fbpx

Redukcja etatu a ciąża – Czy pracodawca ma obowiązek przywrócić kobietę do pracy po redukcji etatu w przypadku ciąży?

redukcja etatu a ciąża

Redukcja etatu a ciąża. Często kobiety pracujące martwią się o to, jak będzie wyglądała ich sytuacja zawodowa gdy zajdą w ciążę. Pracownice boją się, że zostaną zwolnione, co w rzeczywistości nie ma prawa się stać, gdyż prawo obejmuje szczególną ochroną kobiety w ciąży. Jeśli więc kobieta będąc w ciąży sama nie zdecyduje się odejść ze swojego dotychczasowego stanowiska pracy, nie grozi jej zwolnienie z tego powodu. Co może się stać natomiast, to redukcja etatu za zgodą pracownika. Wtedy pracownica będąca w ciąży dostanie zmniejszony zakres obowiązków, a co za tym idzie, zmniejszoną płacę.

Redukcja etatu a ciąża

Zarówno w czasie ciąży jak i podczas urlopu macierzyńskiego pracodawca nie może zwolnić pracownicy, chyba że mają miejsce przyczyny uzasadniające taką decyzję z jej winy, a reprezentująca pracownice organizacja zakładowa wyraziła na to zgodę. Zgodnie z prawem, pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika gdy ten naruszył podstawowe obowiązki pracownicze, dopuścił się przestępstwa lub stracił uprawnienia do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. W przypadku kobiet w ciąży stosuje się szczególną ochronę zatrudnienia, z wyjątkami kiedy umowa o pracę zawarta jest na okres próbny nie  przekraczający miesiąca. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek przywrócenia na właściwe stanowisko osoby wracającej z urlopu macierzyńskiego lub po redukcji etatu.

AUTOR:
Monika Bartwicka
Prawnik specjalizujący się w prawie farmaceutycznym i medycznym. Od ponad 10 lat związana z branżą farmaceutyczną. Absolwentka studium doktorskiego. Wykładowca akademicki. Uczestniczyła jako prelegent w wielu konferencjach naukowych. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa farmaceutycznego.

Cykl artykułów z prawem pracy powstał we współpracy z PML group.

Łączymy farmację, medycynę i prawo. Chcemy, aby polski rynek medyczny rozwijał się dynamicznie i dostarczał pacjentom oraz przedstawicielom zawodów medycznych niezbędne informacje, narzędzia i technologie, by spełniać swój cel: pomaganie pacjentom. Poznaj nasze projekty na http://pmlgroup.eu

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, koniecznie zajrzyj na naszego bloga gdzie znajdziesz jeszcze więcej ciekaw

Sprawdź naszą stronę na Facebooku, profil na Instagramie oraz grupę Praca i staże w farmacji.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn