fbpx

Jak wyznaczać swoje cele – dlaczego zawsze powinieneś je zapisywać?

cele

Istnieje kilka imponujących badań naukowych, które koncentrują się wokół tego jak wyznaczać swoje cele. Wciąż jedna mamy problem by je odpowiednio przemyśleć i zrealizować. Statystyki nie kłamią: aby wykształcić taką umiejętność musimy uczynić z niej nawyk. Harvard Business Study ustalił, że 3% absolwentów kierunku MBA zarabia więcej niż pozostałe 97% razem wzięte zaledwie 10 lat po zakończeniu studiów. Te 3% to absolwenci, którzy spisywali swoje cele.

 

Zacznijmy od metody SMART. Akronim ten dotyczy wszystkich cech jakie powinien wykazać odpowiednio wyznaczony cel.

S – Specific – Określony

M – Measurable – Mierzalny

A – Actionable – Wykonalny

R – Realistic – Realny

T – Timely  – Terminowy

 

Metoda ta rzeczywiście zdaje egzamin, ale my pokażemy Wam kilka dodatkowych kroków, które przybliżą Was do nauczenia się, jak cele wyznaczać i kontrolować ich realizację.

 

  1. Spraw, aby były one widoczne.

Przy określaniu celu poświęć trochę czasu, aby zamienić w twórczy obraz. Może zabrzmi to dziecinnie, ale spróbuj usiąść z kolorowym zakreślaczem, kredką czy markerem i zapisz go w taki sposób, jak robiłeś to na zajęciach z plastyki. Proces ten aktywuje część mózgu odpowiedzialną za wrażenia artystyczne. Pomoże do ugruntować twoje cele i nie zatracić się zupełnie w racjonalnym myśleniu. Nie wymagaj od siebie, aby było to dzieło godne podziwu u znanych krytyków sztuki – po prostu skup się maksymalnie na samym procesie twórczym i postaraj się, żeby twoje dzieło było wyraziste i uderzające.

 

  1. Poczuj to.

Zamiast pobieżnie określać swoje cele, napisz przynajmniej jeden akapit dotyczący tego, jakie uczucia towarzyszą jego realizacji. Zachowując się tak jakbyś już ten cel osiągnął, że zaczynasz „łączyć kropki” – szukać sposobów, by z miejsca, w którym jesteś teraz znaleźć się w tym, do którego dążysz.

 

  1. Zrozum je

Aby wyznaczać cele, musisz zrozumieć, co tak naprawdę popycha Cię do ich realizacji. Bez tego trudno jest wzbudzić sobie motywację i osiągnąć wytrwałość w dążeniu do celu. Poświęć trochę czasu, by go dokładnie rozważyć. Zapytaj sam siebie, dlaczego jest on dla ciebie ważny i dlaczego chcesz osiągnąć go właśnie teraz. Jeśli to nie pomoże – pomyśl, co stanie się wtedy, gdy tego celu nie osiągniesz.

 

  1. Podejmij działanie

Wreszcie, gdy jeden z celi został już zapisany, koniecznie podejmij natychmiastowe działanie – nawet jeśli będzie to mały krok. Przejście od procesu zapisania celu, do rozpoczęcia jego realizacji da Ci poczucie namacalnego postępu. Zmiana rozpoczyna się od małych kroków – nie wmawiaj sobie, że musi być do działanie wielkiego kalibru. Kiedy już zaczniesz działać, upewnij się, że systematycznie świętujesz każdy, nawet najmniejszy sukces i co miesiąc zaglądasz do zapisanej listy celów śledząc swoje postępy.

 

  1. Podziel się nimi

Wiele osób obawia się wypowiedzenia swojego celu na głos, na wypadek gdyby nie udało im się ich osiągnąć. Jednak to właśnie podzielenie się nim daje ci poczucie odpowiedzialności za jego wykonanie. Kiedy raz wypowiesz coś głośno, nieświadomie zobowiązujesz się do tego, żeby zostało to zrealizowane.

 

Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji. Zajrzyj i sprawdź również nasze 7 sposobów na aktywne zarządzanie swoją karierą oraz wpis o korzystaniu w pełni z sieci kontaktów.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn