fbpx

#insider_talk z Konradem Tuszyńskim- część II

Zapraszamy do lektury drugiej części wywiadu z mgr farm. Konradem Tuszyńskim, Dyrektorem ds. naukowych 3PG, wcześniej grupy opieka.farm.
Z Konradem rozmawiamy na temat kluczowych umiejętności w pracy redaktora, o tym jak powstały @pogadanki.farm oraz jak wygląda udział w wirtualnych konferencjach Opieka od Zaraz z perspektywy prelegenta.

 

Konrad, jakie są według Ciebie kluczowe umiejętności w pracy redaktora?

W pracy redaktora bardzo ważna jest wytrwałość i cierpliwość, szczególnie w nanoszeniu uwag i poprawek 🙂  Poza tym bardzo istotne jest, by redaktor był bardzo wnikliwy i dociekliwy, tzn. weryfikował wszystkie źródła wiedzy, z którymi pracuje. Z mojego punktu widzenia ważne jest także to, by redaktorem był praktyk z apteki otwartej, któremu leży na sercu dobro farmaceutów i prestiż zawodu. 

Większość z wspomnianych przeze mnie cech można nabyć w toku praktyki redaktorskiej oraz w trakcie różnego rodzaju szkoleń, które regularnie organizujemy dla naszych pracowników. W Wydawnictwie Farmaceutycznym zależy nam na tym, by nasi redaktorzy jak najlepiej rozumieli dane naukowe i potrafili przełożyć je na praktykę, co nie jest łatwe w polskiej rzeczywistości aptecznej. Kompleksowe podejście tematu jest to często niemożliwe dla naukowca, który na co dzień nie ma styczności z praktyką w apteczną czy lekarską.
W Wydawnictwie kładziemy również nacisk na to, by redaktorzy mieli świadomość, że podczas pracy często można natknąć się na badania, które nie dostarczają wiedzy popartej wiarygodnymi dowodami, choć na pozór wydają się być publikacjami na wysokim poziomie. Te kwestie poruszamy zawsze podczas obowiązkowych szkoleń z EBM (Evidence Based Medicine) dla naszych redaktorów.

Czy możesz nam zdradzić, jakie będą kolejne tytuły Vademecum Farmaceutycznego i czego czytelnicy mogą się spodziewać?

Kolejny tytuł Vademecum to Leki i ciąża – jest to pozycja, która jest bardzo potrzebna na rynku wydawnictw w Polsce, ponieważ do tej pory nie ukazała się żadna publikacja, w której dokonano by przeglądu polskich preparatów pod kątem bezpieczeństwa stosowania w ciąży. W Vademecum opisaliśmy przegląd obecnie dostępnych na polskim rynku preparatów, a także podkreśliliśmy informacje dotyczące farmakoterapii ciężarnych, które są niezbędne z punktu widzenia farmaceuty czy lekarza nie posiadającego specjalizacji ginekologicznej.
Inna pozycja, którą planujemy niebawem opublikować, to Suplementy diety w świetle dowodów naukowych. W tym Vademecum dokonamy przeglądu wszystkich surowców i składników naturalnych zawartych w suplementach dostępnych w Polsce w perspektywie aktualnych dowodów naukowych.

Czy planujecie publikować pozycje Wydawnictwa farmaceutycznego w formie elektronicznej np. eBooków?

Oczywiście, w dalekiej przyszłości jak najbardziej tak. Obecnie jednak, z naszych ankiet przeprowadzonych wśród farmaceutów wynika, że większość z nich wciąż woli mieć książkę w ręku. W związku z tym staramy się wyjść ich oczekiwaniom naprzeciw, choć przewidujemy także opracowanie źródła wiedzy z informacjami zawartymi w Zeszytach czy Vademecach w formie elektronicznej. 😊

Pandemia COVID-19, nie możemy pominąć tego tematu, jak i czy wpłynęła ona na pracę 3PG?

Całe szczęście nasze wydawnictwo nie odczuło mocno efektu pandemii – od początku zdecydowaliśmy się na częściową pracę zdalną oraz opracowanie nowego harmonogramu godzin pracy, po to, by każdy z nas mógł czuć się bezpiecznie. Zabawnym zbiegiem okoliczności było to, że pandemia COVID-19 zbiegła się z wydaniem podręcznika na temat chorób zakaźnych i szczepień nad którym pracowaliśmy zanim dotarła do nas wieść o nowym koronawirusie. Dokładnie w szczycie pandemii wydaliśmy ten Zeszyt uzupełniając go o suplement dotyczący koronawirusa.

