Ciąża a L4 – Ile dni zwolnienia lekarskiego przysługuje w ciąży?

ciąża a l4

L4 w ciąży to temat, który bardzo wielu kobietom spędza sen z powiek. Coraz więcej kobiet w ciąży decyduje się na pracę do ostatnich chwil tuż przed porodem. Jednak ze względów zdrowotnych wiele pracujących kobiet będąc w ciąży decyduje się przejść na zwolnienie lekarskie. W tym okresie pracownica jest objęta szczególną ochroną prawną. Wiele kobiet jednak nie wie, ile mogą przebywać na takim zwolnieniu, kto wypłaca zasiłek lub jakiej wysokości ten zasiłek jest.

Ciąża a L4 – jak to z tym jest?

Prawo do korzystania z zasiłku chorobowego, uzależnione jest od formy zatrudnienia. Biorąc za przykład zatrudnienie na umowę o pracę kobiecie w ciąży przysługuje 270 dni zwolnienia lekarskiego, czyli całe dziewięć miesięcy. W zależności od formy zatrudnienia, czy jest to umowa o pracę, zlecenie czy też dzieło, sytuacja nieco się różni. Prawo do zasiłku chorobowego uzależnione jest bowiem od tego, czy kobieta posiada ubezpieczenie chorobowe przez określony czas. Zasiłek chorobowy przypadający w okresie ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, co w przypadku pracowników zasadniczo odpowiada kwocie 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Co również jest niezwykle istotne, pracownica będąca w ciąży ma prawo do skorzystania z takiego zwolnienia niezależnie od tego, czy choroba jest bezpośrednio związana z ciążą, czy nie.

 

AUTOR:
Monika Bartwicka
Prawnik specjalizujący się w prawie farmaceutycznym i medycznym. Od ponad 10 lat związana z branżą farmaceutyczną. Absolwentka studium doktorskiego. Wykładowca akademicki. Uczestniczyła jako prelegent w wielu konferencjach naukowych. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa farmaceutycznego.

Cykl artykułów z prawem pracy powstał we współpracy z PML group.

Łączymy farmację, medycynę i prawo. Chcemy, aby polski rynek medyczny rozwijał się dynamicznie i dostarczał pacjentom oraz przedstawicielom zawodów medycznych niezbędne informacje, narzędzia i technologie, by spełniać swój cel: pomaganie pacjentom. Poznaj nasze projekty na http://pmlgroup.eu

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, koniecznie wpadnij na naszego bloga po więcej cennych informacji i ciekawych artykułów.

Sprawdź naszą stronę na Facebooku, profil na Instagramie oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Ta treść jest dla Ciebie interesująca? Podziel się nią w mediach społecznościowych

Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Może Cię zainteresuje...