fbpx
jak napisać list motywacyjny

Jak napisać list motywacyjny? 3 praktyczne wskazówki

Jeśli kandydujesz do firmy, która istnieje długo na rynku i ma wieloletnią tradycję, powinieneś wiedzieć, jak napisać list motywacyjny. W branży farmaceutycznej i medycznej w niektórych zawodach bardzo trudno przebić się wśród kandydatów, dlatego list ten może być twoją przepustką, która sprawi, że zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Prawda jest jednak taka, że jeśli twoje CV nie zainteresuje rekrutera, z pewnością list nie zostanie otworzony. Jeśli jednak zainteresuje, list ten może sprawić, że zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną.

Jak napisać list motywacyjny? spójnie z twoim CV, czyli nasza wskazówka #1

Twój list powinien być spójny z twoim CV. Jego format oraz wizualizacja powinna być taka jak w CV. Staraj się używać tej samej czcionki oraz kolorów.

Wskazówka #2 – poświęć treści dużo czasu

Bez wątpienia w liście motywacyjnym najważniejsza jest treść.  To właśnie jej powinieneś poświęcić najwięcej czasu. Najważniejsze jest pierwsze zdanie, którego użyjesz pisząc list.

Zamiast więc używać standardowych sformułowań jak:„W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie rekrutacyjne…” użyj wyrażenia „Z wielką przyjemnością kandyduję na stanowisko {nazwa stanowiska}. Chciałbym/Chciałabym przedstawić 5 powodów, dlaczego jestem odpowiedną osobą na to stanowisko”.

To zdanie zaciekawi rekrutera i sprawi, że przeczyta twój list motywacyjny.

Wskazówka #3 – zostań gwiazdą z modelem STAR

Pokaż 3 powody, które uświadomią osobie rekrutującej, dlaczego warto Cię zatrudnić. Nie opisuj jednak cech charakteru, pokaż konkretne zachowania, które sprawiły, że odniosłeś sukces.

Zastosuj model  STAR, według, którego należy opisać sytuację, zadanie, które otrzymałeś w związku z daną sytuacją, następnie działania jakie podjąłeś, a na końcu efekt, który przyniosło twoje działanie.

Co to jest MODEL STAR w rozmowie kwalifikacyjnej?

Zbuduj wypowiedź według tych 4 kroków:

S – situation (sytuacja)

przypomnij sobie konkretną sytuację, która będzie dobrą bazą do odpowiedzi. Postaraj się krótko nakreślić obraz sytuacji. Co konkretnie się wydarzyło? Kto z Tobą brał w tym udział? Kiedy to się stało?

T – tasks (zadania)

tutaj opisujesz, co musiało zostać zrobione w danej sytuacji. Jakie były Twoje zadania? Lub: jakie zadania sobie wyznaczyłeś, by rozwiązać dany problem?

A – action (działanie)

to najważniejsza część. Przedstawiasz to, co dokładnie zrobiłeś, by doprowadzić do celu. Co konkretnie zrobiłeś w tej sytuacji? Jakie działanie podjąłeś? Z jakich narzędzi skorzystałeś?

R – result (rezultat, rozwiązanie)

i kolejna bardzo ważna rzecz. Tu opowiadasz, jakie rezultaty przyniosło Twoje działanie i jakie wnioski wyciągnąłeś z całej sytuacji. Do czego doprowadziły Twoje działania? Jaki był rezultat? Czy został osiągnięty założony cel?

 

Stosując powyższe wskazówki wiesz jak napisać list motywacyjny i masz gwarancję, że twoje dokumenty będą oryginalne oraz spójne, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy.

Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Przeczytaj też: Jak znaleźć prace marzeń? oraz Jak negocjować wynagrodzenie?

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Ile zarabia się w branży farmaceutycznej?

Rok 2020 odbił piętno w sektorze firm farmaceutycznych. Odnalezienie się w nowej sytuacji stanowiło wyzwanie dla całej branży. W okresie pandemii konieczna była reorganizacja działów sprzedaży, co nierzadko doprowadzało do restrukturyzacji. Równie ważne było znalezienie nowych sposobów na dotarcie do

Cykl Zainspiruj się! –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

Cykl “Zainspiruj się” –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

To już połowa naszego cyklu „ Zainspiruj się!” ,w ramach którego przedstawiamy Wam osoby, które nie bały się wyjść poza utarte schematy i weszły na alternatywną ścieżkę swojej kariery. W drugim tygodniu stycznia mieliśmy przyjemność poznać Kasię Kopacz- Zakrzewską, farmaceutkę,

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się” – rozmowa z Joanną Janus

Nasz najnowszy cykl “Zainspiruj się” trwający przez styczeń to seria spotkań live z osobami, które podjęły alternatywne ścieżki zawodowe i nie oglądając się na innych postanowiły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Pierwszą z tych osób była Joanna Janus, świeżo