Znasz pojęcia pharmacovigilance? Śledząc strony internetowe związane z pharmacovigilance możesz spotkać się z pojęciami takimi jak Good Pharmacovigilance Practise czy follow up. Poniżej wyjaśnimy Ci pojęcia pharmacovigilance które powinieneś znać, by swobodnie poruszać się w tym świecie.
Pojęcia pharmacovigilance:
Follow up
To schemat, który służy do zebrania dodatkowych informacji, dzięki niemu możliwe jest uzupełnienie formularza DN. Procedura ta wdrażana jest w momencie, gdy zgłoszenie nie jest raportowalne lub kiedy brakuje ważnych informacji. Brak informacji niezbędnych do oceny związku przyczynowo-skutkowego w zgłoszeniu, to również okoliczność do zastosowania follow up.
Baza Eudravigilance
Europejska Agencja Leków odpowiada za utrzymanie i koordynowanie działań związanych z tą właśnie bazą. Baza ta, to internetowy system informacji służący do zarządzania zgłoszeniami działań niepożądanych, za jej powstanie odpowiedzialna jest właśnie Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency, EMA). System Eudravigilance został stworzony po to, aby możliwie jak najwcześniej wykrywać sygnały dotyczące działań niepożądanych, które nie były wcześniej znane. Baza ta służy także do gromadzenia nowych informacji na temat działań niepożądanych które są już znane.
QPPV (Qualified Person Responsible for Pharmacovigilance)
Czyli wykwalifikowana osoba odpowiedzialna za Pharmacovigilance. Na barkach takiej osoby spoczywa szereg bardzo ważnych obowiązków. Musi ona wprowadzić i zająć się utrzymaniem systemu do zgłaszania działań niepożądanych, Przygotowywać raporty według ścisłych regulacji, współpracować z oficjalnymi organami ds. zdrowia. To osoba czuwająca nad terminowym wprowadzaniem informacji o działaniach niepożądanych, które zostały zgłoszone bezpośrednio do podmiotu odpowiedzialnego (MAH – Marketing Authoristation Holder).
LPPV (Local responsible person for Pharmacovigilance)
Inaczej Local Contact Person for Pharmacovigilance, LCPP, National Safety Officer, National Responsible Person. Lokalny kontakt ds. zgłaszania działań niepożądanych leków. Osoba na tym stanowisku nadzoruje bezpieczeństwo stosowanych leków w filii firmy w określonym państwie. Funkcja taka dostępna jest wyłącznie w korporacjach farmaceutycznych, które posiadają oddziały w wielu państwach Europy.
Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Pharmacovigilance, przeczytaj nasz artykuł!