem rozwój Twojej ścieżki zawodowej to tylko i wyłącznie twoje zadanie. Łatwo jest jednak zatracić się w wirze codziennych obowiązków i stracić z pola widzenia perspektywę rozwoju kariery. Przygotowaliśmy dla was 7 sposobób, dzięki którym zarządzanie swoją ścieżką zawodową będzie łatwiejsze i bardziej efektywne.

 

  1. Wyznacz i jasno komunikuj swoje cele.

Musisz wiedzieć czego chcesz, aby to uzyskać. Kluczem do rozwoju swojej kariery zawodowej jest jasne zdefiniowanie swoich celów razem ze swoim menedżerem lub mentorem. Lista celów może być także doskonałym narzędziem do śledzenia postępów poczynionych w ciągu ostatniego roku i porównywania ich z wynikami z innych lat.

 

  1.  Otwórz się na opinie.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest otrzymania szczerego feedbacku – nie zawsze będzie on pozytywny.  Jednak to właśnie umiejętność słuchania każdej opinii i odpowiedniego reagowania na nią jest tym co wzniesie twoją karierę na wyższy poziom. Upewnij się, że jesteś otwarty na wszystkie opinie – zarówno te dobre, jak i te mniej budujące. Pomoże ci to w dostosowaniu stylu swojej pracy do osiągania wyznaczonych celów.

 

  1. Spójrz na swoje osiągnięcia z innej perspektywy.

Staraj się myśleć o swojej pracy w kategoriach N.E.A.R.

 

N – Numbers

E – Examples

A – Achievments

R – Results

 

Wszyscy mamy jakieś obowiązki. Ludzie, którzy wyróżniają się na tle innych, mówią o swoich obowiązkach w kategoriach liczb, osiągnięć i wyników popartych przykładami. O jakich wynikach i osiągnięciach Ty możesz powiedzieć?

 

  1. Zarządzaj swoimi projektami

Prawdopodobnie raz na kwartał wykonujesz świetny projekt, który spełnia wszystkie kryteria NEAR.

Przyczynił się on do sukcesu Twojej firmy i jesteś z niego bardzo dumny. Świetnie! Teraz zbierz wszystkie jego elementy i spakuj w specjalnym folderze lub chmurze. To samo zrób z każdym kolejnym udanym projektem – kompletuj i eksponuj wszystkie zadania, które przyniosły Ci satysfakcję.

 

  1. Komunikuj się!

Czytaj publikacje, strony internetowe i blogi branżowe i dziel się najlepszymi artykułami – wypracuj sobie swój punkt widzenia na wiele tematów. Pracuj na swój autorytet, by twój głos był odbierany jako wartościowe źródło informacji dotyczących twojej branży. Komentuj wartościowe treści i współpracuj z wpływowymi osobami z twojego środowiska zawodowego.

 

  1. Zgłoś się!

Kiedy pojawia się nowy projekt, który współgra z Twoimi celami – zgłoś się do jego realizacji. Pokaż swoim przełożonym, że chcesz zdobyć nowe umiejętności i zyskać doświadczenie. Bądź jednak rzetelny w tym, co rzeczywiście możesz zaoferować i dopiero wtedy zaangażuj się w jego realizację.

 

  1. Utrzymaj to.

Wiemy, że stale jesteś zajęty pracą i domykaniem kolejnych projektów. To wszystko, to dodatkowo wykonana praca, która jednak jest konieczna do przejęcia kontroli nad Twoją karierą. Godziny spędzone na rozmowie i kontaktach z nowymi ludźmi, przechowywanie wszystkich wartościowych plików, profili społecznościowych – to nie tylko ogromna inwestycja, ale również nowy nawyk, który powinien towarzyszyć ci na ścieżce rozwoju zawodowego.

Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji. Zajrzyj i sprawdź również najnowszy felieton Ernesta Szuberta w ramach #insider_talk

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się”- rozmowa z Mateuszem Niedobą

Za nami trzecie z czterech spotkań z serii „ Zainspiruj się”, w trakcie których dostarczamy Wam dawki inspiracji do podjęcia własnej ścieżki kariery, poprzez przedstawienie postaci, które taki krok mają już za sobą. W środę 20 stycznia poznaliśmy Mateusza Niedobę,

Ile zarabia się w branży farmaceutycznej?

Rok 2020 odbił piętno w sektorze firm farmaceutycznych. Odnalezienie się w nowej sytuacji stanowiło wyzwanie dla całej branży. W okresie pandemii konieczna była reorganizacja działów sprzedaży, co nierzadko doprowadzało do restrukturyzacji. Równie ważne było znalezienie nowych sposobów na dotarcie do

Cykl Zainspiruj się! –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

Cykl “Zainspiruj się” –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

To już połowa naszego cyklu „ Zainspiruj się!” ,w ramach którego przedstawiamy Wam osoby, które nie bały się wyjść poza utarte schematy i weszły na alternatywną ścieżkę swojej kariery. W drugim tygodniu stycznia mieliśmy przyjemność poznać Kasię Kopacz- Zakrzewską, farmaceutkę,

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się” – rozmowa z Joanną Janus

Nasz najnowszy cykl “Zainspiruj się” trwający przez styczeń to seria spotkań live z osobami, które podjęły alternatywne ścieżki zawodowe i nie oglądając się na innych postanowiły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Pierwszą z tych osób była Joanna Janus, świeżo