fbpx

4 Podstawowe pojęcia pharmacovigilance ( Monitorowania działań niepożądanych) – Kariera w Farmacji

Znasz pojęcia pharmacovigilance? Śledząc strony internetowe związane z pharmacovigilance możesz spotkać się z pojęciami takimi jak Good Pharmacovigilance Practise czy follow up. Poniżej wyjaśnimy Ci pojęcia pharmacovigilance które powinieneś znać, by swobodnie poruszać się w tym świecie.

Pojęcia pharmacovigilance:

Follow up

To schemat, który służy do zebrania dodatkowych informacji, dzięki niemu możliwe jest uzupełnienie formularza DN. Procedura ta wdrażana jest w momencie, gdy zgłoszenie nie jest raportowalne lub kiedy brakuje ważnych informacji. Brak informacji niezbędnych do oceny związku przyczynowo-skutkowego w zgłoszeniu, to również okoliczność do zastosowania follow up.

Baza Eudravigilance

Europejska Agencja Leków odpowiada za utrzymanie i koordynowanie działań związanych z tą właśnie bazą. Baza ta, to internetowy system informacji służący do zarządzania zgłoszeniami działań niepożądanych, za jej powstanie odpowiedzialna jest właśnie Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency, EMA). System Eudravigilance został stworzony po to, aby możliwie jak najwcześniej wykrywać sygnały dotyczące działań niepożądanych, które nie były wcześniej znane. Baza ta służy także do gromadzenia nowych informacji na temat działań niepożądanych które są już znane.

pojęcia pharmacovigilance

QPPV (Qualified Person Responsible for Pharmacovigilance)

Czyli wykwalifikowana osoba odpowiedzialna za Pharmacovigilance. Na barkach takiej osoby spoczywa szereg bardzo ważnych obowiązków. Musi ona wprowadzić i zająć się utrzymaniem systemu do zgłaszania działań niepożądanych, Przygotowywać raporty według ścisłych regulacji, współpracować z oficjalnymi organami ds. zdrowia. To osoba czuwająca nad terminowym wprowadzaniem informacji o działaniach niepożądanych, które zostały zgłoszone bezpośrednio do podmiotu odpowiedzialnego (MAH – Marketing Authoristation Holder).

LPPV (Local responsible person for Pharmacovigilance)

Inaczej Local Contact Person for Pharmacovigilance, LCPP, National Safety Officer, National Responsible Person. Lokalny kontakt ds. zgłaszania działań niepożądanych leków. Osoba na tym stanowisku nadzoruje bezpieczeństwo stosowanych leków w  filii firmy w określonym państwie. Funkcja taka dostępna jest wyłącznie w korporacjach farmaceutycznych, które posiadają oddziały w wielu państwach Europy.

Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Pharmacovigilance, przeczytaj nasz artykuł!

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Cykl Zainspiruj się! –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

Cykl “Zainspiruj się” –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

To już połowa naszego cyklu „ Zainspiruj się!” ,w ramach którego przedstawiamy Wam osoby, które nie bały się wyjść poza utarte schematy i weszły na alternatywną ścieżkę swojej kariery. W drugim tygodniu stycznia mieliśmy przyjemność poznać Kasię Kopacz- Zakrzewską, farmaceutkę,

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się” – rozmowa z Joanną Janus

Nasz najnowszy cykl “Zainspiruj się” trwający przez styczeń to seria spotkań live z osobami, które podjęły alternatywne ścieżki zawodowe i nie oglądając się na innych postanowiły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Pierwszą z tych osób była Joanna Janus, świeżo

stanowiska pharmacovigillance

4 Stanowiska Pharmacovigilance – Kariera w Farmacji

Wielkość i potrzeby firmy determinują ilość dostępnych w niej stanowisk. Nazewnictwo jak i hierarchia stanowisk w dziale PV jest kwestią indywidualną dla każdej korporacji międzynarodowej. Opierając się o przykład korporacji farmaceutycznej, można wyodrębnić określone stanowiska pharmacovigilance: Safety Data Assistant (Asystent