Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim – czy pracownik jest objęty ochroną zatrudnienia?

powrót do pracy po urlopie rodzicielskim

Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim często wiąże się z dużym stresem dla pracownika. Wielu pracowników i pracownic zastanawia się, jak będzie wyglądał ich powrót do pracy. Czy zostaną zdegradowani? Czy będzie jeszcze dla nich jakiekolwiek miejsce? Czy może powrócą spokojnie na swoje dawne, lub równorzędne stanowisko?

Powrót z urlopu macierzyńskiego – co mówi prawo?

Aby powrót z urlopu macierzyńskiego nie był problematyczny dla pracowników ani dla pracodawców, pracownica wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim jest objęta ochroną zatrudnienia, co znajduje potwierdzenie w kodeksie pracy.  Prawo,  zapewnia pracownikowi gwarancje powrotu do pracy, co potwierdza art.183(2) k.p., który stanowi, że pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Ochrona zatrudnienia obowiązuje także po powrocie z urlopu wychowawczego. Prawo pracy, reguluje kwestię powrotu do pracy pracowników (bo także ojciec ma prawo korzystać z części urlopów związanych z rodzicielstwem).

Dla pracodawcy, dopuszczenie do pracy jest obowiązkiem

Pracodawca ma obowiązek dopuszczenia do pracy, na zajmowanym stanowisku lub równorzędnym co do wynagrodzenia i zakresu pracy- to ochrona przed zdegradowaniem po powrocie do pracy.

 

AUTOR:
Monika Bartwicka
Prawnik specjalizujący się w prawie farmaceutycznym i medycznym. Od ponad 10 lat związana z branżą farmaceutyczną. Absolwentka studium doktorskiego. Wykładowca akademicki. Uczestniczyła jako prelegent w wielu konferencjach naukowych. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa farmaceutycznego.

Cykl artykułów z prawem pracy powstał we współpracy z PML group.

Łączymy farmację, medycynę i prawo. Chcemy, aby polski rynek medyczny rozwijał się dynamicznie i dostarczał pacjentom oraz przedstawicielom zawodów medycznych niezbędne informacje, narzędzia i technologie, by spełniać swój cel: pomaganie pacjentom. Poznaj nasze projekty na http://pmlgroup.eu

Jeżeli spodobał Ci się nasz artykuł o powrocie z urlopu macierzyńskiego, z pewnością na naszym blogu znajdziesz inne cenne informacje

Sprawdź naszą stronę na Facebooku, profil na Instagramie oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Ta treść jest dla Ciebie interesująca? Podziel się nią w mediach społecznościowych

Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

Może Cię zainteresuje...