Co sądzisz o popularnych teraz webinariach i konferencjach online w kontekście nowej, internetowej odsłony konferencji Opieka od Zaraz ?

Powiem szczerze, że bardzo lubię bezpośrednią interakcję z publicznością, dlatego dla mnie jako prelegenta, był to duży stres żeby mówić do kamery i nie móc widzieć reakcji uczestników. Myślę jednak, że w dłuższej perspektywie jest to kwestia przyzwyczajenia się do takiej formy prezentacji.
Odnośnie samej Wirtualnej Konferencji Opieki od Zaraz, jesteśmy pozytywnie zaskoczeni dużą frekwencją uczestników wydarzenia – przy tak dużej liczbie innych webinarów, wyróżnienie się na ich tle stanowi spore wyzwanie. Cieszymy się, że nasi sympatycy wykazali duże zainteresowanie taką formą przekazywania wiedzy, możliwe że po zakończeniu pandemii (co w końcu nadejdzie 😊), będziemy kontynuować taką formę przekazywania wiedzy razem ze stacjonarnymi szkoleniami.

Skąd pojawił się pomysł na Pogadanki Farmaceutyczne?

O tym, żeby przekazywać wiedzę w formie krótkich filmów wideo, udostępnianych w naszych social mediach, myśleliśmy już od dawna, a motorem działań była pandemia, który uniemożliwiła nam stacjonarne spotkania z farmaceutami. Cykl Pogadanek okazał się bardzo interesujący dla farmaceutów i cieszymy się, że możemy przekazywać wiedzę także w ten sposób.
Pogadanki Farmaceutyczne będziemy systematycznie rozszerzać o wykłady innych naszych redaktorów. Chcemy w ten sposób pokazać nasz zespół, składający się z farmaceutów, którzy posiadają szeroką wiedzę i specjalizują się w konkretnych tematach, istotnych z punktu widzenia praktyki aptecznej.

Twoja złota rada z perspektywy czasu dla osób kończących studia?

Przede wszystkim-żeby spróbować różnych dróg, albo decydując się na pracę w aptece – różnych aptek. O tym wspominałem też w poprzednim wywiadzie – myślę, że warto po studiach próbować wszystkiego – jeśli ktoś jest na stażu to niech wykorzysta w 100% ten czas na sprawdzenie, czy mu taka praca odpowiada, pozna ten rynek i wyciągnie wnioski.
Jeśli od razu po stażu młody farmaceuta nie spróbuje swoich sił w pracy naukowej lub kariery w firmie farmaceutycznej, później jest coraz trudniej. Do pracy w aptece zawsze można wrócić – warto o tym pamiętać. Droga w drugą stronę jest znacznie trudniejsza.

Bardzo dziękujemy za rozmowę 😊

Rozmawiały Anna Moskwiak i Justyna Srebro

Pierwszą część wywiadu z Konradem możesz przeczytać tutaj.

A żeby pozostać na bieżąco z najnowszymi pozycjami publikowanymi pod czujnym okiem Konrada, zajrzyj na Facebooka i Instagrama Wydawnictwa Farmaceutycznego 🙂

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się”- rozmowa z Mateuszem Niedobą

Za nami trzecie z czterech spotkań z serii „ Zainspiruj się”, w trakcie których dostarczamy Wam dawki inspiracji do podjęcia własnej ścieżki kariery, poprzez przedstawienie postaci, które taki krok mają już za sobą. W środę 20 stycznia poznaliśmy Mateusza Niedobę,

Ile zarabia się w branży farmaceutycznej?

Rok 2020 odbił piętno w sektorze firm farmaceutycznych. Odnalezienie się w nowej sytuacji stanowiło wyzwanie dla całej branży. W okresie pandemii konieczna była reorganizacja działów sprzedaży, co nierzadko doprowadzało do restrukturyzacji. Równie ważne było znalezienie nowych sposobów na dotarcie do

Cykl Zainspiruj się! –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

Cykl “Zainspiruj się” –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

To już połowa naszego cyklu „ Zainspiruj się!” ,w ramach którego przedstawiamy Wam osoby, które nie bały się wyjść poza utarte schematy i weszły na alternatywną ścieżkę swojej kariery. W drugim tygodniu stycznia mieliśmy przyjemność poznać Kasię Kopacz- Zakrzewską, farmaceutkę,

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się” – rozmowa z Joanną Janus

Nasz najnowszy cykl “Zainspiruj się” trwający przez styczeń to seria spotkań live z osobami, które podjęły alternatywne ścieżki zawodowe i nie oglądając się na innych postanowiły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Pierwszą z tych osób była Joanna Janus, świeżo