Dział Medyczny – źródło informacji i nie tylko. O tym jak wygląda praca w Dziale Medycznym opowie w ramach #insider_talk dr n. farm. Michał Abendrot.
Na początku porozmawiajmy o tym, jak wygląda praca w Dziale Medycznym?
Każda firma farmaceutyczna ma swoją specyfikę pracy, można jednak podać pewne wspólne obszary. Bardzo istotne jest nawiązywanie relacji z tzw. Kluczowymi Liderami Opinii (ang. Key Opinion Leader, KOL) wraz z planowaniem aktywności z ich udziałem (materiały naukowe, konferencje, webinary i inne). Częstym elementem pracy jest również praca przy tworzeniu materiałów edukacyjnych związanych z danym obszarem terapeutycznym. Działy Medyczne często współpracują z wieloma innymi wewnątrz firmy farmaceutycznej w celu zapewnienia najlepszego stanu wiedzy, wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Nie mniej ważne są szkolenia pracowników wewnętrznych oraz vendorów (dostawców) zewnętrznych z zakresu danego obszaru terapeutycznego.
Znamy już typowe zadania pracownika Działu Medycznego, a jak wygląda struktura takiego działu? Każdy zajmuje się wszystkim czy może poszczególne osoby specjalizują się w konkretnych obowiązkach?
Wedle mojej wiedzy, struktura Działu Medycznego w każdej firmie farmaceutycznej może wyglądać odmienne. Jedne firmy stawiają na pracowników terenowych (ang. Medical Science Liaison, MSL), inne na pracowników stacjonarnych (tj. Medical Advisor’ów), istnieją także modele mieszane. Nierzadko rola Medical Advisor’a obejmuje także część obowiązków MSL. Nie można zatem podać jednego schematu który będzie odpowiedni dla wszystkich firm. Można natomiast powiedzieć, że rola MSL związana jest bardziej z pracą z KOL, prowadzeniem prezentacji “na zewnątrz” oraz wspomaganiem działu sprzedaży. Medical Advisor z kolei, uczestniczy w tworzeniu strategii medycznej, współtworzeniu i akceptacji materiałów o charakterze edukacyjnym oraz promocyjnym. Stanowisko to jest raczej związane ze współpracą między różnymi działami firmy, stąd uznaje się, że jest to funkcja dostarczająca “serwis medyczny” dla wewnętrznych potrzeb firmy. Warto jednak ponownie zaznaczyć, iż te role często przenikają się, co jest zależne od struktury danej organizacji.
Jak zatem wygląda współpraca z innymi działami w firmie? Z którymi współpraca jest największa i kiedy?
Ta kwestia kształtuje się w różny sposób, zależny od dokładnej strategii firmy farmaceutycznej oraz od stanowiska w Dziale Medycznym, jakie rozpatrujemy. Pracując z produktami dostępnymi bez recepty, (ang. Over-the-counter, OTC), najsilniej współpracuje się z Działem Marketingu, Sprzedaży i KOL. Nieco inaczej jest w przypadku leków Rx, gdzie współpraca obejmuje najczęściej Kluczowych Liderów Opinii, Dział Market Access, Clinical Operations i Marketingu. Ogólnie można powiedzieć, że Dział Medyczny współpracuje jednak z bardzo różnymi działami, zależnie od potrzeb i prowadzonych projektów.
Czy w Dziale Medycznym pracuje osoba, która jest całym “mózgiem” tego działu, a jej praca jest szczególnie kluczowa?
Takim stanowiskiem jest zazwyczaj Medical Affaris Directior lub Head of Medical Affairs (nazwa konkretnego stanowiska również zależy od danej firmy). Osoba kieruje Działem Medycznym, nadzorując całość prac i procesów, w które zaangażowany jest każdy pracownik działu medycznego. Takie kierownicze stanowisko jest szczególnie istotne przy współpracy z innymi działami, gdyż pomaga podejmować kluczowe (strategiczne) decyzje związane np. z procesem rozwoju danego produktu.
Czy można równocześnie rozwijać się naukowo (np. robić doktorat) i pracować w Dziale Medycznym?
Tak, jest to możliwe, niemniej jednak należy zaznaczyć, że jest to wyjątkowo wymagający proces. Prawdopodobnie z tego powodu, najczęstszym rozwiązaniem jest praca na niepełny etat oraz równoległy rozwój na uczelni. Jeśli myślimy o takim połączeniu, to warto jest pomyśleć, czy jesteśmy w stanie prowadzić badania, które mogą chociaż częściowo być przydatne w naszym dalszym rozwoju zawodowym. Takie połączenie okaże się prędzej czy później bardzo owocne, gdyż nierzadko pracodawca zwraca uwagę na to, jaki jest obszar naszych zainteresowań.
Jaka jest Twoja dobra rada dla kandydata na aplikującego na stanowisko w Dziale Medycznym?
Należy pamiętać, że firmy farmaceutyczne coraz częściej stawiają na „przekrojowe” umiejętności, jak np. efektywna praca w grupie czy dobre umiejętności prezentacyjne. Właśnie dlatego decydując się na pracę w dziale medycznym warto mieć „otwartą głowę”, gdyż rynek zmienia się. Praca w Dziale Medycznym to praca z analizą danych naukowych, ale także z ich efektywnym wykorzystaniem.
Rozmawiała Julia Badura