Wcześniej pisaliśmy już o tym w jakich firmach i instytucjach możesz podjąć pracę w badaniach klinicznych. Dziś chcemy przybliżyć Ci działy firmy farmaceutycznej oraz CRO, które związane są z badaniami klinicznymi i w których także możesz szukać zatrudnienia. Zaczynajmy!
Pewnie nie zaskoczył Cię fakt, że badaniami klinicznymi nie zajmuje się jeden lecz kilka działów korporacji farmaceutycznych, które ściśle ze sobą współpracują. Badanie kliniczne jest bardzo dużym przedsięwzięciem, z tego względu angażują się w nie różne działy firm farmaceutycznych. W dużych korporacjach międzynarodowych oraz firmach CRO (Clinical Research Organization) możemy wyróżnić następujące jednostki:
Firmy CRO (Clinical Research Organization) przeprowadzają badanie kliniczne na zlecenie sponsora badania, czyli np. firmy farmaceutycznej, nie posiadającej swojego działu koordynującego badania. Na ten temat pisaliśmy więcej tutaj.
Działy firmy farmaceutycznej
Jak widzisz na powyższej grafice w firmach możemy wyróżnić kilka działów powiązanych z badaniami klinicznymi. Pokrótce omówimy teraz każdy z nich.
Clinical Management
Clinical Management, jest to dział zajmujący się zarządzaniem badaniami klinicznymi, a jego pracownicy odpowiedzialni są za koordynowanie poszczególnych badań. To właśnie w tym dziale pracują Monitorzy badań klinicznych, wspierani przez Asystentów (Clinical Trial Associate) i Stażystów (Clinical Trial Trainee). Monitorzy odpowiedzialni są za przestrzeganie protokołu badania oraz poprawną pracę ośrodków badań klinicznych, w których prowadzone jest badanie. Więcej na temat stanowisk w dziale Clinical Management możesz przeczytać tutaj.
Start-up badań klinicznych
Start-up jest działem, którego pracownicy odpowiedzialni są za rejestrację badania klinicznego oraz skompletowanie i przygotowanie dokumentacji niezbędnej do jego rozpoczęcia. Praca działu Start-up’u jest bardzo odpowiedzialna, wymaga także kontaktu z urzędami państwowymi, Komisją Bioetyczną oraz doskonałej orientacji w bieżących przepisach prawnych dotyczących badań. O obowiązkach Study Start-up Specialist możesz przeczytać więcej tutaj.
Pharmacovigilance
Dział PV (Pharmacovigilance, dział monitorowania działań niepożądanych leków), podobnie jak w przypadku leków już zarejestrowanych odpowiada za zarządzanie zgłoszeniami działań niepożądanych w trakcie trwającego badania klinicznego. Tak -pracę w Pharmacovigilance i badaniach klinicznych da się połączyć 🙂
Inne działy firm farmaceutycznych
Inne działy firm farmaceutycznych to miedzy innymi dział Data Management, który tworzy zespół specjalistów, odpowiedzialnych za przetwarzanie i analizowanie zebranych w trakcie badania danych.
Zespół działu Bios & Programming odpowiada za zarządzanie systemami i bazami danych, na których oparta jest praca monitorów. Osoby te są także odpowiedzialne za aspekty techniczne oraz nowe technologie ułatwiające pracę poszczególnych działów.
Osoby pracujące w dziale Medical Writing odpowiadają za tworzenie całości dokumentacji medycznej, potrzebnej do pracy monitorów i ośrodka. Dział Medical Monitoring odpowiada natomiast za aspekty medyczne prowadzonego badania oraz szkolenie zespołu badawczego z protokołu badania.
Wśród innych działów znajduje się m. in. niezależny dział jakości (Quality), przeprowadzając audyty prowadzonych badań i czuwający nad ich zgodnością z wytycznymi ICH GCP (Dobrej Praktyki Klinicznej) oraz wewnętrznymi standardami firmy. Należy wspomnieć także o działach takich jak łańcuch dostaw, dział finansów, czy dział zaopatrzenia.
Jak zauważyłeś, w badaniach klinicznych znajdziesz dla siebie miejsce, także jeśli posiadasz wykształcenie inne niż medyczne.
Jeśli chcesz poznać inne osoby, podobnie jak Ty zainteresowane badaniami klinicznymi, koniecznie zajrzyj do naszej społeczności na Instagramie! Link znajdziesz tutaj.
Sprawdź sam!
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o badaniach klinicznych!