fbpx

Opóźniona wypłata – co na ten temat mówi prawo?

opóźniona wypłata

Nadszedł ten dzień. Koniec miesiąca, kolejny miesiąc pracy za tobą. Zaczyna się weekend więc planujesz ze znajomymi wypad na miasto. Jednak na drodze staje Ci pewna przeszkoda – opóźniona wypłata.

W obecnych czasach ile jest różnych miejsc pracy tyle samo jest różnych pracodawców. Każdy oczywiście chciałby trafić na dobrego szefa, ale czasem niestety trafiamy na tych gorszych. Ci gorsi wyróżniają się przede wszystkim swoim brakiem profesjonalizmu w prowadzeniu firmy, a wyrażają to na przykład poprzez nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń.

Opóźniona wypłata – co mówi nam prawo?

Obowiązek terminowej wypłaty wynagrodzenia wynika bezpośrednio z przepisów prawa pracy, a reguluje go m.in. art. 85 k.p.:

§1. Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.
§ 2. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
§ 3. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.
§ 4. Składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.
§ 5. Pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.

Brak terminowego regulowania wynagrodzenia, stanowi naruszenie podstawowych praw pracowniczych i może skutkować roszczeniami dochodzonymi na drodze sądowej przez pracownika.

 

AUTOR:
Monika Bartwicka
Prawnik specjalizujący się w prawie farmaceutycznym i medycznym. Od ponad 10 lat związana z branżą farmaceutyczną. Absolwentka studium doktorskiego. Wykładowca akademicki. Uczestniczyła jako prelegent w wielu konferencjach naukowych. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa farmaceutycznego.

Cykl artykułów z prawem pracy powstał we współpracy z PML group.

Łączymy farmację, medycynę i prawo. Chcemy, aby polski rynek medyczny rozwijał się dynamicznie i dostarczał pacjentom oraz przedstawicielom zawodów medycznych niezbędne informacje, narzędzia i technologie, by spełniać swój cel: pomaganie pacjentom. Poznaj nasze projekty na http://pmlgroup.eu

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, zajrzyj na naszego bloga po więcej interesujących treści.

Sprawdź naszą stronę na Facebooku, profil na Instagramie oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn