Kursy z Pharmacovigilance 15% taniej z kodem “PV15“, tylko do końca kwietnia

HomePharmacovigilanceDefinicja pharmacovigilance. Czym jest monitorowanie działań niepożądanych leków?
procedura centralna

Definicja pharmacovigilance. Czym jest monitorowanie działań niepożądanych leków?

Czym jest pharmacovigilance? Śledząc strony związane z branżą farmaceutyczną zapewne wielokrotnie natknąłeś się na pojęcie Pharmacovigilance (PV). W poniższym wpisie znajdziesz kompleksową wiedzę na temat PV oraz pracy w działach PV w firmach farmaceutycznych.

Chcąc dowiedzieć się czym jest pharmacovigilance, musimy zacząć od podstaw, czyli definicji

Słowo Pharmacovigilance (PV) powstało ze zbitki słów- greckiego „Pharmakon”, które oznacza lek i łacińskiego vigilare, co w tłumaczeniu daje „zachować czujność”. Zatem Pharmacovigilance to nic innego jak monitorowanie bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych, w celu wykrywania zagrożeń związanych z zażywaniem leków, a także eliminacja tych zagrożeń bądź prewencja.

WHO definiuje PV jako czynności, które obejmują także zapobieganie działaniom, które mogą niekorzystanie wpłynąć na nasze zdrowie. Reasumując, pharmacovigilance jest systemem nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii. Są to wszystkie czynności podejmowane przez profesjonalistów z całego świata, aby stosowanie danego leku było jak najbardziej bezpieczne jak to tylko możliwe dla pacjentów.

Pharmacovigilance w firmach farmaceutycznych

Firma farmaceutyczna, która wprowadziła na rynek zarejestrowany lek, ma obowiązek nadzorować działania niepożądane, jak również wskazać osobę, która będzie za to odpowiedzialna. Im większa firma, tym więcej produktów leczniczych na rynku, a zatem większy dział PV. Osoby tworzące takie działy są odpowiedzialne za kontrole bezpieczeństwa leków. Muszą zatem stale weryfikować swoją aktualną wiedzę, śledzić zmiany w przepisach prawnych. Monitorowanie działań niepożądanych to bardzo odpowiedzialna praca, dlatego niezbędnymi umiejętnościami u każdego pracownika działu PV jest dokładność, terminowość i skrupulatność.

Dlaczego musimy monitorować działania niepożądane?

Należy monitorować niepożądane działania leków w celu zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa podczas korzystania z farmakoterapii. Oczywiście, nigdy nie nastąpi sytuacja, w której wszystkie dostępne leki nie będą powodowały jakichkolwiek przykrych skutków ubocznych, jednak musimy pracować nad tym, aby leki były coraz bezpieczniejsze dla pacjentów.

Jeżeli chcecie swobodnie poruszać się w temacie PV, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł o podstawowych pojęciach w PV!

Sprawdź sam!

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Pharmacovigilance!

Baza wiedzy – Pharmacovigilance

Kursy z Pharmacovigilance

Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Podziel się:

Kategorie

Może Cię zainteresować

Prawdopodobnie ciekawi Cię, jak kształtują się zarobki w Pharmacovigilance, ale czy wiesz dokładnie, czym zajmuje się ten sektor branży farmaceutycznej?...
Sposoby zgłaszania działań niepożądanych Do zgłoszenia działań niepożądanych istnieją specjalnie opracowane formularze, które ujednolicają i ułatwiają ten proces. Poniżej przedstawiamy...
We wtorek, 26 stycznia odbyła się już ostatnia z czterech rozmów z serii „Zainspiruj się”. Na koniec miesiąca zostawiliśmy petardę...