Jak dostać dobrze płatną pracę w firmie farmaceutycznej_

Jak dostać dobrze płatną pracę w firmie farmaceutycznej?

Praca w firmach farmaceutycznych kojarzy się z wysokimi biurowcami, komfortowymi warunkami pracy i… bardzo dobrym wynagrodzeniem. I słusznie. Jak pokazuje z Raport Płacowy Hays, wynagrodzenia w farmacji są dużo wyższe niż w innych sektorach, a „branża farmaceutyczna pozostaje jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi gospodarki”. Zatrudnienie znajdują osoby z wykształceniem medycznym, chemicznym, biologicznym. Jak dostać dobrze płatną pracę w firmie farmaceutycznej?

 

KROK 1: Wybierz dział

Pierwszym krokiem powinno być określenie konkretnego działu, do którego chcesz trafić. Wśród najpopularniejszych zaliczają się: badania kliniczne, rejestracja leków oraz monitorowanie działań niepożądanych leków (zwane także drug safety lub pharmacovigilance). Praca w każdym z tych działów wymaga trochę innych umiejętności oraz umożliwia rozwój w innej ścieżce. Najbardziej ogólnie można tak opisać te działy:

Badania kliniczne

Wygodne hotele, kolacje w świetnych restauracjach i częste wyjazdy? Wiele osób pracujących w badaniach klinicznych chce zostać monitorem badań klinicznych (CRA – Clinical Research Associate). Praca ta wiąże się z delegacjami i wizytowaniem ośrodków prowadzących badania (szpitale) i współpracy z lekarzami. To świetne miejsce dla energicznych osób, które nie lubią się nudzić. Praca projektowa, dużo wyzwań i kontakt z ludźmi to coś, co wyróżnia pracę monitora. Dla wielu osób, zwłaszcza kobiet planujących zakładanie rodziny,  po pewnym czasie tempo może być zbyt duże. Istnieje możliwość przejścia w tryb pracy stacjonarny i zmodyfikowania obowiązków.

W zależności od ilości wyjazdów, doświadczenia i odpowiedzialności, monitorzy osiągają bardzo wysokie wynagrodzenie – najwyższe w porównaniu do rejestracji leków i pharmacovigilance. Na stanowisku CRA jest to przedział 10 000 a 18 000 zł!

Pharmacovigilance (monitorowanie działań niepożądanych leków / drug safety).

Praca w PV jest przewidywalna, stosunkowo spokojna oraz wymaga dużej dokładności.  Nie jest to na pewno miejsce, w którym osiwiejesz ze stresu 🙂  W wielu firmach istnieje możliwość pracy z domu, a firmy szukają pracowników w całej Polsce, nie tylko w Warszawie. Na rynku mówi się, że to opcja dla tych, którzy chcą zamknąć komputer o 16:00, wyjść z biura i nie myśleć o pracy. W pracy w dużej mierze pracujesz samodzielnie. Jeśli chcesz mieć czas (i fundusze!) na rozwijanie pasji czy spędzanie czasu z rodziną, jest to zdecydowanie najlepszy dział dla Ciebie!

Wg. raportu Hays, wynagrodzenia Pharmacovigilance specalist oscylują 7 000 a 9 000 zł. Rynek też daje duże perspektywy – coraz więcej międzynarodowych firm otwiera duże centra safety obsługujące np. Europę środkową i Azję. Warto wymienić to chociażby MSD, GSK czy Astrę Zeneca.

Rejestracja leków

Praca w rejestracji leków to coś pomiędzy badaniami klinicznymi a monitorowaniem działań niepożądanych. Z jednej strony wymaga pracy z dokumentacją i bardzo dużej dokładności jak z w PV, z drugiej drugiej związana jest z pracą projektową i składaniem dokumentacji zgodnie z odgórnie określonymi zadaniami. Tak jak w przypadku drug safety, istnieje możliwość pracy z domu oraz znalezienia zatrudnienia w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku czy każdym z większych miast. Przygotowanie wniosku refundacyjnego to praca zespołowa, dlatego ważna jest umiejętność pracy w grupie. W zależności od rodzaju firmy i rejestracji jakie przeprowadza (na rynek polski czy np. europejski) język angielski jest wymagany. Niewątpliwym plusem jest to, że praktycznie każda firma ma wewnętrzne działy rejestracji, a ekspertów od rejestracji szukają nie tylko producenci leków, ale także sprzętu medycznego.

Zgodnie z danymi od Hays, wynagrodzenia dla specjalistów  to między 6 000 a 8 000 zł.

KROK 2: Wyróżnij się w tłumie kandydatów

Aby odpowiedzieć na pytanie jak dostać pracę w firmie farmaceutycznej, przejdźmy do ważnej kwestii: kuszące zarobki i perspektywy rozwoju oznaczają jedno – dużą konkurencję.

Wykształcenie

Bardzo dobrze widziane jest wykształcenie związane z naukami medycznymi – choć nie jest to warunek konieczny. Farmacja, biotechnologia, chemia, biologia czy zdrowie publiczne – to tylko niektóre z kierunków na które zwracają uwagę reketerzy.

