fbpx

Czego nie wolno na L4?

czego nie wolno na l4

Co wolno a czego nie wolno na L4? Za nieprzestrzeganie zasad w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego grożą nam konsekwencje, których nie wszyscy jesteśmy świadomi.

Ogólne zasady

Rozpoczynając analizę praw pracowniczych podczas zwolnienia lekarskiego, należy zauważyć, że pracownik ma także szereg obowiązków związanych z korzystaniem ze zwolnienia lekarskiego. Przede wszystkim zobowiązany do poinformowania pracodawcy o swojej nieobecności, Nie jest zobowiązany do poinformowania go osobiście , jednak w sposób zwyczajowo przyjęty- mail, telefon. Ma na to 2 dni. Co do dostarczenia zwolnienia lekarskiego – jest to okres 7 dni.

Czy pracodawca nas zwolni?

Przede wszystkim podczas zwolnienia lekarskiego pracodawca nie może zwolnić pracownika ( pomijając porozumienie stron lub zwolnienie dyscyplinarne). Pracownik ma prawo do wykorzystania w pełni przysługującemu mu okresu zwolnienia lekarskiego a także do korzystania w razie konieczności z innych świadczeń w tym świadczenia rehabilitacyjnego.

Czego nie wolno na L4?

Druki L4 posiadają kody cyfrowe 1 lub 2. “Jedynka” oznacza, że podczas nieobecności chorobowej musisz koniecznie przebywać w domu, chyba że musisz udać się do lekarza, do szpitala lub do apteki. “Dwójka” z kolei jest mniej restrykcyjną formą zwolnienia, gdzie możemy udać się do sklepu po podstawowe produkty, na spacer lub do apteki. Należy pamiętać, że za nieprzestrzeganie zasad obowiązujących podczas korzystania ze zwolnienia lekarskiego grożą nam poważne konsekwencje. Możemy utracić zasiłek chorobowy na cały okres zwolnienia. Ponadto nasz pracodawca za nieprzestrzeganie zasad przebywania na zwolnieniu lekarskim może rozwiązać z nami umowę w trybie dyscyplinarnym.

 

AUTOR:
Monika Bartwicka
Prawnik specjalizujący się w prawie farmaceutycznym i medycznym. Od ponad 10 lat związana z branżą farmaceutyczną. Absolwentka studium doktorskiego. Wykładowca akademicki. Uczestniczyła jako prelegent w wielu konferencjach naukowych. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa farmaceutycznego.

Cykl artykułów z prawem pracy powstał we współpracy z PML group.

Łączymy farmację, medycynę i prawo. Chcemy, aby polski rynek medyczny rozwijał się dynamicznie i dostarczał pacjentom oraz przedstawicielom zawodów medycznych niezbędne informacje, narzędzia i technologie, by spełniać swój cel: pomaganie pacjentom. Poznaj nasze projekty na http://pmlgroup.eu

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, koniecznie przeczytaj także inne wpisy na naszym blogu.

Sprawdź naszą stronę na Facebooku, profil na Instagramie oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn