fbpx

Jak usprawnić pracę mózgu? – 5 sprawdzonych sposobów

jak usprawnić pracę mózgu

Jak usprawnić pracę mózgu? Jeśli właśnie myślisz o poszerzeniu swoich kwalifikacji lub zapisaniu się na nowy kurs – ten post jest właśnie dla Ciebie. Z pewnością przyda Ci się tych kilka sposobów, które pomogą lepiej przyswajać nową wiedzę. Zostały one sformułowane podstawie badań nad nawykami i preferencjami osób uczących się przeprowadzonych przez Home Learning College. Oto 5 sprawdzonych sposobów na to, jak usprawnić pracę mózgu.

 

Spokój i cisza.

W czołówce listy potrzeb dla wszystkich osób uczących się znalazły się cisza i spokój. Badania wykazały, że 50% osób może uczyć się efektywnie tylko w spokojnym otoczeniu – co ciekawe, odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Mimo, że niełatwo jest czasem znaleźć warunki sprzyjające takiemu otoczeniu, z pewnością docenisz korzyści, jakie ono przynosi. Spróbuj zaplanować swoje życie osobiste i zawodowe tak, by mieć tygodniowo kilka godzin, w których nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Jeśli to możliwe, poproś o pomoc swoich bliskich, którzy zastąpią Cię czasami w wykonywanych obowiązkach, tak byś zyskał czas na swój rozwój.

 

Wygodne miejsce

Zewnętrzne „rozpraszacze” nie są jedynymi czynnikami, które wykazały negatywny wpływ na proces uczenia się. Poczucie fizycznego dyskomfortu będzie odciągąć Twoje myśli od tematu nauki i spowolni przyswajanie informacji. Badania pokazują, że samo miejsce, w którym się uczysz – biurko, łóżko, ławka w parku nie jest tak ważne, jak jego komfort. Warto więc pamiętać o szczegółach np. krześle sprzyjającym poprawnej postawie.

 

Naturalne światło dzienne

Trzecim czynnikiem uznawanym za istotny jest ekspozycja na naturalne światło dzienne – wskazała na to aż 1/3 uczestników badania. Ich opinie podziela także badanie „Light helps pupils learn” – jednego z największych badań, które dotyczyło korzyści płynących z dostępu do dziennego światła w szkołach. Opublikowany w 2010 roku raport ujawnił, że ludzie uczą się szybciej i osiągają lepsze wyniki egzaminów, gdy mają możliwość pracy przy naturalnym świetle słonecznym. Jeśli Twoje ulubione miejsce nauki nie ma dostępu do światła dziennego lub uczysz się głównie w nocy, pomyśl o zainwestowaniu w lampę, która będzie dobrym zamiennikiem naturalnego światła.

 

Świeże powietrze

Twój mózg pobiera około 20% całego tlenu dostarczonego do organizmu. Brak odpowiedniej podaży prowadzi do osłabienia, zmęczenia i pogorszenia pamięci. Nic więc dziwnego, że aż 1/3 ankietowanych w badaniu podała dostęp do świeżego powietrza jako niezbędny dla efektywnej nauki. Jeśli zbyt długo siedzisz w zamkniętym pomieszczeniu, wielokrotnie wydychane powietrze spowoduje zmniejszenie zawartości tlenu, a zwiększenie dwutlenku węgla w Twoim otoczeniu.

Otwieranie okna i regularne przerwy na świeżym powietrzu pomogą Ci zachować bystrość umysłu i koncentrację.

 

Porządne biurko

Czyste biurko = czysty umysł. Jak wynika z badania, ze stwierdzeniem tym zgadza się aż 31% osób. Badania przeprowadzone wśród 2000 pracowników biurowych pokazały, że nieuporządkowane miejsce pracy może prowadzić do „zespołu biurka drażliwego” (IDS = Irritable Desk Syndrome). Połączenie pracy w bałaganie i często przy złej postawie ciała może prowadzić do objawów fizycznych i psychicznych chroniczny ból i utrata produktywności. Inne badanie wykazało, że na niechlujnym biurku może znajdować się 400 razy więcej bakterii niż w toalecie, więc dbałość o porządek w miejscu nauki przyniesie korzyść na wielu różnych poziomach.

 

Niezależnie od wybranego kierunku studiów, kluczem do sukcesu jest stworzenie przyjaznego miejsca sprzyjającego nauce. Z tego względu każdy z nas powinien znać jakieś sposoby na to, jak usprawnić pracę mózgu.

 

Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Przeczytaj nasz artykuł o mowie ciała oraz drugą część felietonu Ernesta Szuberta.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn