Nagana w świadectwie pracy – czy nagana może pojawić się w świadectwie pracy?

nagana w świadectwie pracy

Zgodnie z art. 108 kodeksu pracy pracownik może zostać ukarany karą upomnienia lub nagany, jeśli ten nie przestrzegał ustalonej przez pracodawcę organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, jak również przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w miejscu pracy oraz usprawiedliwiania przypadków nieobecności w miejscu pracy.

Nagana w świadectwie pracy?

Pracodawca nie ma prawa umieścić w świadectwie pracy informacji o karze dyscyplinarnej. Umieszczenie takiej informacji jest bowiem sprzeczne z charakterem kary porządkowej- kary porządkowe po określonym czasie ulegają zatarciu. Zakres i treść świadectwa pracy reguluje kodeks pracy w art. 97. Kara nagany powinna ulec zatarciu po roku nienagannej pracy, co oznacza, że pracodawca po upływie tego czasu jest zobowiązany do usunięcia z akt osobowych pracownika każdej wzmianki o naganie.

Co jeśli zwolnimy się/stracimy pracę przed przedawnieniem nagany?

Można zadać sobie pytanie, czy nagana w świadectwie pracy pojawi się, jeżeli przed upływem czasu jednego roku rozwiążemy stosunki zawodowe z obecnym pracodawcą? Czy nagana splami nasz honor jeżeli wcześniej się zwolnimy? Spieszymy z odpowiedzią: nie ma takiej możliwości. Pracodawca nie ma żadnego prawa umieścić informacji o karze dyscyplinarnej w świadectwie pracy, nieważne czy będzie przedawniona czy nie.

AUTOR:
Monika Bartwicka
Prawnik specjalizujący się w prawie farmaceutycznym i medycznym. Od ponad 10 lat związana z branżą farmaceutyczną. Absolwentka studium doktorskiego. Wykładowca akademicki. Uczestniczyła jako prelegent w wielu konferencjach naukowych. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa farmaceutycznego.

Cykl artykułów z prawem pracy powstał we współpracy z PML group.

Łączymy farmację, medycynę i prawo. Chcemy, aby polski rynek medyczny rozwijał się dynamicznie i dostarczał pacjentom oraz przedstawicielom zawodów medycznych niezbędne informacje, narzędzia i technologie, by spełniać swój cel: pomaganie pacjentom. Poznaj nasze projekty na http://pmlgroup.eu

Jeżeli zainteresował Cię nasz wpis, możesz zajrzeć na naszego bloga po więcej wartościowych i ciekawych wpisów i artykułów.

Sprawdź naszą stronę na Facebooku, profil na Instagramie oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Ta treść jest dla Ciebie interesująca? Podziel się nią w mediach społecznościowych

Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Może Cię zainteresuje...