Ośrodek badań klinicznych — jakie są możliwości? Badania kliniczne, nie mogłyby być prowadzone bez udziału ośrodków badawczych, w których prowadzi się rekrutację pacjentów, przeprowadza wizyty kontrolne, zaopatrza się pacjenta w leki oraz czuwa się nad realizacją protokołu badania.
Jak wygląda praca w ośrodku badań klinicznych?
Praca w ośrodku badań klinicznych wiążą się nie tylko z bezpośrednią opieką nad pacjentem oraz koordynowaniem pracy personelu medycznego, ale także z zarządzaniem oraz czynnościami administracyjnymi. Poniżej znajdziesz schemat, na którym zamieściliśmy stanowiska, na których możesz podjąć pracę, myśląc o ośrodku badań klinicznych.
Stanowiska pracy w ośrodkach możemy podzielić na typowo administracyjne oraz stanowiska wymagające kontaktu z pacjentem, na których konieczne jest wykształcenie medyczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samych badań klinicznych zajrzyj do naszej bazy wiedzy- badania kliniczne.
Stanowiska administracyjne
Stanowiska administracyjne w ośrodku badań klinicznych obejmują Specjalistę ds. kontraktów, Specjalistę ds. jakości, Data Managera oraz Zarząd ośrodka. Nie każde z nich wymaga wykształcenia medycznego, za to kierunkami preferowanymi na tego typu stanowiskach są ekonomia, prawo czy zarządzanie.
Podstawowy zespół badawczy
Osoby, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem, tworzą podstawowy zespół badawczy. Podstawowy zespół badawczy obejmuje Koordynatora badania klinicznego (Clinical research Coordinator, CRC), Pielęgniarkę badaniową, Farmaceutę oraz Głównego badacza, a także współbadaczy. Wykształceniem kluczowym na tych stanowiskach są studia na kierunkach medycznych, tj. medycyna, pielęgniarstwo, farmacja czy ratownictwo medyczne. Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym stanowiskom.
Stanowiska pracy w ośrodkach możemy podzielić na typowo administracyjne oraz stanowiska wymagające kontaktu z pacjentem, na których konieczne jest wykształcenie medyczne.
Główny badacz
Główny badacz (Principal Investigator), jest osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie badania w danym ośrodku. Jeżeli badanie prowadzi zespół badaczy (współbadaczy, Sub-investigators) jest to kierownik tego zespołu. Badaczami mogą zostać jedynie lekarze. W przypadku badań leków stomatologicznych, badaczami mogą zostać lekarze dentyści, natomiast leków przeznaczonych dla zwierząt- weterynarze.
Pielęgniarka badaniowa
Zadaniem pielęgniarki badaniowej jest pomoc badaczom w przeprowadzaniu badania, np poprzez zbieranie wstępnego wywiadu z pacjentem czy przeprowadzanie podstawowych badań, określonych szczegółowo w protokole badania. Pielęgniarka prowadzi także część dokumntacji badaniowej, a także często pełni rolę koordynatora badania.
Farmaceuta
Farmaceuta odpowiada za dostarczenie pacjentowi leków, zgodnie z procedurami ściśle określonymi w protokole badania. Farmaceuta odpowiada także za weryfikację przesyłek lekowych, monitorowanie przechowywania leku oraz jego dokumentację. Zdarza się, że farmaceuta pełni jednocześnie rolę koordynatora badania klinicznego.
Koordynator badań klinicznych
Koordynator badań klinicznych (CRC, Clinical Research Coordinator, Site Coordinator) organizuje pracę ośrodka, czuwa nad przestrzeganiem protokołu badania oraz wspomaga badaczy w prowadzeniu badania. Więcej o obowiązkach na stanowisku koordynatora badań klinicznych pisaliśmy tutaj.
Jeśli interesujesz się pracą koordynatora badań klinicznych, polecamy Ci wywiad #insider_talk z Martyną Sojką, w którym opowiada ona o swoich doświadczeniach związanych z pracą na tym stanowisku. Wywiad możesz przeczytać tutaj.
Sprawdź sam!
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o badaniach klinicznych!