fbpx

5 wskazówek, które pomogą Ci rozwinąć swoją karierę

blog posty (1)

Zastanawiasz się jak rozwinąć swoją karierę? Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy, jednym z niewielu sposobów na wybicie się jest utrzymanie się w czołówce swojej branży. Możesz to zrobić przez stałe doszkalanie się, pracowanie nad dodatkowymi projektami lub uczestniczenie w wydarzeniach branżowych. Jak upewnić się, że robisz to wszystko właściwie – tak aby przełożyło się to na twoje życie prywatne i zawodowe w sposób satysfakcjonujący?

Shavon Brown – kierownik ds. nauki i rozwoju w Squarespace, ma wyjątkowe spojrzenie na to, w jaki sposób możesz efektywnie wykorzystywać swój potencjał. Przez wiele lat pomagała setkom ludzi przełamywać własne bariery, które sprawiały, że od lat tkwili w tym samym miejscu pracy.

„Ciągłe uczenie się pozwoli Ci być kreatywnym i innowacyjnym. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z wszystkimi zmianami i powiększysz swoją sprawność umysłową. Jeśli zaś stale tkwisz w tym samym punkcie, pojemność Twojego umysłu jest znacznie ograniczona.”  

Oto 5 sposobów, które dadzą Ci pewność, że rozwijasz swoją karierę we właściwym kierunku:

 

  1. Skup się na Twoim celu:

Utożsamienie się ze swoimi celami to metoda, która pozwoli Ci zawsze być pewnym swojego rozwoju. Cel ten, nie musi być równoznaczny z zajmowanym przez Ciebie stanowiskiem. Czasem jest to coś głębszego, co wyzwala poczucie własnej wartości lub wartości wykonywanej przez Ciebie pracy. Jeśli jesteś marketingowcem – Twoim celem może być pomoc potencjalnym klientom. Jeśli zaś pracujesz naukowo nastawiony będziesz głównie na wyciąganie poprawnych wniosków.

 

„Tak długo jak wkładam energię w coś większego  i ważniejszego dla świata niż ja sama, łatwiej jest mi wciąż iść do przodu. W codziennych obowiązkach musisz znaleźć coś, co będzie miało dla Ciebie większe znaczenie.”

 

  1. Skoncentruj się na podstawowych umiejętnościach i zadaniach.

W swojej pracy Shavon odkryła, że ludzie bywają tak podekscytowani swoimi zadaniami, że często zapominają o podstawowych kwestiach.  „Pominięcie podstawowych prac przygotowawczych może być bardzo niekorzystne już na wczesnym etapie projektu. Naucz się kochać podstawy, ponieważ od nich zaczynają się mistrzowsko wykonane zadania.” Oznacza to oczywiście nie tylko skupienie się na swoich bazowych zadaniach, ale także ciągłe rozwijanie się w aspektach, które zwiększą Twój profesjonalizm. Dla Shavon oznaczało to np. stworzenie systemu, który umożliwił jej firmie rozwój, zanim jeszcze zaczęła przyjmować pierwszych klientów. Strategicznie zaplanowała każdy aspekt księgowości, zarządzania czasem, dokumentacją i stronami internetowymi.

Na swojej stronie internetowej mówi: Potrzebowałam czegoś, co pozwoliłoby mi na swobodę twórczą i oddanie swojego zaangażowania w tej dziedzinie […].

Dla Ciebie może oznaczać to skonstruowanie systemu, który codziennie będzie za ciebie sprawdzał skrzynkę mailową, zaplanowanie taktyki prowadzenia spotkań w celu zwiększenia ich efektywności lub stworzenie strony internetowej, która całkowicie odzwierciedli Twoją działalność. Takie inwestycje są na dłuższą metę bardzo opłacalne.

 

  1. Nie bój się podejmować nowych wyzwań

Większość ludzi chce jak najszybciej  „juniora” stać się „seniorem”. Oczywiście, nie należy negować takiego dążenia. Jednak według Shavon – nie jest to jedyny sposób na faktyczny rozwój zawodowy. Wierzy ona, że każde podjęte ryzyko jest cenne. Zwłaszcza jeśli stawia Cię ono w sytuacji, w której musisz wyjść poza umiejętności, które już posiadasz. „Jestem wielką fanką robienia postępów. Najcenniejsze doświadczenia zdobyłam wtedy, gdy musiałam podjąć szybkie i przemyślane decyzje, które były niezbędne do oceny moich mocnych i słabych stron. Nie obawiaj się podejmować  często nowych wyzwań – rób to już na samym początku kariery! Jeśli tylko Twój przełożony złoży Ci propozycję objęcia nowego stanowiska lub przeniesienie do innej siedziby firmy – przemyśl to!

 

  1. Dołącz do społeczności zawodowej!

Rozwój zawodowy i osobisty może odbywać się na wiele sposobów. Ale jeśli skupisz się tylko na aspektach teoretycznych – łatwo możesz stanąć w miejscu. Jednym z najlepszych sposobów na dalszy rozwój jest rozwinięcie relacji z innymi profesjonalistami w Twojej branży – to z pewnością będzie siłą napędową do realizacji nowych wyzwań.

 

Shavon Brown wierzy, że dzieląc się wiedzą z innymi, jesteśmy na prostej drodze do osiągnięcia mistrzostwa w swoim fachu. Możesz sprawdzić jak twoje umiejętności sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach. Nawiązując kontakty, szukaj osób, które mają podobne podejście do rozwoju zawodowego do Ciebie. Planujcie regularne spotkania i rozmawiajcie na nich o swoich pomysłach.

 

  1. Nie bój się mylić.

Na obu stanowiskach, jakie zajmowała, Shavon doszła do jednego wniosku: ludzie, którzy potrafią zaakceptować porażkę, prędzej czy później odnoszą sukces. Umieją oni podejmować ryzyko i są gotowi na stawienie czoła zagrożeniu – a to dwa główne czynniki kluczowe dla rozwoju gospodarczego. Bierz przykład z tych osób i potraktuj ich jako mentorów. Podejście do niepowodzenia w sposób otwarty, wytrwałość w podążaniu nową, nieznaną ścieżką to podstawa dla długofalowego rozwoju kariery.

Jest wiele sposobów, aby rozwijać swoją karierę i siebie – najważniejsze, to znaleźć ten najlepszy dla Ciebie i zacząć wdrażać go w życie. Dzięki doskonaleniu swoich umiejętności i nauce podejmowania ryzyka Twoja kariera może rozwinąć się błyskawicznie.

 

Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Zapraszamy również do sprawdzenia jak zmienić na lepsze życie zawodowe każdej kobiety oraz drugą część felietonu Ernesta Szuberta.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn