fbpx

Dlaczego po podwyżce nie odczułeś różnicy w portfelu?

Kiedy otrzymujesz awans lub podwyżkę, zazwyczaj wzrasta Twoje wynagrodzenie godzinowe. I zazwyczaj na papierze wygląda to obiecująco 😉 W drodze do domu zaczynasz tworzyć szczegółowy plan, jak zamierzasz wykorzystać dodatkowe pieniądze. Kiedy jednak na Twoje konto przychodzi pierwsza „nowa” wypłata, czujesz lekkie rozczarowanie. Duża wypłata, jakiej się spodziewałeś, jest tylko trochę wyższa od tej, którą otrzymywałeś do tej pory. Poniżej wyjaśnimy Wam, w jaki sposób zrozumieć, gdzie podziały się te wszystkie dodatkowe zera na koncie. 😉

 

  1. Podatki.

 

Kwota płaconych przez Ciebie podatków wzrośnie wraz ze wzrostem Twojego wynagrodzenia. Musisz być świadomy, że płacony przez Ciebie podatek może zdecydowanie wzrosnąć po przekroczeniu pewnego progu dochodowego.

 

Możesz oczywiście spróbować zmniejszyć kwotę płaconych przez Ciebie podatków poprzez obniżenie dochodu podlegającego opodatkowaniu.

 

  1. Składki emerytalne

 

Wiele osób nie spodziewa się tego, że składki emerytalne także rosną wraz z wysokością wynagrodzenia. Należy być świadomym, że składka ta nie jest kwotą stałą, a procentem od wynagrodzenia. Jeśli ostatnio otrzymałeś podwyżkę i jesteś rozczarowany, przypomnij sobie właśnie o pieniądzach, które są odkładane na poczet Twojej emerytury.

 

  1. Szybkie wydawanie pieniędzy

 

Wielu z nas wydaje dokładnie tyle, ile zarabia. Kiedy otrzymałeś podwyżkę, możesz być szczerze zaskoczony, że nieświadomie wydałeś także całą dodatkową kwotę i wcale tego nie odczułeś.

 

Aby tego uniknąć, powinieneś trzymać się dokładnie założeń Twojego miesięcznego budżetu. Upewnisz się wtedy, że nie wydasz wszystkiego, co zarabiasz i trzymasz się dokładnie Twoich celów związanych z oszczędzaniem.

 

Podczas gdy masz ochotę wydać na głupoty całą Twoją „nową” wypłatę, ważne jest, aby nie dać się ponieść emocjom. Może właśnie ta sytuacja uświadomi Ci, że powinieneś pomyśleć o stworzeniu solidnego domowego budżetu. To zapobiegnie poczuciu, że nie odniosłeś żadnej korzyści finansowej mimo otrzymanej podwyżki. Dodatkowe środki możesz każdego miesiąca odkładać i przeznaczyć na zakup nowego samochodu czy spłacenie rat kredytu.

 

Stworzenie własnego budżetu domowego i jego przestrzeganie jest trudne i czasochłonne, ale z pewnością pozwoli Ci na  bezcenny spokój związany z finansami.

 

  1. Stabilna posada

 

Kiedy otrzymasz awans lub podwyżkę, ważne jest aby kontynuować swoją pracę na odpowiednim poziomie i zachować pozytywne nastawienie. Może to pomóc utrzymaniu posady lub nawet w uzyskaniu kolejnego awansu.

 

Należy jednak pamiętać, że żadna praca nie jest gwarantowana w 100% i zawsze powinieneś być przygotowany (zarówno psychicznie, jak i finansowo) na konieczność zmian. Upewnij się, że zgromadzone przez Ciebie oszczędności pozwolą Ci pokryć wydatki  przez co najmniej 6 miesięcy bycia bezrobotnym – z pewnością zmniejszy to presję poszukiwania pracy i uwolni Cię od konieczności brania niepotrzebnych pożyczek.

 

Zapraszamy do przeczytania kolejnego felietonu z Ernestem Szubertem oraz zobaczenia Czy wysoka pensja zawsze jest warta dodatkowego stresu w pracy?
Zajrzyj na nasze grupy na Facebooku i sprawdź czy praca nie szuka Ciebie, oraz przeczytaj o realiach pracy w farmacji

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Ile zarabia się w branży farmaceutycznej?

Rok 2020 odbił piętno w sektorze firm farmaceutycznych. Odnalezienie się w nowej sytuacji stanowiło wyzwanie dla całej branży. W okresie pandemii konieczna była reorganizacja działów sprzedaży, co nierzadko doprowadzało do restrukturyzacji. Równie ważne było znalezienie nowych sposobów na dotarcie do

Cykl Zainspiruj się! –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

Cykl “Zainspiruj się” –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

To już połowa naszego cyklu „ Zainspiruj się!” ,w ramach którego przedstawiamy Wam osoby, które nie bały się wyjść poza utarte schematy i weszły na alternatywną ścieżkę swojej kariery. W drugim tygodniu stycznia mieliśmy przyjemność poznać Kasię Kopacz- Zakrzewską, farmaceutkę,

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się” – rozmowa z Joanną Janus

Nasz najnowszy cykl “Zainspiruj się” trwający przez styczeń to seria spotkań live z osobami, które podjęły alternatywne ścieżki zawodowe i nie oglądając się na innych postanowiły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Pierwszą z tych osób była Joanna Janus, świeżo