fbpx

Badania Kliniczne – Clinical Trial Associate/Assistant – Kariera w Farmacji

clinical trial associate

Staż w badaniach klinicznych masz już za sobą, przyszedł więc czas na kolejne stanowisko w badaniach klinicznych- Clinical Trial Associate! Co należy do obowiązków Asystenta i jakich zarobków może się na tym stanowisku spodziewać? W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, związane z pracą jako Clinical Trial Associate.

Następny w hierarchii

W naszym poprzednim wpisie, pisaliśmy o pracy stażysty w dziale badań klinicznych. Dziś chcemy przybliżyć Ci, na czym polegają codzienne obowiązki asystenta w dziale badań klinicznych (Clinical Management), czyli Clinical Trial Associate. Jak już wiesz jest to kolejne stanowisko w hierarchii działu badań klinicznych, o którym możesz przeczytać tutaj. Po ukończeniu stażu w badaniach klinicznych Twoja umowa może zostać przedłużona i awansujesz właśnie na to stanowisko, lub możesz otrzymać je bezpośrednio biorąc udział w rekrutacji.

Firmy CRO, rekrutujące na to stanowisko, możesz znaleźć w naszej bazie firm z branży badań klinicznych.

Clinical Trial Associate/Assistant

Clinical Trail Assistant/ Associate (CTA) to stanowisko, które w porównaniu do stanowiska stażysty jest już samodzielne, co wiąże się z większym zakresem obowiązków, koniecznością ciągłego poszerzania oraz utrwalania swojej wiedzy i odpowiedzialnością. Praca na tym stanowisku umożliwia dokładne zapoznanie się z czynnościami administracyjnymi wykonywanymi przez monitorów badań, poprzez wspieranie ich w codziennych obowiązkach i pracy z dokumentacją badaniową.

Główne obowiązki Clinical Trial Associate

Jak wspominaliśmy wcześniej, obowiązki Clinical Trial Associate związane są w dużej mierze ze wspieraniem pracowników działu Clinical Management w czynnościach administracyjnych związanych z badaniami klinicznymi.

Do głównych obowiązków osoby pracującej na stanowisku Clinical Trial Associate należy więc pomoc w przygotowaniu i koordynowaniu dokumentacji dotyczącej aktualnie prowadzonych badań, przygotowywanie tłumaczeń medycznych, śledzenie i porządkowanie danych raportowanych z ośrodków badań. Ponadto CTA odpowiada za nadzór nad kontraktami, płatnościami oraz współpracuje z vendorami, czyli dostawcami usług i produktów niezbędnych do poprawnego przeprowadzenia danego badania. Clinical Trial Assistant często towarzyszy Monitorom podczas wizyt w ośrodkach badań klinicznych.

 

Inne obowiązki Clinical Trial Associate

Jako Clinical Trial Associate będziesz także odpowiedzialny za komunikowanie się z osobami z zewnątrz, np. z personelem ośrodków badawczych, śledzenie harmonogramu realizacji protokołu badania oraz pomoc pracownikom działu w zakresie przygotowania, obsługi, dystrybucji, archiwizacji dokumentacji klinicznej i raportów zgodnie z zakresem prac i standardowymi procedurami operacyjnymi.

Do Twoich obowiązków będą należały także okresowe przeglądy dokumentacji badań pod kątem ich kompletności oraz przygotowanie i dystrybucja materiałów informacyjnych, a także innych dokumentów niezbędnych do realizacji badań klinicznych. Będziesz więc osobą odpowiedzialną za kontrolę przepływu danych klinicznych oraz osoba kontaktową zarówno dla zespołu ośrodka badawczego jak i całego działu.

Wymagania i zarobki

Aby zacząć pracę jako Clinical Trail Associate/ Assistant powinieneś posiadać wykształcenie wyższe medyczne (lekarski, farmacja, pielęgniarstwo), okołomedyczne, biologicze lub chemiczne (w tym wypadku konieczne są dodatkowe szkolenia z zakresu badań klinicznych).

Wymagana jest także dobra znajomość języka angielskiego, w stopniu co najmniej komunikatywnym, a inne języki także będą tu atutem. Powinieneś biegle obsługiwać pakiety biurowe Office oraz dobrze znać zasady GCP, czyli Good Clinical Practice (Dobrej Praktyki Klinicznej). Wiedzę wymaganą na tym stanowisku możesz zdobyć korzystając z kursów, takich jak Clinical Trial Associate.

Inne umiejętności

Osoba pracująca na stanowisku Clinical Trail Associate powinna wykazywać się także  nienagannymi umiejętnościami organizacyjnymi i efektywnie zarządzać czasem. Bardzo ważne jest także to, by umiała dbać o szczegóły, wykazywać się dokładnością i sumiennością oraz bezproblemowo nawiązywać i utrzymywać efektywne relacje. Praca jako Clinical Trial Associate jest to pracą głównie biurową.

Wynagrodzenie

Wg raportu płacowego HAYS 2020 mediana zarobków na tym stanowisku to 8 000 zł, przy doświadczeniu w pracy na podobnym stanowisku powyżej 2 lat.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź opisy innych stanowisk w branży badań klinicznych!

O Monitorze badań klinicznych pisaliśmy tutaj, a jeśli chcesz poznać wszystkie działy i stanowiska związane z badaniami klinicznymi, zajrzyj tutaj. Stresujesz się rozmową kwalifikacyjną? Tutaj znajdziesz wszystko co powinieneś wiedzieć, by nic nie zaskoczyło Cię podczas rozmowy w branży badań klinicznych! Sprawdź naszą stronę na Facebooku, profil na Instagramie oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Sprawdź sam!

Wszystko co powinieneś wiedzieć o badaniach klinicznych!

Baza wiedzy- badania kliniczne

Baza firm CRO

Kurs on-line Clinical Trial Associate

Kurs on-line Monitor badań klinicznych

Kurs on-line Study Strat-up Specialist

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn