fbpx

Jak zgłaszać działania niepożądane? 2 sposoby – Kariera w Farmacji

Jak zgłaszać działania niepożądane leków? Do zgłoszenia działań niepożądanych istnieją specjalnie opracowane formularze, które ujednolicają i ułatwiają ten proces. Poniżej przedstawiamy dwa najczęściej wykorzystywane.

Każdy lek oprócz swojego leczniczego działania może wywoływać także pewne niechciane działania bądź skutki uboczne. Częstotliwość ich występowania a także stopień nasilenia oraz konsekwencje ich pojawienia się mogą być bardzo różnorodne. Mogą być zależne na przykład od rodzaju leku, dawki którą zażył pacjent bądź od przyjmowanych równocześnie innych leków. Nie mniejszy wpływ mają także indywidualne predyspozycje pacjenta i odpowiedź jego organizmu na określony lek. Zdarza się, że działania niepożądane mogą być bardzo poważne i ciężkie, a także mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia a także nawet życia pacjenta.

Czym więc są działania niepożądane?

Działania niepożądane to każde niepożądane, niekorzystne i niezamierzone działanie leku, które występuje u pacjenta w trakcie przyjmowania lub po zakończeniu farmakoterapii. Działania niepożądane leków możemy podzielić na ciężkie i nieciężkie. Ciężkie działania niepożądane to takie, które mogą doprowadzić do śmierci pacjenta, zagrożenia jego życia lub konieczności hospitalizacji. Możemy je także podzielić biorąc pod uwagę częstotliwość. Bardzo częste to te, które zdarzają się w 1/10 przypadków. Częste to takie, które zdarzają się między 1/10 a 1/100 przypadków.  Pomiędzy 1/100 a 1/1000 to przypadki niezbyt częste. Przypadki rzadkie to te, które zdarzają się od 1/10000 do 1/1000.

Zatem jak zgłaszać działania niepożądane?

Formularz CIOMS

To formularz międzynarodowy, opracowany przez Radę Międzynarodowych Towarzystw Medycznych CIOMS. Stanowi podstawę metod zgłaszania Działań Niepożądanych. Ma charakter międzynarodowy i skierowany jest do osób wykonujących zawody medyczne (Healthcare Professionals, HCP). Można znaleźć go na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych(URPL). Po wypełnieniu formularza, musi zostać on odesłany do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych lub do podmiotu odpowiedzialnego.

jak zgłaszać działania niepożądane

Formularz NOP-I

Formularz ten przeznaczony jest do zgłaszania działań niepożądanych po przebytym szczepieniu. Tak samo jak formularz CIOMS, skierowany jest do osób wykonujących zawody medyczne (HCP).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o działaniach niepożądanych, zajrzyj tutaj!

Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Cykl Zainspiruj się! –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

Cykl “Zainspiruj się” –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

To już połowa naszego cyklu „ Zainspiruj się!” ,w ramach którego przedstawiamy Wam osoby, które nie bały się wyjść poza utarte schematy i weszły na alternatywną ścieżkę swojej kariery. W drugim tygodniu stycznia mieliśmy przyjemność poznać Kasię Kopacz- Zakrzewską, farmaceutkę,

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się” – rozmowa z Joanną Janus

Nasz najnowszy cykl “Zainspiruj się” trwający przez styczeń to seria spotkań live z osobami, które podjęły alternatywne ścieżki zawodowe i nie oglądając się na innych postanowiły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Pierwszą z tych osób była Joanna Janus, świeżo

stanowiska pharmacovigillance

4 Stanowiska Pharmacovigilance – Kariera w Farmacji

Wielkość i potrzeby firmy determinują ilość dostępnych w niej stanowisk. Nazewnictwo jak i hierarchia stanowisk w dziale PV jest kwestią indywidualną dla każdej korporacji międzynarodowej. Opierając się o przykład korporacji farmaceutycznej, można wyodrębnić określone stanowiska pharmacovigilance: Safety Data Assistant (Asystent