fbpx
działania niepożądane leków

Działania niepożądane leków – Kariera w Farmacji

Działania niepożądane leków to podstawowe zagadnienie, wokół którego koncentrują się działania pracownika działu pharmacovigilance, poniżej przedstawiamy kluczowe informacje związane z tym terminem.

Definicja działania niepożądanego

Działanie niepożądane, inaczej ADR (adverse-drug-reaction) , to każde niezamierzone działanie leku.  Nazywane również niepożądanym efektem polekowym czy skutkiem ubocznym. Niezależnie od nazwy jaką przyjmie to po prostu każde działanie, które nie jest korzystne po zastosowaniu danego leku.

Dlaczego należy kontrolować działania niepożądane leków?

Pracy w pharmacovigilance przyświeca jeden główny cel- zapewnienie gwarancji zdrowia pacjentów przez działania mające na celu wzrost bezpieczeństwa stosowanych  leków. Niezbędnym do tego jest ciągły monitoring działań niepożądanych, czyli praktyka mająca na celu kolekcjonowanie i analizowanie danych na temat różnych skutków ubocznych leków.

działania niepożądane leków

Co daje monitorowanie działań niepożądanych leków?

Podstawową korzyścią płynącą z monitorowania jest pewność co do stosowanego leku, co przekłada się na możliwość zapewnienia pacjentowi najlepszej terapii i skutecznego zapobiegania szkodliwych efektów leków. Leki muszą być w 100% bezpieczne dla pacjenta, żeby można ich było używać. Monitorując działania niepożądane leków musimy brać pod uwagę bardzo wiele różnych czynników, takich jak wiek pacjenta, płeć, ogólny stan zdrowia, jakie choroby przebywał wcześniej. Te wszystkie informacje muszą być zbierane i analizowane, aby produkować leki, które będą bezpieczne dla pacjenta i nie wywołają żadnych przykrych skutków ubocznych.

Jak klasyfikować działania niepożądane leków?

Kluczowy podział działań niepożądanych obejmuje podział na ciężkie działania niepożądane, czyli SADRs (Serious Adverse Drug Reaction) i nieciężkie działania niepożądane- NSADRs. (Non-Serious Adverse Drug Reaction)

Pierwsza kategoria to działanie, które niezależnie od ilości spożytego leku powoduje:

  • zgon pacjenta
  • działanie zaklasyfikowane przez lekarza do działań ciężkich
  • zagrożenie życia
  • trwały ubytek zdrowia

Druga kategoria obejmuje te sytuacje, które nie zostały wypunktowane w przypadku działań ciężkich.

W pharmacovigilance funkcjonuje jeszcze jedna kategoria- SUSAR (Suspected Unexpected Serious Adverse Reaction), czyli reakcja niespodziewana, zaliczana do poważnych. Nie  istnieje jednak  udowodniony związek między nią, a lekiem.

Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu o zgłaszaniu działań niepożądanych!

Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Ile zarabia się w branży farmaceutycznej?

Rok 2020 odbił piętno w sektorze firm farmaceutycznych. Odnalezienie się w nowej sytuacji stanowiło wyzwanie dla całej branży. W okresie pandemii konieczna była reorganizacja działów sprzedaży, co nierzadko doprowadzało do restrukturyzacji. Równie ważne było znalezienie nowych sposobów na dotarcie do

Cykl Zainspiruj się! –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

Cykl “Zainspiruj się” –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

To już połowa naszego cyklu „ Zainspiruj się!” ,w ramach którego przedstawiamy Wam osoby, które nie bały się wyjść poza utarte schematy i weszły na alternatywną ścieżkę swojej kariery. W drugim tygodniu stycznia mieliśmy przyjemność poznać Kasię Kopacz- Zakrzewską, farmaceutkę,

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się” – rozmowa z Joanną Janus

Nasz najnowszy cykl “Zainspiruj się” trwający przez styczeń to seria spotkań live z osobami, które podjęły alternatywne ścieżki zawodowe i nie oglądając się na innych postanowiły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Pierwszą z tych osób była Joanna Janus, świeżo