Zwolnienie lekarskie – jakie prawa ma pracownik na L4?

pracownik na l4

Zwolnienie lekarskie, popularne wśród pracowników pod nazwą L4 jest dokumentem, który jest w stanie wystawić tylko i wyłącznie lekarz. Dokument jest potwierdzeniem czasowej niezdolności pracownika do wykonywania swoich obowiązków zawodowych, co usprawiedliwia jego brak obecności w miejscu pracy. Mimo dosyć jasnych zasad wystawiania zwolnienia lekarskiego, wciąż budzą one wśród dużej ilości pracowników pewne wątpliwości. Najczęściej pracownicy obawiają się zmniejszonego wynagrodzenia, konsekwencji pójścia na zwolnienie, a czasem nawet nie wiedzą na ile dni to zwolnienie będzie obowiązywać. Jakie prawa ma pracownik na L4?

Zwolnienie lekarskie – prawa i obowiązki pracownika

Przede wszystkim rozpoczynając analizę praw pracowniczych podczas zwolnienia lekarskiego, należy zauważyć, że pracownik ma także szereg obowiązków związanych z korzystaniem ze zwolnienia lekarskiego. Przede wszystkim zobowiązany do poinformowania pracodawcy o swojej i nieobecności, Nie jest zobowiązany do poinformowania go osobiście , jednak w sposób zwyczajowo przyjęty- mail, telefon. Ma na to 2 dni. Co od dostarczenia zwolnienia lekarskiego – jest to okres 7 dni.

Czy zwolnienie lekarskie uniemożliwia zwolnienie pracownika?

Przede wszystkim podczas zwolnienia lekarskiego pracodawca nie może zwolnić pracownika ( pomijając porozumienie stron). Pracownik ma prawo do wykorzystania w pełni przysługującemu mu okresu zwolnienia lekarskiego a także do korzystania w razie konieczności z innych świadczeń w tym świadczenia rehabilitacyjnego.

AUTOR:
Monika Bartwicka
Prawnik specjalizujący się w prawie farmaceutycznym i medycznym. Od ponad 10 lat związana z branżą farmaceutyczną. Absolwentka studium doktorskiego. Wykładowca akademicki. Uczestniczyła jako prelegent w wielu konferencjach naukowych. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa farmaceutycznego.

Cykl artykułów z prawem pracy powstał we współpracy z PML group.

Łączymy farmację, medycynę i prawo. Chcemy, aby polski rynek medyczny rozwijał się dynamicznie i dostarczał pacjentom oraz przedstawicielom zawodów medycznych niezbędne informacje, narzędzia i technologie, by spełniać swój cel: pomaganie pacjentom. Poznaj nasze projekty na http://pmlgroup.eu

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, koniecznie zajrzyj na naszego bloga po więcej interesujących informacji i artykułów

Sprawdź naszą stronę na Facebooku, profil na Instagramie oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Ta treść jest dla Ciebie interesująca? Podziel się nią w mediach społecznościowych

Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Może Cię zainteresuje...