Jak radzić sobie z nierealistycznymi oczekiwaniami szefa?

Znasz to bardzo dobrze – przepracowany szef, który sam traci rachubę z liczbą obowiązków, jakie na Ciebie nakłada. I o ile jesteś w stanie zrozumieć, czym są spowodowane tak wygórowane oczekiwania, nie zawsze powinieneś zgadzać się na wypełnianie wszystkich narzuconych Ci obowiązków.

 

Jak więc skutecznie odmówić szefowi pokazując, że jego oczekiwania są nierealne, a w dodatku nie zostać oskarżonym o lenistwo i brak rzetelności? Ten krótki poradnik pomoże Wam znaleźć odpowiedź.

 

Kiedy wyznaczony deadline jest niemożliwy do zrealizowania.

 

Twój przełożony zagadnął Cię podczas lunchu, że potrzebuje dużego raportu. Dużego raportu na jutro. Wiesz, że nawet jeśli spędziłbyś nad tym całą noc, nie ma fizycznej możliwości, aby zrobić to na czas.

 

W Twojej  głowie pewnie pojawiła się myśl „Chyba sobie żartujesz! Jestem świetny w tym, co robię, ale nie mam możliwości rozciągania doby!”. To co jednak powinieneś powiedzieć brzmi odrobinę inaczej.

 

„Rozumiem, że to sprawa priorytetowa. Jednak zapoznałem się z wymaganiami dotyczącymi raporty i jestem przekonany, że nie będę w stanie wykonać go solidnie na czas. Czy możemy ustalić termin na piątek?”

 

Kiedy Twój szef przydziela Ci cudze obowiązki

 

Dobrze wiesz, że ostentacyjne „To nie jest moja sprawa. Sam się tym zajmij.”  nie jest zbyt mile widziane wśród kolegów z biura i starasz się unikać jawnej irytacji przy zwalaniu na Ciebie obowiązków innych osób. Jednak kiedy Twój własny szef próbuje nakazać Ci wypełnianie absurdalnych obowiązków takich jak odbieranie jego garnituru z pralni lub sprzątanie pokoju socjalnego, rozumiemy, że masz ochotę użyć takich sformułować bardziej niż zwykle.

 

To co kłębi się w Twojej głowie w takich sytuacjach brzmi prawodpodobnie tak: „Hej! Nie jestem Twoim osobistym asystentem i nie należy do moich zadań spełnianie Twoich zachcianek i kaprysów. Sam się umów na tą wizytę u dentysty i daj mi spokojnie pracować, tyranie.”

 

To co jednak powinieneś powiedzieć brzmi mniej więcej tak: „Przepraszam, ale niestety nie mogę Ci pomóc. Obecnie jestem w trakcie przygotowywania wykresów sprzedaży i nowych norm dla produkcji i chciałbym poświęcić temu maksymalnie dużo uwagi. W zeszłym tygodniu wspólnie zdecydowaliśmy przecież, że to priorytety.”

 

Kiedy Twój szef stale zwiększa Twoją listę obowiązków

 

Twój przełożony nie może przestać zachwycać się Twoją produktywnością i nazywa Cię „superbohaterem od wyzwań specjalnych”? 😉 Zauważyłeś pewnie, że wiąże się to ze stałym powiększaniem listy obowiązków, za które jesteś odpowiedzialny. Nie daj się wykorzystywać i zatrzymaj to, zanim Twoje zadania przywiążą Cię do biurka na kolejne nadprogramowe godziny pracy.

 

Dobrze wiemy, że przy kolejnej prośbie chcesz wykrzyczeć w twarz szefowi: „A może sam się tym zajmij? Spójrz na to! Nie, to nie jest spis treści encyklopedii, a moja lista codziennych obowiązków. Zabierz swoje polecenia gdzie indziej i daj mi w spokoju pracować!”

 

Cóż, a może jednak warto spróbować w ten sposób: „Doceniam, że ufasz mi na tyle, by powierzyć kolejne zadania. Niestety nie mogę przyjąć kolejnych obowiązków. Czy będziesz miał chwilę, aby porozmawiać na temat obowiązków, które będą dla mnie priorytetowe, a które będę mógł oddelegować komuś innemu?”

 

Kiedy szef zakłada, że jesteś w pracy 24h na dobę

 

Nie ma dla niego znaczenia, czy właśnie kończy się weekend, trwa przerwa świąteczna czy wyjechałeś na dwutygodniowy urlop. Twój szef nadal zakłada, że powinien mieć stałą możliwość kontaktu z Tobą – o każdej porze dnia i nocy niezależnie od tego na jakiej półkuli właśnie się znajdujesz.

 

To co chcesz mu powiedzieć brzmi prawdopodobnie tak: „Och, uwielbiam Twoje setki wiadomości w mojej skrzynce odbiorczej, zwłaszcza wtedy gdy staram się delektować odrobiną wolnego czasu. Chciałbym Ci jednak przypomnieć, choć może Cię to mocno zaskoczyć, że naprawdę istnieje inne życie poza biurem.”

 

Spróbuj jednak załatwić tę sprawę w inny sposób: „Podczas zbliżającego się urlopu, chciałbym wykorzystać mój czas z dala od pracy w maksymalny sposób, dlatego też chciałbym przypomnieć Ci, że nie będę sprawdzał skrzynki pocztowej i odbierał służbowych telefonów. Zapewniam, że po powrocie do biura zajmę się wszystkimi sprawami, które będą na mnie czekać.”

 

Zarządzanie pracownikami nie jest łatwe. Szczególnie wtedy, gdy ciężko jest oddzielić to co możliwe do wykonania od tego, co nierealne. Zamiast wewnętrznego krzyczenia na szefa, spróbuj porozmawiać z nim w sposób uprzejmy i profesjonalny. Ten poradnik powinien pomóc Ci dyplomatycznie rozwiązać wszystkie konflikty z przełożonym bez pozorów uchylania się od odpowiedzialności.

 

 

Bądź na bieżąco i sprawdź nasz NAJNOWSZY ARTYKUŁ z serii #insider_talk z ekspertami z branży! 

Sprawdź również Jak zrobić dobre wrażenie w nowej pracy?
Zajrzyj na nasze grupy na Facebooku i sprawdź czy praca nie szuka Ciebie, oraz przeczytaj o realiach pracy w farmacji.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Kurs Study Start up Specialist już dostępny!

Kurs on-line Study Start up Specialist jest już dostępny w przedsprzedaży!   Dzięki kursowi Study Start up Specialist, zdobędziesz wiedzę przydatną w pracy monitora badań klinicznych oraz Start up Specialist.  Podczas kursu zapoznasz się także z procedurami otwierania badań klinicznych,

Ruszamy z drugą edycją bezpłatnego cyklu webinarów!

Nasz  cykl  webinarów Jak efektywnie planować swoją karierę w czasach pandemii? cieszył się Waszym ogromnym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy przygotowac dla Was coś specjalnego! Ruszamy z drugą edycją bezpłatnego cyklu webinarów,  dzięki którym dowiesz się więcej o branży farmaceutycznej. Wydarzenie rozpocznie

Będąc Młodym Farmaceutą #insider_talk z Anną Wyrwas

Gościem naszego cyklu #insider_talk jest mgr farm. Anna Wyrwas. Farmaceutka pełna pasji i pozytywnej energii oraz właścicielka bloga Będąc Młodym Farmaceutą.   Wielu z Was zna ją z Instagrama i Facebooka.  Poznajcie bliżej Anię, właścicielkę marki Będąc Młodym Farmaceutą!  

Przewiń do góry