fbpx

Praca w dziale Pharmacovigilance – Kariera w Farmacji

laptop-2838921_1920

Zwiększenie ilości leków wydawanych na rynek przez firmy farmaceutyczne, wymusza zwiększenie ilości miejsc  pracy w działach monitorowania działań niepożądanych. Jednocześnie warto podkreślić, że zarobki od wielu lat niezmiennie utrzymują się na stabilnym i zadawalającym poziomie.

Czy praca w dziale Pharmacovigilance jest dla Ciebie?

Jeśli wyróżnia Cię skrupulatność i uważność, która jest niezbędna przy opracowywaniu zgłoszeń działań niepożądanych i umiesz pracować pod presją, jednocześnie dobrze organizując pracę z dużą ilością dokumentów, to praca w dziale Pharmacovigilance czeka własnie na Ciebie!

Istotne znaczenie ma również znajomość języka angielskiego na poziomie podstawowym, a dodatkowym atutem będzie umiejętność nawiązywania kontaktu z pacjentem.

praca w dziale pharmacovigilance

Zarobki

Specjalista ds. PV zarabia średnio 9000 zł. Więcej informacji znajdziesz w  raporcie płacowym Hays.  Ważne by pamiętać, że poziom zarobków nie wszędzie jest taki sam i jest zależny od firmy, w której będziesz pracował.

Jak znaleźć pracę w dziale PV(Pharmacovigilance)?

Poszukiwania możesz podzielić na etapy:

  1. Przeglądaj oferty korporacji, firm farmaceutycznych i outsourcingowych w poszukiwaniu ofert pracy i staży. Korzystaj z list firm outsourcingowych i tych, które mają działy PV. Polecamy zaobserwować: Astra Zeneca, GSK, MSD, Sanofi, Novartis, Adamed, Polpharma.
  2. Zadbaj o swoje CV, postaraj się by było profesjonalne i skoncentrowane na znalezienie pracy w dziale PV
  3. Przeglądaj regularnie oferty zamieszczane na pracuj.pl i innych platformach dla poszukujących pracy.
  4. Załóż profil na LinkedIn i zadbaj o aktywność na tej platformie. Uzupełnij swoje dane, a w sytuacji, gdy rozszerzasz swoje poszukiwania na korporacje międzynarodowe, przygotuj profil także w języku angielskim.
  5. Zaobserwuj na LinkedIn firmy, które Cię interesują. Często zamieszczają tam oferty pracy lub staży.
  6. Nawiązuj kontakty z rekruterami na LinkedIn, zapraszaj ich do sieci kontaktów. Często przeszukują oni tego typu portale, by znaleźć interesujące ich osoby.
  7. Wysyłaj swoje CV niezależnie od tego, czy proces rekrutacji nadal trwa.
  8. Dołącz do grup na fb z ofertami pracy i staży, np. Oferty pracy i staże w Farmacji
  9. Rozwijaj się poprzez inwestycje w kursy i szkolenia, podniosą one Twoją wartość w oczach potencjalnego pracodawcy. Jeśli nie masz doświadczenia, certyfikaty mogą stać się jego cennym substytutem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat Pharmacovigilance? Przeczytaj nasz wpis!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn