Planujesz podpisać umowę o pracę lub umowę o dzieło? Boisz się, że zostaniesz zwolniony? Może zastanawiasz się czy po urlopie macierzyńskim pracodawca ma prawo Cię zwolnić?
Zapraszamy do 1. z 4 artykułów wyjaśniających prawo pracy, który został opracowany przez naszego eksperta – Monikę Bartwicką – prawnika specjalizującego się w prawie farmaceutycznym i medycznym. Od ponad 10 lat związana z branżą farmaceutyczną.
1.UMOWA ZLECENIE I UMOWA O DZIEŁO – BEZPIECZNE FORMY ZATRUDNIENIA?
Umowa zlecenia ( art 734 k.c.) i umowa o dzieło ( art 627 k.c.)to umowy regulowane w kodeksie cywilnym, które różnią się przedmiotem wykonania. Umowa zlecenia polega na wykonywaniu wskazanych przez zleceniodawcę czynności, gdzie skutek czynności nie jest przesłanką wiążącą – jest to umowa tzw. starannego działania, jej przedmiotem jest staranne działanie. Z kolei umowa o dzieło, to umowa rezultatu, gdzie liczy się osiągnięcie/ wykonanie określonego dzieła, za które po jego odebraniu, należy się wynagrodzenie.
W przypadku umów cywilnoprawnych należy pamiętać o ograniczeniu jakim jest wyczerpanie znamion stosunku pracy- umowy cywilne nie mogą być substytutem umów o pracę.
2.KOGO I KIEDY NIE MOŻNA ZWOLNIĆ?
Wypowiedzenie umowy o pracę (nie dotyczy porozumienia stron) nie może nastąpić w sytuacji kiedy:
- pracownik pozostaje w okresie przedemerytalnym tj .brakuje mu nie więcej niż czterech lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia u tego pracodawcy umożliwia mu zyskanie prawa do emerytury z racji osiągnięcia określonego wieku;
- w czasie urlopu, a także innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. podczas zwolnienia lekarskiego, opieki nad dzieckiem urlopu okolicznościowego ),
- pracownica jest w ciąży, w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim rodzicielskim lub urlopie wychowawczym.
3.URLOP WYPOCZYNKOWY – ILE DNI I KOMU PRZYSŁUGUJE?
Art. 154 § 1 kodeksu pracy określa wymiar urlopu wypoczynkowego, jaki odnosi się do pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, który uzależniony jest od stażu pracy i wykształcenia pracownika, i wynosi:
20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat
26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Należy pamiętać, że prawo do urlopu jest jednym z podstawowych praw pracowniczych, które jest niezbywalne.
4.CO POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA PRACOWNIKA TYMCZASOWEGO?
Zatrudnienie na umowę tymczasową regulowane jest kodeksem pracy, i draft umowy zawiera, te same elementy istotne co umowa o pracę tj. termin, miejsce wykonywania pracy, strony umowy, wynagrodzenie, sposób rozwiązania itp. Zatrudnienie na umowę tymczasową różni się od umowy o pracę:
- okresem na jaki umowa zostaje zawarta,
- wymiarem urlopu
- okresem wypowiedzenia
AUTOR:
Monika Bartwicka
Prawnik specjalizujący się w prawie farmaceutycznym i medycznym. Od ponad 10 lat związana z branżą farmaceutyczną. Absolwentka studium doktorskiego. Wykładowca akademicki. Uczestniczyła jako prelegent w wielu konferencjach naukowych. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa farmaceutycznego.
Cykl artykułów z prawem pracy powstał we współpracy z PML group.
Łączymy farmację, medycynę i prawo. Chcemy, aby polski rynek medyczny rozwijał się dynamicznie i dostarczał pacjentom oraz przedstawicielom zawodów medycznych niezbędne informacje, narzędzia i technologie, by spełniać swój cel: pomaganie pacjentom. Poznaj nasze projekty na http://pmlgroup.eu