fbpx

Rozmowa kwalifikacyjna Cię stresuje? – 3 rzeczy, które pomogą Ci w walce z nim

rozmowa kwalifikacyjna

Zbliża się rozmowa kwalifikacyjna a ty czujesz szybsze bicie serca, pocące się dłonie, rumieńce. Czytasz to krótkie zdanie i od razu masz przed oczami siebie czekającego na rekrutera? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie trzy efektywne sposoby, dzięki którym stres przed rozmową o pracę nie będzie już taki straszny.

Wizualizuj rozmowę kwalifikacyjną

Bardzo często stresujemy się, ponieważ obawiamy się porażki lub odrzucenia. Dobrym sposobem, który może pomóc zwalczyć tą obawę jest wizualizacja. Jak ją wykorzystać w praktyce?

Poświęć 10 minut na to, aby zwizualizować przebieg rozmowy rekrutacyjnej. Wyobraź sobie tą sytuację krok po kroku. Najpierw moment, w którym przygotowujesz się do rekrutacji jeszcze w domu (ubierasz się, wykonujesz makijaż), następnie wyobraź sobie drogę, kiedy jedziesz do danej firmy i moment, w którym wchodzisz do niej, moment, w którym witasz się z rekruterem, aż po sam przebieg rozmowy rekrutacyjnej. Podczas wizualizacji staraj się skupić na emocjach, które odczuwasz i tym w jaki sposób możesz nad nimi zapanować.  

Nie do końca potrafisz wyobrazić sobie daną sytuację? Próbna rozmowa kwalifikacyjna może Ci pomóc.

Próbna rozmowa kwalifikacyjna może okazać się bardzo dobrym pomysłem na przygotowanie. Poproś o to znajomego, znajomą lub jednego z rodziców Osoba odgrywająca rolę rekrutera powinna samodzielnie stworzyć listę pytań, które mogą paść podczas rozmowy. Bardzo ważne, aby rozmowa odbyła się poza twoim mieszkaniem, domem, gdyż są to przestrzenie, w których czujemy się najbardziej bezpiecznie.Podczas spotkania tak samo zwróć uwagę na emocje, które odczuwasz a także sposób w jaki je kontrolujesz. Poproś znajomego o feedback, który uświadomi Ci nad czym powinieneś popracować.

Zapoznaj się dokładnie z stanowiskiem, na które kandydujesz

Często zdarza się, że boimy się, ponieważ nie wierzymy w swoje kompetencje lub nie wiemy o co zapyta nas rekruter. Część pytań jest jednak do przewidzenia, dlatego wcześniej możesz przygotować sobie na nie odpowiedzi. Wśród tych pytań będą na pewno pytania dotyczące stanowiska, na które kandydujesz a także pytania dotyczące firmy, dlatego przed rozmową rekrutacyjną zapoznaj się dokładnie z ogłoszeniem o pracę, zastanów się dlaczego byłbyś odpowiednią osobą na danym stanowisku. Pomyśl co mógłbyś wnieść do zespołu oraz jakie kompetencje sprawiają, że jesteś odpowiednią osobą.

Poznaj firmę, w której chcesz pracować

Dokładnie przeczytaj też zakładkę „o nas” na stronie danej firmy. Dowiedz się czym zajmuje się firma, jak jest jej misja, cele, klienci oraz jakie produkty oferuje. Wiedza ta sprawi, że twój strach przed rozmową zniweluje się, gdyż poczujesz się bardziej pewny w danym temacie. Po wykonaniu tego krótkiego researchu będziesz także miał świadomość, że znasz już odpowiedź na część pytań, które padną podczas rozmowy.

Sprawdź nasz wpis o najczęstszych błędach na rozmowie kwalifikacyjnej oraz sprawdź wpis pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Sprawdź naszą stronę na Facebooku, profil na Instagramie oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn