Wszytskie artykuły

Czy w farmacji mogą istnieć tylko giganci? O tym jak stworzyć coś nowego na tym rynku.

insider_talk

Czym można zająć się po studiach farmaceutycznych, oprócz pracą w aptece? Jak wygląda edukacja farmaceutyczna po skończonych studiach? Czy w farmacji może sprawdzić się przedsiębiorcze spojrzenie na rynek?  Przedstawiamy Effioma Uman-Ntuk – farmaceutę i prezesa spółki opieka.farm zajmującej się nowoczesną edukacją personelu aptecznego.

 

Witaj, jaka była twoja wizja kariery przed rozpoczęciem studiów? Co chciałeś robić?

Przed rozpoczęciem studiów jedyne co wiedziałem to to, że chcę być przedsiębiorcą. Jak wiadomo – jest to bardzo ryzykowna sprawa, więc myślę, że dlatego padł wybór na studia farmaceutyczne. Dzięki temu wiedziałem, że niezależnie od tego w jakim kraju się znajdę, zawsze w razie niepowodzenia będę miał pewny zawód czekający na mnie.

Jakie studia skończyłeś?

Ukończyłem studia farmaceutyczne na wydziale farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Czym zająłeś się po studiach?

W zasadzie jeszcze w trakcie studiów otworzyłem razem z moim wspólnikiem Konradem Tuszyńskim  aptekę w Rabce Zdroju – klucze do pustego lokalu odebraliśmy w tym samym dniu w którym zaczynał się mój staż będący elementem studiów! Apteka od początku była nastawiona na rozwój usług opieki farmaceutycznej i po kilku latach faktycznie udało się na jej podstawie stworzyć działający system.

Praca okazała się bardzo przydatna w późniejszych przedsięwzięciach, gdyż mając unikalny spojrzenie właścicieli apteki, praktykujących magistrów, kierowników oraz osób mających do czynienia zarówno ze stażystami, technikami i magistrami wiemy jakie potrzeby ma rynek oraz personel apteczny. Jest to niesamowicie cenne w naszej kolejnej firmie zajmującej się edukacją – Grupie opieka.farm (grupaopieka.farm)

Czy sama edukacja w szkole wyższej była wystarczająca? Czy np. doświadczenie i kontakty z ludźmi i przez to zdobyta wiedza, była cenniejsza niż ta przekazana przez wykładowców?

Bez dwóch zdań wykształcenie farmaceutyczne grało dużą rolę w rozwoju zarówno apteki jak i opieka.farm. Dzięki wykonywaniu zawodu farmaceuty dbaliśmy o etykę i jakość wiedzy i informacji przekazywanych – czy to pacjentom, czy to farmaceutom. Myślę, że to jest coś, co spowodowało, że zaufało nam tak dużo farmaceutów, studentów oraz techników!

Odnośnie tego, czy studia są wystarczające powiem tak – dzięki temu, że nasze studia to taki ogrom wiedzy i zajęć, nauka czegokolwiek biznesowego czy z zakresu zarządzania nie jest mi straszna ?.

Co skłoniło Cię do założenia firmy?

W trakcie studiów miałem duże wahania. Po III roku postanowiłem, że będę pracował w aptece – tak dużą frajdę sprawiły mi praktyki wakacyjne. Jednak im bliżej było końca studiów tym bardziej myślałem o czymś innym – o korporacji, bo przecież w aptekach jest tak słabo. A skoro praca w korporacji to przecież za granicą, a nie w Polsce, skoro znam języki.

Wszystko zmieniło się na V roku, na wykładzie mojej promotor, dr hab. Agnieszki Skowron. Podczas wykładu zostało obalonych wiele mitów dotyczących polskiego aptekarstwa i jakości w nim. Pani dr pokazała, można znaleźć czas na opiekę farmaceutyczną, że można znaleźć miejsce, że może być jakość – musi tylko być chęć. Skoro tyle jest do zrobienia w Polsce, to postanowiłem zostać i to zrobić.

