Wiążesz swoją przyszłość z Pharmacovigilance i chciałbyś dowiedzieć się, jak wygląda pierwsza praca Drug Safety? A może dopiero zastanawiasz się, czy jest to praca dla Ciebie i chciałbyś poznać perspektywy zawodowe? Jeśli jesteś ciekaw, jak wygląda ścieżka kariery w tej branży, czyli w monitorowaniu bezpieczeństwa farmakoterapii, to dobrze trafiłeś. W naszym artykule dowiesz się, jak wygląda pierwsza praca w tych działach oraz jak możesz dalej pokierować swoją karierę.
Czym jest Pharmacovigilance?
Określenie pharmacovigilance to termin używany zamiennie z wyrażeniem monitorowanie bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych. Pochodzi od greckiego słowa pharmakon (lek) i łacińskiego czasownika vigilare (zachować czujność). Pojęcie to jest definiowane jako nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii poprzez monitorowanie. Co to oznacza? Jest to ciągłe zbieranie informacji na temat niepożądanych działań produktów leczniczych. Nadzór nad działaniami niepożądanymi produktów leczniczych dotyczy leków, które zostały dopuszczone do obrotu, czyli są zarejestrowane na rynku i dostępne dla pacjentów.
Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organisation, WHO) ma nieco inaczej zdefiniowane pojęcie pharmacovigilance. Według Światowej Organizacji Zdrowia w monitorowanie niepożądanych działań wchodzą badania naukowe oraz działania powiązane z wykrywaniem i oceną, zrozumieniem oraz zapobieganiem działaniom niepożądanym lub innym problemom związanym z lekami. Oznacza to, że monitorowanie działań niepożądanych, dotyczy już tych leków, które znajdują się w fazie badań klinicznych.
Asystent w dziale Drug Safety/Pharmacovigilance
Początkowym stanowiskiem w Pharmacovigilance jest Asystent ds. monitorowania bezpieczeństwa farakoterapii. W niektórych firmach jest to stanowisko stażowe.
Obowiązkami asystenta jest administracja działu, archiwizacja dokumentów i plików, uzupełnianie systemów lokalnych i baz danych, rezerwacja sal, rozliczanie faktur, składanie raportów do organów kontroli leków w Polsce (URPL) zgodnie z przepisami lokalnymi, oraz wprowadzanie danych dotyczących badań klinicznych do lokalnej bazy działu Drug Safety i Regulatory.
Aby dostać stanowisko asystenta, wymagane jest wykształcenie wyższe, znajomość na wysokim poziomie w mowie i piśmie języka angielskiego oraz znajomość MS Office. Dodatkowo ważna jest umiejętność planowania i prioretyzacji zadań, umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, otwartość na ludzi i współpracę z nimi, doskonałe zdolności interpersonalne i organizacyjne oraz systematyczność i dokładność w pracy. Wielu pracodawców ceni sobie wcześniejsze doświadczenie w obszarze administracji.
Dlaczego warto zdecydować się na staż?
Pierwsza praca Drug Safety zazwyczaj odbywa się w formie stażu, który gwarantuje Ci nabycie nowych umiejętności i wiedzy praktycznej, przez co zdobędziesz doświadczenie w branży. Dzięki temu będziesz miał łatwiejszą drogę, by w przyszłości odnaleźć się na podobnym stanowisku. Dodatkowo nauczysz się kompetencji miękkich, a także tworzysz sieć kontaktów zawodowych. Już samo wpisanie stażu w CV będzie atutem w późniejszym szukaniu pracy, bo udowodni to przyszłemu pracodawcy Twoje zaangażowanie i chęć rozwoju.
Pierwsza praca Drug Safety, jako Asystent ds. monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii jest świetnym początkiem, jeśli chcesz rozwijać swoją karierę w dziale Pharmacovigilance. Oprócz zdobycia cennego doświadczenia, warto mieć na uwadze, że zarobki w tej branży są bardzo dobre. Specjalista zarabia już od 7 tysięcy złotych, a manager nawet do 16 tysięcy złotych.
Asystent w dziale Drug Safety – co dalej?
Gdy zdobędziesz już podstawową wiedzę z zakresu Pharmacovigilance, możesz objąć kolejne stanowisko, którym jest Junior Safety Specialist (Młodszy specjalista ds. monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii), a kolejnym krokiem jest Senior Safety Specialist (Starszy Specjalista ds. monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii). Te osoby zajmują się przesyłaniem zgłoszeń działań niepożądanych do systemu oraz odpowiadają za klasyfikowanie już zgłoszonych DN.
Kolejnym krokiem w karierze jest LPPV (Local Responsible Person for Pharmacovigilance), czyli lokalny kontakt ds. zgłaszania działań niepożądanych leków, a także QPPV (Qualified Person Responsible for Pharmacovigilance), czyli osoba odpowiedzialna za terminowe zgłaszanie działań niepożądanych do bazy Europejskiej Agencji Leków.
Osoba, która kontroluje pracę powyższych osób, to Safety Manager, czyli najwyższe stanowisko w tej branży.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł o stanowiskach w Pharmacovigilance!