Wszytskie artykuły

Gdzie szukać pracy w badaniach klinicznych?

praca w badaniach klinicznych

Praca w badaniach klinicznych. Gdzie jej szukać? Czy poza pracą w firmie farmaceutycznej mam inne możliwości? Zdecydowanie tak! Przekonamy Cię, że kariera w badaniach klinicznych niesie za sobą wiele ciekawych wyzwań, które możesz zrealizować nie tylko w korporacji!

 

Na schemacie poniżej, przedstawiliśmy możliwości, które daje branża badań klinicznych. Czy to już wszystkie miejsca, w których możesz aplikować, rozważając pracę w Clinical Trials (badaniach klinicznych)?

praca w badaniach klinicznych

Jak zauważyłeś  na powyższym schemacie, praca w badaniach klinicznych może być podjęta zarówno u sponsora badania, czyli w firmie farmaceutycznej, jak i w firmie CRO (Contract Research Organization). Ciekawe oferty pracy, możesz znaleźć także w ośrodku badań klinicznych, szczególnie, jeśli posiadasz wykształcenie lekarskie, pielęgniarskie lub farmaceutyczne. To jednak nie wszystkie możliwości kariery badaniach klinicznych.

Sponsor badania

Sponsor badania, to firma, która zleca lub przeprowadza komercyjne badania kliniczne. Najczęściej jest to firma farmaceutyczna lub biotechnologiczna. Badania komercyjne przeprowadzane są w celu sprawdzenia skuteczności i bezpieczeństwa nowo opracowanych leków, tak aby w przyszłości  mogły zostać wprowadzone do obrotu (czyli np. mogły być kupowane przez pacjentów) i przynosiły korzyści finansowe.

Firma CRO

Firma CRO (Contract Research Organization) jest to firma zewnętrzna, która przeprowadza w imieniu sponsora badanie kliniczne. Obowiązki firmy CRO są ściśle określone w kontrakcie z firmą zlecającą przeprowadzenie badania. Przykładem firm CRO z Polski mogą być Parexel czy IQVIA. Inne firmy CRO działąjące na terenie Polski i nie tylko, znajdziesz w naszej bazie firm CRO.

Ośrodek badań klinicznych

Ośrodek badań klinicznych to najczęściej przychodnia lekarska, centrum zdrowia lub szpital. Ośrodek jest miejscem, w którym przeprowadzane jest badanie kliniczne- odbywa się w nim rekrutacja pacjentów, poddawani są oni badaniom oraz leczeniu. W tym miejscu odbywają się także wizyty kontrolne oraz wizyty monitorujące (są to wizyty monitora badania klinicznego, mające na celu sprawdzenie poprawności przeprowadzanych przez personel medyczny procedur).

Badania niekomercyjne

Badania niekomercyjne są przeprowadzane lub zlecane przez kliniki należące do uczelni wyższych lub fundacje. Jak sama nazwa wskazuje, nie mają one na celu przynoszenia korzyści finansowych, związanych z produkcją oraz dopuszczeniem danego leku do obrotu. Zwykle prowadzone są w celu porównania skuteczności kilku dostępnych już preparatów lub skuteczności leku w schorzeniu innym niż to dla którego jest zarejestrowany (off-label). Śmiało można powiedzieć, że pracę naukową da się połączyć z pracą w badaniach klinicznych!

Gdzie  jeszcze szukać pracy w badaniach klinicznych?

Badania kliniczne związane są z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) oraz pracą Komisji Bioetycznej. Są to podmioty, które także dają ciekawe możliwości rozwoju związane z badaniami klinicznymi. Praca ta związana jest głównie z czynnościami administracyjnymi.

Badania kliniczne to niezwykle ciekawa i dynamiczna branża stwarzająca wiele możliwości rozwoju!

Więcej na temat kariery w branży badań klinicznych możesz przeczytać w naszym eBooku Praca w badaniach klinicznych, który możesz pobrać tutaj.

A słyszłeś o naszych kursach z zakresu badań klinicznych. Sądzimy, że mogą Cię one bardzo zainteresować 🙂 Kurs Clinical Trial Associate, Monitor badań klinicznych i Study Start-up Specialist, stanowią doskonałą bazę do budowania swojej ścieżki kariery w badaniach klinicznych.

Sprawdź sam!

Wszystko co powinieneś wiedzieć o badaniach klinicznych!

 

Baza wiedzy- badania kliniczne

 

Baza firm CRO 

 

Kurs on-line
Clinical Trial Associate

 

Kurs on-line Monitor badań klinicznych

 

Kurs on-line Study Strat-up Specialist

Ta treść jest dla Ciebie interesująca? Podziel się nią w mediach społecznościowych

LinkedIn
Facebook
Twitter