Praca w firmie farmaceutycznej kojarzy się z wysokimi biurowcami, komfortowymi warunkami pracy i… bardzo dobrym wynagrodzeniem. I słusznie. Jak pokazuje z Raport Płacowy Hays, wynagrodzenia w farmacji są dużo wyższe niż w innych sektorach, a “branża farmaceutyczna pozostaje jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi gospodarki”. Zatrudnienie znajdują osoby z wykształceniem medycznym, chemicznym, biologicznym. Praca w firmie farmaceutycznej czeka właśnie na Ciebie!
Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób dostać pracę w firmie farmaceutycznej, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
KROK 1: Wybierz dział
Możliwości w firmie farmaceutycznej są duże. Każdy dział charakteryzuje się innym charakterem i tempem pracy. Pierwszym krokiem zatem powinno być określenie konkretnego działu, do którego chcesz trafić. Wśród najpopularniejszych zaliczają się: badania kliniczne, rejestracja leków oraz monitorowanie działań niepożądanych leków (zwane także drug safety lub pharmacovigilance). Praca w każdym z tych działów wymaga trochę innych umiejętności oraz umożliwia rozwój w innej ścieżce. Najbardziej ogólnie można tak opisać te działy:
Badania kliniczne
Wygodne hotele, kolacje w świetnych restauracjach i częste wyjazdy? Wiele osób pracujących w badaniach klinicznych chce zostać monitorem badań klinicznych (CRA – Clinical Research Associate). Praca ta wiąże się z delegacjami i wizytowaniem ośrodków prowadzących badania (szpitale) i współpracy z lekarzami. To świetne miejsce dla energicznych osób, które nie lubią się nudzić. Praca projektowa, dużo wyzwań i kontakt z ludźmi to coś, co wyróżnia pracę monitora. Dla wielu osób, zwłaszcza planujących zakładanie rodziny, po pewnym czasie tempo może być zbyt duże. Istnieje możliwość przejścia w tryb pracy stacjonarny i zmodyfikowania obowiązków.
O tym, jak wygląda praca monitora i jak rozpocząć karierę w tym sektorze opowiada w wywiadzie insider talk Ernest Szubert, szkoleniowiec prowadzący kurs przygotowujący do pracy w badaniach klinicznych — Clinical Trial Associate (kurs jest oficjalnym kursem rekomendowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce i posiada jego akredytację). Jeśli wolisz podcasty, to posłuchaj naszej podcastu Pharma insider talk, w którym rozmawiamy z Karolem Szczukiewiczem o branży klinicznych.
W zależności od ilości wyjazdów, doświadczenia i odpowiedzialności, Monitorzy osiągają bardzo wysokie wynagrodzenie — najwyższe wśród trzech działów, które opisujemy w tym zestawieniu (rejestracja leków i pharmacovigilance). Na stanowisku CRA jest to przedział między 7 000 a 22 000 zł! (dane z raportu płacowego Hays 2022).
Pharmacovigilance (monitorowanie działań niepożądanych leków / drug safety).
Praca w PV jest przewidywalna, stosunkowo spokojna oraz wymaga dużej dokładności. Nie jest to na pewno miejsce, w którym osiwiejesz ze stresu. W wielu firmach istnieje możliwość pracy z domu, a pracodawcy szukają pracowników w całej Polsce, nie tylko w Warszawie. Na rynku mówi się, że to opcja dla tych, którzy chcą zamknąć komputer o 16:00, wyjść z biura, iść na trening tenisa i nie myśleć o pracy. W pracy w dużej mierze pracujesz samodzielnie. Jeśli chcesz mieć czas (i fundusze!) na rozwijanie pasji czy spędzanie czasu z rodziną, jest to zdecydowanie najlepszy dział dla Ciebie!
O tym, jak wygląda praca w PV opowiada Tomasz Płatek, szkoleniowiec prowadzący kurs przygotowujący do pracy w działach safety – Specialista ds. Pharmacovigilance.
Wg. raportu Hays z 2022 roku, wynagrodzenia Pharmacovigilance specalist oscylują w zakresie 7 000 – 9 000 zł. Rynek też daje duże perspektywy — coraz więcej międzynarodowych firm otwiera duże centra safety obsługujące np. Europę Środkową i Azję. Warto wymienić chociażby MSD, GSK czy Astrę Zeneca.
Rejestracja leków
Praca w rejestracji leków to coś pomiędzy badaniami klinicznymi a monitorowaniem działań niepożądanych. Z jednej strony wymaga pracy z dokumentacją i bardzo dużej dokładności jak z w PV, z drugiej związana jest z pracą projektową i składaniem dokumentacji zgodnie z odgórnie określonymi deadline. Tak jak w przypadku drug safety, istnieje możliwość pracy z domu oraz znalezienia zatrudnienia w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku czy każdym z większych miast. Przygotowanie wniosku refundacyjnego to praca zespołowa, dlatego ważna jest umiejętność pracy w grupie. W zależności od rodzaju firmy i rodzajów procedur rejestracyjnych, jakie przeprowadza (na rynek polski czy np. europejski) język angielski jest wymagany. Niewątpliwym plusem jest to, że praktycznie każda firma ma wewnętrzne działy rejestracji, a ekspertów od rejestracji szukają nie tylko producenci leków, ale także firmy produkujące sprzęt medyczny.
O pracy w działach rejestracji leków przeczytasz w wywiadzie insider talk z dr Katarzyną Majerz Maniecką, która jest autorem certyfikowanego kursu przygotowującego do pracy na stanowisku specjalisty ds. rejestracji leków – Specjalista ds. rejestracji leków. O rejestracji wyrobów medycznych możesz przeczytać w wywiadzie insider talk z Małgorzatą Chynowską.
Zgodnie z danymi od Hays, wynagrodzenia dla specjalistów to między 6 500 a 8 500 zł.
KROK 2: Wyróżnij się w tłumie kandydatów
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak dostać pracę w firmie farmaceutycznej, przejdźmy do ważnej kwestii. Kuszące zarobki i perspektywy rozwoju oznaczają jedno — dużą konkurencję.
Wykształcenie
Bardzo dobrze widziane jest wykształcenie związane z naukami medycznymi — choć nie jest to warunek konieczny. Farmacja, biotechnologia, chemia, biologia czy zdrowie publiczne to tylko niektóre z kierunków, na które zwracają uwagę rekruterzy. Niezależnie czy masz wykształcenie kierunkowe, czy nie, liczy się to, jak potrafisz udowodnić, że rozumiesz branżę i masz nawet ogólną wiedzę na jej temat.
Certyfikaty językowe
Większość firm farmaceutycznych wymaga języka angielskiego. Dobrze widziane są certyfikaty np. Cambridge (FCE, CAE, CPE), TOEFL lub IELTS. Jeśli nie posiadasz takiego certyfikatu, Twoja znajomość języka zostanie sprawdzona w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
Szkolenia i kursy
Ze względu na wymagania pracodawców ważne jest zaangażowanie i chęć rozwoju. Nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w konkretnym obszarze, musisz pokazać, że jesteś proaktywny i zaradny. Rekruterzy zwracają uwagę na dodatkowe szkolenia i kursy. Bardzo istotne jest, by wybrać szkolenia prowadzone przez praktyków i oferujące certyfikat ze znakiem jakości MSUES, TGLS czy akredytacje branżowych organizacji. Na rynku jest wiele szkoleń, a odpowiedni znak jakości potwierdza ich rzetelność i wiedzę, którą zdobyłeś.
Certyfikat szkoleń Kariera w Farmacji ze Znakiem Usług Edukacyjno-Szkoleniowych MSUES. Możesz sprawdzić certyfikowane kursy od Kariera w farmacji
Kurs on-line: Clinical Trails Associate | Badania kliniczne
Kurs polecany osobom, które chcą podjąć pracę w obszarze badań klinicznych — zarówno po stronie firmy farmaceutycznej (sponsora) jak ośrodka badań. Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce (GCPpl) poleca właśnie ten kurs jako pierwszy dla osób szukających pracy w badaniach. Kurs otrzymał też akredytację GCPpl, co oznacza, że na certyfikacie oprócz znaku jakości MSUES znajduje się także znak GCPpl.
Kurs on-line: Specjalista ds. Rejestracji leków
Jeśli chcesz pracować w rejestracji leków i mieć dobre podstawy z zakresu różnych procedur rejestracji ten kurs jest dla Ciebie. Po okiem szkoleniowca — managera działu rejestracji leków dowiesz się wszystkie, co potrzebne jest na stanowisku specjalisty ds. rejestracji leków.
Kurs on-line: Specjalista ds. Pharmacovigilance
Jeśli chcesz rozwijać się w PV ten kurs przygotuje Cię do tego nie tlyko pod względem teoretycznym ale i praktycznym. Przejdziesz krok po kroku przez proces zgłaszania działań niepożądanych oraz zdobedziesz niezbędną wiedzę, by móc samodzielnie to wykonać. To nasz najbardziej praktyczny kurs on-line, bogaty w część warsztatową.
KROK 3: Przygotuj swój profil na LinkedIn
LinkedIn to podstawowe miejsce, w którym firmy znajdują pracowników a pracownicy prace w firmach farmaceutycznych. Jeśli interesuje Cię ta branża – musisz go po prostu założyć! Większość rekruterów obok CV sprawdzi jak wygląda Twój profil. Jest kilka bardzo ważnych zasad, które trzeba przestrzegać przy tworzeniu profilu. Do najważniejszych należą:
- Zadbaj o profesjonalne zdjęcie profilowe. Powinno być oficjalne, możesz użyć zdjęcia z dowodu lub paszportu.
- Profil powinien być w języku angielskim.
- Opisz w kilku punktach swoje obowiązki w każdym miejscu pracy. Jeśli pracowałeś np. w aptece, postaraj się podkreślić te elementy, które mogą mieć znaczenie w przyszłej pracy — np. znajomość prawa farmaceutycznego czy pracę w zespole.
- Uzupełnij sekcję Accomplishments — dodaj wszystkie kursy, szkolenia i certyfikaty.
- Uzupełnij sekcję Skills & Endorsements — wpisz tam umiejętności, posługując się podpowiedziami (unikaj samodzielnego wpisywania tylko posługuj się bazą już istniejących haseł).
Na blogu Kariera w Farmacji mamy pokaźną bazę artykułów o budowaniu profilu na LinkedIn. Zajrzyj TUTAJ.
KROK 4: Znajdź swoje miejsce
Praca w firmie farmaceutycznej. Jak ją dostać? Chyba już masz większość wskazówek — wiesz gdzie chcesz się znaleźć, zdobyłeś wiedzę, rozbudowałeś CV i posiadasz profil na LinkedIn? Oznacza to, że jesteś gotowy na poszukiwanie pracy. Zrób listę firm farmaceutycznych w Twoim mieście i regularnie przeglądaj zakładki praca. Warto obserwować: Astra Zeneca, GSK, MSD, Sanofi, Novartis, Adamed, Polpharma. Często warto wysłać CV, nawet jeśli nie jest prowadzona aktualna rekrutacja. Śledź oferty na Pharmajobs.pl, Pracuj.pl, a także na Facebooku Kariery w Farmacji. Przeglądaj LinkedIn, zacznij od wyszukania profili rekruterów z agencji headhunterskich typu Hays lub DOCS. Praca w firmie farmaceutycznej czeka właśnie na Ciebie!
Źródło: Raport płacowy Hays 2022