Novartis ustanowił 26 tygodniowy urlop macierzyński bez względu na płeć rodzica!

Dzięki temu firma wierzy, że ten krok przyczyni się do wzbogacenia miejsca pracy jakim jest Novartis i przyczyni się do powstania bardziej inkluzywnej kultury w organizacji.

Firma farmaceutyczna Novartis ogłosiła 26-tygodniowy płatny urlop macierzyński bez względu na płeć rodzica dla pracownikach w Indiach.

Nowa polityka dot. urlopów rodzicielskich obowiązuje w Indyjskim oddziale Novartis od 1 lipca 2019 r. Dotyczy ona rodziców biologicznych, oraz tych, którzy są rodzicami nie biologicznymi, a urodzone dziecko pochodzi z adopcji lub od matki zastępczej (tzw. Surogatki).

W przypadku, kiedy obydwoje rodziców pracuje w Novartis, każdy z nich ma prawo do 26 tygodniowego urlopu w tym samym momencie, czytamy w oświadczeniu firmy. „Nasza polityka urlopów rodzicielskich ma stać się symbolem równości dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców”, oferując wybór i dając obojgu rodzicom cenny czas na spędzenie czasu i zbudowanie więzi z nowo narodzonym dzieckiem” – ogłosił w Novartis India County President, Sanjay Murdeshwar. – „Dzięki temu firma wierzy, że ten krok przyczyni się do wzbogacenia miejsca pracy jakim jest Novartis i przyczyni się do powstania bardziej inkluzywnej kultury w organizacji.”

Novartis zaoferuje szkolenia dla współpracowników udających się na urlop w celu bezproblemowej reintegracji w miejscu pracy, gdy Ci wznowią pracę po 26 tygodniach.

„Nie zakładamy ograniczenia w liczbie urodzeń, a w przypadku porodu przed terminem, w zależności od liczby tygodni wcześniaka, pracownicy będą uprawnieni do jeszcze dodatkowego urlopu rodzicielskiego. – dodał Sanjay Murdeshwar.

 

Jest to duży krok w postrzeganiu czym jest urlop macierzyński i jakie ma znaczenie dla rodziców. Dla przypomnienia, w Polsce matka dziecka może pójść na 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, z czego 14 jest obowiązkowych. Jeśli matka zrezygnuje z pozostałych 6 tygodni, wtedy wykorzystać je może ojciec dziecka. – Jedynym warunkiem jest to, że mama i tata dziecka nie mogą być w tym samym czasie na urlopie macierzyńskim/tacierzyńskim.

Urlop macierzyński można wykorzystać już przed porodem, ale będzie to maksymalnie 6 tygodni. Okres macierzyńskiego po porodzie skraca się wtedy o tyle dni, ile przebywałaś na urlopie przed urodzeniem dziecka.

W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, wtedy urlop macierzyński trwa:

  • 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt
  • 33 tygodni w przypadku urodzenia trojaczków
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworaczków
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Wymiar urlopu macierzyńskiego dla pracownika przysposabiającego dziecko jest taki sam jak w przypadku urodzenia dziecka i zależy od liczby nowego potomstwa.