fbpx

Czy “Letnie piątki” to nowy trend w biurach?

nowy trend w biurach

Zauważamy, że coraz więcej amerykańskich firm wprowadza tzw. letnie piątki. To nic innego jak skrócony dzień pracy w piątki w sezonie letnim.

Jako pierwsze, LETNIE PIĄTKI wprowadziły m.in. te firmy w USA, które walczą z rosnącym wypaleniem pracowników. Dzięki temu, że pracownicy w ostatni dzień roboczy mogą wcześniej skończyć pracę i iść do domu ma wg szefów firm w Stanach Zjednoczonych, zwiększyć produktywność i morale pracowników.

Sezon “letnich piątków” obowiązuje w niektórych firmach zazwyczaj od amerykańskiego Dnia Pamięci, który przypada w maju, do wrześniowego Święta Pracy. Wiele firm pozwala wtedy swoim pracownikom pracować w piątki tylko przez pół dnia, a w niektórych przypadkach daje nawet wolne na cały dzień.

“Letnie piątki” zwiększają produktywność

Z badania przeprowadzonego przez firmę badawczą Gartner wynika, że politykę “letnich piątków” wprowadziło w 2019 roku 55 proc. amerykańskich firm z różnych branż. To oznacza wzrost o 11 punktów procentowych w porównaniu do 2018 r. (44 proc.).

– Myślę, że czas wolny – a konkretnie czas, kiedy nie myślisz o pracy – to najlepszy sposób na walkę z wypaleniem – mówi w rozmowie z Business Insinderem Flynn Zaiger, dyrektor generalny agencji marketingowej Online Optimism, który daje swoim pracownikom cztery “półpiątki” do wyboru w sezonie letnim.

– Odkryliśmy, że choć “letnie piątki” pomniejszają liczbę godzin pracy w tygodniu, to powodują wzrost morale i rekompensują czas niespędzony w biurze – dodaje Zaiger. Jak podkreśla, pracownicy w poniedziałek rano chętniej i z w większym zapałem wracają do pracy.

Amerykański trend

Na podobny krok zdecydowała się agencja ubezpieczeniowa Medicare Senior Savings Network w Charleston w Karolinie Południowej.

– W miesiącach letnich przyjęliśmy podejście polegające na tym, że większość pracowników sprzedaży może wziąć wolne w piątki – powiedział Christopher Westfall, dyrektor generalny agencji. – Sprawiło to, że nie tylko w pozostałe cztery dni tygodnia są bardziej produktywni, ale również umożliwiło im spędzanie więcej czasu z bliskimi – wyjaśnia.

Koncepcja “letnich piątków” znana jest w USA od lat 60., kiedy to w cieplejsze miesiące nowojorskie agencje reklamowe pozwalały wychodzić pracownikom wcześniej do domu.

Ten typ świadczenia pozapłacowego z czasem stał się sposobem na utrzymanie konkurencyjności firm.

 

Źródło: https://www.businessinsider.com/companies-offer-summer-friday-to-beat-worker-burnout-2019-6?IR=T

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn