fbpx

Luka w CV? Oto jak najlepiej wyjaśnić pracodawcy czasowy brak zatrudnienia.

Jeśli w twoim CV figurują okresy braku zatrudnienia, nie panikuj! Nie jesteś jedyny! Takie przestoje w karierze mogą być spowodowane wieloma czynnikami – często niezależnymi od nas. Nieważne czy było to zwolnienie z pracy, odejście z niej, urlop chorobowy czy macierzyński – najważniejsze jest to, jak przedstawić ten powód przyszłemu pracodawcy. Oto kilka wskazówek, które pomogą wyjaśnić tę sytuację  i pokazać pracodawcy, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić.

 

Jednym ze sprytnych sposobów na pozbycie się luk w zatrudnieniu jest odpowiedni zapis dat. Jeśli taki okres trwał tylko kilka miesięcy, spróbuj pominąć te miesiące poprzez wpisanie pełnych lat. Nie próbuj jednak wydłużać terminów zatrudnienia i zakłamywać rzeczywistości – takie oszustwo może przynieść Ci więcej kłopotów niż korzyści. Jeśli nie możesz ukryć w ten sposób przestoju w karierze, skorzystaj z poniższych porad – pomożemy Ci zmniejszyć wpływ tych informacji na ogólny obraz Twojego CV.

 

Skup się na pozytywach.

Każde doświadczenie zawodowe oferuje jakieś korzyści. Tak samo, przerwa w pracy może dać wiele nowych, cennych umiejętności i to właśnie je powinieneś zaprezentować pracodawcy. Twój główny cel, to pokazanie, że pomimo braku zatrudnienia, wykorzystałeś ten czas w 100%.

Przemyśl to, czego się nauczyłeś. Prawdopodobnie zwiększyłeś któreś z umiejętności miękkich: samodyscyplina, komunikacja i pewność siebie. Może brałeś udział w kursach, stażach lub wolontariacie? Samo spędzanie czasu na weryfikacji swoich dotychczasowych umiejętności i próba zmiany kierunku kariery może być cenna.

Unikaj przepraszania za te kilka miesięcy na bezrobociu. Zamiast tego skup się na pozytywach i spraw, żeby Twoja zawodowa przerwa wyglądała na celową, a nie jak akt desperacji.

 

Bądź szczery.

Uczciwość to najlepsza polityka, jeśli chodzi o Twoje CV, zwłaszcza jeśli chodzi o powody, dla których nie pracujesz.

Po pierwsze, zapewniamy, że przerwy w karierze zawodowej są powszechne. Rekrutacja nie jest obca kandydatom, którzy wzięli wolne na podróż, opiekę nad członkiem rodziny lub zostali zwolnieni z ostatniego stanowiska.

Po drugie, pamiętaj, że nie musisz zagłębiać się w każdy szczegół. Na przykład, jeśli zostałeś zwolniony z ostatniego miejsca pracy, nie krytykuj za to poprzedniego pracodawcy. Zamiast tego, wyjaśnij, że nie nadawałeś się do tej roli, a obecnie poszukujesz stanowiska, które lepiej odpowiada Twoim kompetencjom.

 

Dodaj do CV odpowiedni dopisek.

Dodanie do życiorysu, listu motywacyjnego dodatkowego oświadczenia odnośnie gotowości podjęcia pracy po dłuższej przerwie jest doskonałym sposobem na wybrnięcie z sytuacji. Sformułuj je odpowiednio i pokaż, że jesteś gotowy do wejścia na nowo na rynek pracy. Oto kilka przykładów:

Redukcja etatów: Teraz jestem gotowy do kontynuacji pracy na podobnym stanowisku. Jestem dostępny od zaraz.

Zwolnienie z pracy: Teraz po krótkim czasie poświęconym na refleksję zawodową, jestem gotowy do powrotu na stanowisko X

Opieka nad członkiem rodziny: Jestem gotowy do natychmiastowego powrotu na stanowisko X po zakończeniu urlopu opiekuńczego.

Podróż: Jestem gotowy na powrót do branży i wzbogacić nowe stanowisko o doświadczenia zyskane dzięki podróżom.

Udział w kursie: Obecnie poszukuję pracy w X po doskonaleniu i rozwijaniu swoich umiejętności poprzez kurs X.

Roztrząsanie tematu luki zawodowej może wydawać się przerażające. Cały sekret tkwi w tym, aby pokazać co dzięki temu zyskałeś i dlaczego będziesz cennym pracownikiem na stanowisku, o które się starasz.

 

Zapraszamy do #insider_talk z Michałem Abendrot oraz zobaczenia jaka praca jest dla Ciebie odpowiednia.
Zajrzyj na nasze grupy na Facebooku i sprawdź czy praca nie szuka Ciebie, oraz przeczytaj o realiach pracy w farmacji.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Cykl Zainspiruj się! –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

Cykl “Zainspiruj się” –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

To już połowa naszego cyklu „ Zainspiruj się!” ,w ramach którego przedstawiamy Wam osoby, które nie bały się wyjść poza utarte schematy i weszły na alternatywną ścieżkę swojej kariery. W drugim tygodniu stycznia mieliśmy przyjemność poznać Kasię Kopacz- Zakrzewską, farmaceutkę,

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się” – rozmowa z Joanną Janus

Nasz najnowszy cykl “Zainspiruj się” trwający przez styczeń to seria spotkań live z osobami, które podjęły alternatywne ścieżki zawodowe i nie oglądając się na innych postanowiły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Pierwszą z tych osób była Joanna Janus, świeżo

stanowiska pharmacovigillance

4 Stanowiska Pharmacovigilance – Kariera w Farmacji

Wielkość i potrzeby firmy determinują ilość dostępnych w niej stanowisk. Nazewnictwo jak i hierarchia stanowisk w dziale PV jest kwestią indywidualną dla każdej korporacji międzynarodowej. Opierając się o przykład korporacji farmaceutycznej, można wyodrębnić określone stanowiska pharmacovigilance: Safety Data Assistant (Asystent