Jak życie pokazało – pani dr miała rację i tysiące farmaceutów i studentów czekały na okazję, by móc w końcu się rozwijać, uczyć oraz wykazać w pracy z pacjentem.

Jakie są Twoje wrażenia z prowadzenia Startupu w branży farmaceutycznej?

Zacznę od tego, że nie uważam opieka.farm za startup – poznaliśmy potrzebę rynku – potrzebę edukacji – i na tej podstawie zbudowaliśmy firmę dającą niezrównaną jakość na rynku dostępną dla każdego farmaceuty. To nie eksperyment, tylko tworzenie tego, co sami chcieliśmy zawsze dowiedzieć się, a nie było gdzie ?.

Największa różnica pomiędzy pracą Prezesa – bo takie jest moje stanowisko – a pracą jako pracownik jest odpowiedzialność. I nie mam na myśli odpowiedzialności za przedsiębiorstwo, czy konkretne zadanie. Dla mnie to jest odpowiedzialność za każdą osobę, która u nas pracuje – to są ludzie, którzy nam zaufali i moją odpowiedzialność za to, żeby oni co miesiąc mieli wypłatę na czas i poczucie, że ich praca ma znaczenie.

Ponadto praca „na własny rachunek” powoduje, że wszystko zależy ostatecznie od nas. Nie ma nikogo innego, kto weźmie odpowiedzialność czy naprawi popełnione błędy. Z drugiej strony jednak również wszystko to co dobre, czyli przede wszystkim satysfakcja i duma jest nieporównywalnie większa jak widzi się projekt, który okazuje się sukcesem!

Opowiedz o najważniejszych projektach, za które jesteś odpowiedzialny.

W opieka.farm tworzymy kilka projektów, obejmujących praktycznie każdy aspekt edukacji personelu aptecznego:

Portal opieka.farm – od niego wywodzi się nazwa firmy – to obecnie największy portal edukacyjny dla farmaceutów w Polsce – rocznie notujemy niemal 2 miliony odwiedzin! Niezmiernie nas to cieszy, gdyż to nam pokazało, że w polskiej farmacji jest głód wiedzy i potrzeba takich projektów. Obecnie na portalu jest około 400 opracowań na wszystkie tematy merytoryczne związane z pracą w aptece

Wydawnictwo – w jego ramach wydajemy Zeszyty Apteczne – czyli skondensowane źródło wiedzy dla personelu pierwszego stołu i nie tylko. Bardzo cieszymy się, że wśród naszych klientów są nie tylko indywidualni farmaceuci, ale też coraz więcej aptek i sieci aptecznych zamawia u nas zestawy do swoich aptek. Do tej pory wydany został Zeszyt na temat bezpieczeństwa stosowania leków u osób starszych, a do końca roku planujemy wydanie 2-4 kolejnych tomów!

Konferencje Opieka Farmaceutyczna od Zaraz – największy cykl konferencji na temat opieki farmaceutycznej. W ich trakcie przekazujemy farmaceutom nasze doświadczenie z zakresu wdrażania oraz świadczenia usług a także konfrontujemy z lekarzami informacje przekazywane pacjentom. Dzięki temu uczestnicy mają gotowe informacje do przekazania pacjentom oraz pewność, że nie narażają się przy okazji lekarzowi. Do tej pory w II edycjach uczestniczyło 1000 osób, a 90% doceniło je ze względu na wartość merytoryczną. Bardzo jesteśmy dumni z tego projektu. Tutaj dodam, że robimy go wspólnie z firmą innoMED, również założoną przez farmaceutkę!

