stres

Stres się przed rozmową o pracę? – 3 rzeczy, które pomogą Ci w walce z nim

Szybsze bicie serca, pocące się dłonie, rumieńce. Czytasz to krótkie zdanie i od razu masz przed oczami siebie czekającego na rekrutera? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie trzy efektywne sposoby, dzięki którym stres przed rozmową o pracę nie będzie już taki straszny.

  • Wizualizuj rozmowę  

Bardzo często stresujemy się, ponieważ obawiamy się porażki lub odrzucenia. Dobrym sposobem, który może pomóc zwalczyć tą obawę jest wizualizacja. Jak ją wykorzystać w praktyce?

Poświęć 10 minut na to, aby zwizualizować przebieg rozmowy rekrutacyjnej. Wyobraź sobie tą sytuację krok po kroku. Najpierw moment, w którym przygotowujesz się do rekrutacji jeszcze w domu (ubierasz się, wykonujesz makijaż), następnie wyobraź sobie drogę, kiedy jedziesz do danej firmy i moment, w którym wchodzisz do niej, moment, w którym witasz się z rekrurterem, aż po sam przebieg rozmowy rekrutacyjnej. Podczas wizualizacji staraj się skupić na emocjach, które odczuwasz i tym w jaki sposób możesz nad nimi zapanować.  

  • Nie do końca potrafisz wyobrazić sobie daną sytuację? Zaaranżuj próbną rozmowę rekrutacyjną

Poproś znajomego, znajomą lub jednego z rodziców o to, aby przeprowadzili z Tobą próbną rozmowę rekrutacyjną. Osoba odgrywająca rolę rekrutera powinna samodzielnie stworzyć listę pytań, które mogą paść podczas rozmowy. Pamiętaj, aby rozmowa rekrutacyjna odbyła się w kawiarni bądź w innym miejscu publicznym gdzie spokojnie będziecie mogli przeprowadzić symulację. To bardzo ważne, aby rozmowa odbyła się poza twoim mieszkaniem, domem, gdyż są to przestrzenie, w których czujemy się najbardziej bezpiecznie. Ważne więc jest to, abyś wyszedł z własnej strefy komfortu i aby rozmowa była jak najbardziej zbliżona do tej, która jeszcze przed Tobą.

Podczas spotkania tak samo zwróć uwagę na emocje, które odczuwasz a także sposób w jaki je kontrolujesz. Poproś znajomego o feedback, który uświadomi Ci nad czym powinieneś popracować.

Po przejściu takiej symulacji poczujesz się bardziej komfortowo, zaczniesz czuć, że rozmowa rekrutacyjna to nie problem, ale wyzwanie. Będziesz także wiedział co poprawić i na co zwracać uwagę.

  • Zapoznaj się dokładnie z stanowiskiem, na które kandydujesz oraz z firmą, w której chcesz pracować

Często zdarza się, że boimy się, ponieważ nie wierzymy w swoje kompetencje lub nie wiemy o co zapyta nas rekruter. Część pytań jest jednak do przewidzenia, dlatego wcześniej możesz przygotować sobie na nie odpowiedzi. Wśród tych pytań będą na pewno pytania dotyczące stanowiska, na które kandydujesz a także pytania dotyczące firmy, dlatego przed rozmową rekrutacyjną zapoznaj się dokładnie z ogłoszeniem o pracę, zastanów się dlaczego byłbyś odpowiednią osobą na danym stanowisku. Pomyśl co mógłbyś wnieść do zespołu oraz jakie kompetencje sprawiają, że jesteś odpowiednią osobą.

Dokładnie przeczytaj też zakładkę „o nas” na stronie danej firmy. Dowiedz się czym zajmuje się firma, jak jest jej misja, cele, klienci oraz jakie produkty oferuje. Wiedza ta sprawi, że twój strach przed rozmową zniweluje się, gdyż poczujesz się bardziej pewny w danym temacie. Po wykonaniu tego krótkiego researchu będziesz także miał świadomość, że znasz już odpowiedź na część pytań, które padną podczas rozmowy.

Sprawdź nasz wpis o najczęstszych błędach na rozmowie kwalifikacyjnej oraz sprawdź wpis pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Wygraj kurs Clinical Trial Associate

Na naszym profilu na Instagramie przygotowaliśmy dla Ciebie konkurs, w którym możesz wygrać kurs Clinical Trial Associate! Szczegóły konkursu znajdziesz poniżej.   Konkurs „Wygraj kurs Clinical Trial Associate” ogłosiliśmy na naszym profilu na Instagramie. Aby wziąć w nim udział wystarczy

Kurs Monitor badań klinicznych

Od dziś w przedsprzedaży dostępny jest już kurs Monitor badań klinicznych! Czego dowiesz się podczas kursu? Sprawdź co przygotowaliśmy dla Ciebie!   Podczas kursu Monitor Badań klinicznych, dowiesz się jak wygląda praca monitora, jakie wizyty odbywa oraz poznaj najczęstsze błędy,

Wirtualna konferencja Nawigator Kariery w Farmacji

Pierwsza wirtualna konferencja Nawigator Kariery w Farmacji, to niepowtarzalna okazja, by spotkać się z ekspertami z branży farmaceutycznej bez wychodzenia z domu! W ramach wirtualnej konferencji Nawigator Kariery w Farmacji, przygotowaliśmy cykl bezpłatnych webinarów podczas których nasi eksperci podzielą się

Przewiń do góry