Szkolenia i kursy

Ze względu na wymagania pracodawców ważne jest zaangażowanie i chęć rozwoju. Nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w konkretnym obszarze, musisz pokazać, że jesteś proaktywny i zaradny. Rekruterzy zwracają uwagę na dodatkowe szkolenia i kursy. Bardzo istotne jest, by wybrać szkolenia prowadzone przez praktyków i oferujące certyfikat ze znakiem jakości MSUES czy TGLS. Na rynku jest wiele szkoleń, a odpowiedni znak jakości potwierdza ich rzetelność i wiedzę, którą zdobyłeś.

Certyfikat szkoleń Kariera w Farmacji ze Znakiem Usług Edukacyjno-Szkoleniowych MSUES. Sprawdź ofertę szkoleniową Kariera w farmacji na szkolenia z rejestracji leków, pharmacovigilance oraz badań klinicznych.

Certyfikaty językowe

Większość firm farmaceutycznych wymaga języka angielskiego. Dobrze widziane są certyfikaty np. Cambridge (FCE, CAE, CPE), TOEFL lub IELTS. Jeśli nie posiadasz takiego certyfikatu, Twoja znajomość języka zostanie sprawdzona w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

KROK 3: Przygotuj swój profil na LinkedIn

LinkedIn to podstawowe miejsce, w którym firmy znajdują pracowników a pracownicy prace w firmach farmaceutycznych. Jeśli interesuje Cię ta branż – musisz go po prostu założyć! Większość rekruterów obok CV sprawdzi jak wygląda Twój profil. Jest kilka bardzo ważnych zasad, które trzeba przestrzegać przy tworzeniu profilu. Do najważniejszych należą:

  • Zadbaj o profesjonalne zdjęcie profilowe. Powinno być oficjalne, możesz użyć zdjęcia z dowodu lub paszportu.
  • Profil powinien być w języku angielskim.
  • Opisz w kilku punktach swoje obowiązki w każdym miejscu pracy. Jeśli pracowałeś np. w aptece – postaraj się podkreślić te elementy, które mogą mieć znaczenie w przyszłej pracy – np. znajomość prawa farmaceutycznego czy pracę w zespole.
  • Uzupełnij sekcję Accomplishments – dodaj wszystkie kursy, szkolenia i certyfikaty.
  • Uzupełnij sekcję Skills & Endorsements – wpisz tam umiejętności posługując się podpowiedziami (unikaj samodzielnego wpisywania tylko posługuj się baząjuż istniejących haseł).

Na blogu Kariera w Farmacji mamy pokaźną bazę artykułów o budowaniu profilu na LinkedIn. Zajrzyj TUTAJ.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatnie ebook WZÓR NA TWÓJ SUKCES Z LINKEDIN, dołącz do newslettera Kariera w Farmacji.

KROK 4: ZNAJDŹ SWOJE MIEJSCE

Jak dostać pracę w firmie farmaceutycznej? Chyba już masz większość wskazówek – wiesz gdzie chcesz się znaleźć, zdobyłeś wiedzę, rozbudowałeś CV i posiadasz profil na LinkedIn? Oznacza to, że jesteś gotowy na poszukiwanie pracy. Zrób listę firm farmaceutycznych w Twoim mieści i regularnie przeglądaj zakładki praca.  Warto obserwować: Astra Zeneca, GSK, MSD, Sanofi, Novartis, Adamed, Polpharma. Często warto wysłać CV nawet jeśli nie jest prowadzona aktualna rekrutacja. Śledź oferty na Pracuj.pl a także na Facebooku Kariery w Farmacji (www.facebook.com/karierawfarmacjipolska/). Przeglądaj LinkedIn, zacznij od wyszukania profili rekruterów z agencji headhunterskich typu Hays lub DOCS.

Raport płacowy Hays: https://www.hays.pl/raport-placowy 

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Jak w czasie pandemii zwiększyć szansę na zdobycie pracy? WEBINAR

Zapraszamy na bezpłatny webinar: Jak w czasie pandemii zwiększyć szansę na zdobycie pracy? Praktyczne wskazówki jak zoptymalizować profil na LinkedIn. Nie czekaj na koniec pandemii, działaj już dziś! Obecna sytuacja epidemiologiczna jest bardzo niepewna. Każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego

Jak dostać dobrze płatną pracę w firmie farmaceutycznej?

Praca w firmach farmaceutycznych kojarzy się z wysokimi biurowcami, komfortowymi warunkami pracy i… bardzo dobrym wynagrodzeniem. I słusznie. Jak pokazuje z Raport Płacowy Hays, wynagrodzenia w farmacji są dużo wyższe niż w innych sektorach, a „branża farmaceutyczna pozostaje jedną z

Platforma PierwszyStół.pl – nowa strona i nowe możliwości

Od początku 2020 roku platforma PierwszyStół.pl (e-learning dla farmaceutów) przechodziła aktualizację, czego wyrazem było zamknięcie możliwości zakupu abonamentów. Było to spowodowane przekształcaniem modelu, w jakim od teraz można korzystać z płatnych kursów oraz uproszczeniem użytkowania samej platformy. Co zamiast abonamentów?

Szkolenia Pharmacovigilance wiosna/lato 2020 już dostępne!

Zapraszamy do rezerwacji miejsc na szkolenia z Pharmacovigilance z Kariera w Farmacji. Szkolenia odbędą się w Warszawie w Golden Floor Plaza przy Al. Jerozolimskich 123A. Program oraz bilety dostępne  zakładce szkolenia w dziale Pharmacovigilance. Szkolenia: PHARMACOVIGILANCE: WSTĘP DO PHARMACOVIGILANCE 4

Przewiń do góry