Platforma e-learningowa Pierwszystol.pl – tworząc ją chcieliśmy stworzyć platformę spełniającą jak najlepiej oczekiwania personelu pierwszego stołu. W tym celu poza oceną potencjalnej konkurencji zrobiliśmy badanie wśród farmaceutów. I tym razem potwierdzili nasze przypuszczenia i cieszymy się, że w ciągu pierwszego miesiąca ponad 1000 z nich uczy się razem z nami! Dosłownie parę dni temu udostępniliśmy, poza darmowymi kursami, ścieżkę edukacyjną Opieka Farmaceutyczna – w kursach w niej zawartych przedstawiamy jak wykonywać poszczególne usługi opieki farmaceutycznej, by były z jak największą korzyścią dla pacjenta

Sklep internetowy sklep.opieka.farm – w nim można kupić wszystkie nasze produkty – od Zeszytów Aptecznych, przez autorskie etykiety na leki ułatwiające konsultację aż po narzędzia, które stworzyliśmy do świadczenia usług opieki farmaceutycznej. W niedługiej przyszłości dodamy do niego kolejne produkty – chcemy, by stał się on miejscem, gdzie każda apteka, która chce w jakimkolwiek stopniu poprawić swoją merytoryczną stronę, znajdzie coś dla siebie.

Na koniec wspomnę o naszym autorskim Kompleksowym Systemie Opieki Farmaceutycznej. Stworzyliśmy go w naszej aptece w Rabce-Zdroju, dzięki czemu jest on dostosowany do aptek w naszym kraju oraz polskich pacjentów. Właśnie elementy wykorzystywane w tym systemie można kupić w naszym sklepie – od narzędzi i ulotek, aż do procedur! System ten został już wdrożony m.in. w aptekach Cosmedica, gdzie stworzyliśmy radę ekspertów oraz przeszkoliliśmy personel z większości miast i przekazaliśmy  im niezbędne materiały do świadczenia usług. Jak się potem okazało, nawet apteka w centrum handlowym może regularnie wykonywać przeglądy lekowe.

Jak myślisz? Jakie miejsce, projekty takie jak pierwszystół.pl, zajmują w edukacji specjalistycznej? Jaka jest szansa na ich rozwój?

Myślę, że takie projektu są niezbędne. Obecnie na rynku mamy masę konferencji i kursów online, jednak miernej jakości oraz przepełnionych zawartością sponsorowaną i farmaceuci to widzą. Dlatego takie platformy, gdzie jest wyraźny rozdział pomiędzy wiedza merytoryczną a reklamową oraz wysoki poziom tej wiedzy są tak potrzebne.

Jak ważne są, na dzisiejszym rynku pracy, strony z ofertami, tylko dla 1 branży? (patrząc na małą ich ilość, oraz na to, że mało się o nich słyszy jak jesteś osobą spoza.

Moim zdaniem takie branżowe portale są bardzo istotne dla rozwoju zawodowego. Choć może się wydawać, że są niszowe, skoro obsługują tylko 1 branżę, to jednak spełniają bardzo ważną inną funkcję – zwiększają mobilność danej grupy zawodowej. Dzięki temu farmaceuta z apteki może się dowiedzieć jakie inne ma możliwość rozwoju bez zmieniania branży. Na studiach niestety jest mało o tym informacji, ale farmaceuci mają ogromne możliwości pracy na rynku farmaceutycznym. Ja szczerze powiedziawszy dopiero po zakończeniu edukacji dowiedziałem się co to znaczy pharmacovigilance, albo jakie działy są w typowej firmie farmaceutycznej.

Dzięki zebraniu wszystkich tych ofert w jednym miejscu, jak na przykład kariera farmacji ja jako pracodawca w branży farmaceutycznej mam w końcu gdzie szukać personelu – jako ciekawostkę dodam, że aktualnie 100% naszych pracowników to absolwenci farmacji i gdyby nie ten portal to mielibyśmy nie lada problem ze znalezieniem pracowników.

Dziękuję.

Pozdrawiam.

Z Effiomem Uman-Ntuk rozmawiał Bogdan Mieczkowski


Zajrzyj na naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Sprawdź również drugą część felietonu #insider_talk z Ernestem Szubertem.

Ta treść jest dla Ciebie interesująca? Podziel się nią w mediach społecznościowych

LinkedIn
Facebook
Twitter