Ponad 180 najaktywniejszych studentów farmacji i innych kierunków medycznych spotka się w Krakowie na II Kongresie Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, który odbędzie się 20-23 września. Tematem tej edycji jest nowoczesna farmakoterapia bólu w praktyce.
Najlepsi specjaliści
Nieodzownym elementem wydarzenia jest panel edukacyjny. Czwartkowe otwarcie uświetni wykład prof. dr. hab. med. Tomasza Grodzickiego – Prorektora UJ ds. Collegium Medicum, który przedstawi wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć farmaceuci w dobie starzejącego się społeczeństwa. Ksiądz dr hab. Dariusz Pater omówi problem przeżywania bólu i cierpienia pod kątem duchowości pacjentów i etyki.
Podczas piątkowej konferencji wybitni specjaliści omówią problemy związane z leczeniem bólu z perspektywy różnych nauk farmaceutycznych i medycznych. Wykłady poprowadzą dr n. med. Łukasz Kmieciak, dr hab. n. farm. prof. UJ Kinga Sałat, dr n. farm. Szczepan Mogilski, dr n. farm. Magdalena Stolarczyk i dr hab. n. farm. Grażyna Chłoń-Rzepa. Wśród prelegentów znajduje się także mgr farm. Konrad Tuszyński, Dyrektor Naukowy Opieka.farm, a także Partner Merytoryczny kongresu.
Prelegenci, w oparciu o najnowsze doniesienia ze świata nauki, przedstawią takie zagadnienia jak:
- przyczyny i mechanizmy powstawania bólu,
- leczenie bólu neuropatycznego,
- zastosowanie leków przeciwpsychotycznych w terapii bólu,
- bezpieczeństwo stosowania leków przeciwbólowych w ciąży i laktacji,
- właściwy przebieg i skuteczny sposób prowadzenia interwencji w praktyce aptecznej,
- poszukiwanie nowych leków skutecznych w terapii bólu.
Przede wszystkim praktyka
Uzupełnieniem części wykładowej jest sobotnia sesja warsztatowa, podczas której każdy uczestnik Kongresu ma okazję zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności. Aż 4 z 6 warsztatów są bezpośrednim rozwinięciem treści prezentowanych podczas wykładów. Grono prowadzących zasili mgr farm. Effiom Uman-Ntuk, mgr farm. Kamila Urbańczyk, dr n. farm Adam Bucki. mgr farm. Justyna Uman-Ntuk z Kariera w Farmacji podzieli się doświadczeniem związanym z rozwojem osobistym oraz planowaniem ścieżki kariery. Podczas zajęć studenci zmierzą się z zadaniami przydatnymi na różnych ścieżkach kariery zawodowej; od wykorzystania technik modelowania komputerowego w poszukiwaniu nowych leków, przez praktykę apteczną, po zarządzanie zespołem i dynamikę pracy grupowej.
Osiągnięcia naukowe
Sesję warsztatową poprzedzi Ogólnopolski Konkurs Prac Naukowych, podczas którego najlepsi studenci przedstawią wyniki swoich prac badawczych, a specjalnie powołane na tę okazję Jury wyłoni zwycięzców. Autorzy najciekawszych i najbardziej nowatorskich prac otrzymają atrakcyjne nagrody.
Nie tylko edukacja
Kongres PTSF jest przede wszystkim okazją do integracji oraz zawarcia nowych znajomości, a także wymiany doświadczeń zarówno z innymi studentami, jak i praktykami, którzy na dobre zadomowili się już na rynku pracy.
Zwieńczeniem zjazdu tradycyjnie jest sobotnia Gala w klimacie “Hollywood”, która odbędzie się w hotelu Qubus znajdującym się tuż nad brzegiem Wisły. Wtedy właśnie rozstrzygnięty zostanie Konkurs Nalewek Studenckich.
Do zobaczenia w Krakowie!