Szukasz pracy? Każda rozmowa może być tą kwalifikacyjną.

Każdy może popełnić błąd podczas poszukiwania pracy – nie jest to domena tylko świeżo upieczonych absolwentów.  Z drugiej strony – nawet najbardziej doświadczona kadra HR miewa potknięcia. Pracodawcy poszukują dziś nie tylko doświadczenia i umiejętności, ale także cech wyróżniających spośród wszystkich kandydatów na rynku pracy, pozwalających określić jaką jesteś osobą. Metodą pomocną w poszukiwaniu pracy jest traktowanie każdej rozmowy (zarówno nieformalnej i biznesowej) jako potencjalnej rozmowy o pracę.

 

Aby pomóc Ci przygotować się do takiej strategii przygotowaliśmy kilka spostrzeżeń, które stają się coraz cenniejsze podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu.

 

  • Świadomość

To zaskakujące, jak wiele osób wciąż nie przygotowuje się odpowiednio do rozmowy. Przed pierwszym spotkaniem z jakąkolwiek osobą z interesującej Cię firmy przeczytaj wszystko, co tylko może okazać się wartościowe. Jeśli masz taką możliwość porozmawiaj z osobami, które tam pracują. Celem takiego researchu nie jest prezentowanie stuprocentowej wiedzy, ale pokazanie, że dbasz o odpowiednie przygotowanie i potrafisz analizować informacje, które pozyskałeś.

 

  • Pytania

Dobrze jest zadawać pytania o rzeczy, które Cię interesują. Jakie są największe wyzwania stojące obecnie przed firmą? Na jakie przeszkody napotykają w realizowaniu celów? Zadawanie inteligentnych pytań pokazuje, że jesteś tam, aby dowiedzieć się czegoś o ich działalności, a nie powiedzieć im, jak tę firmę prowadzić.

 

  • Pasja

To zdumiewające, jak wielu kandydatów boi się okazać swoje zaangażowanie i ostatecznie odbieranych jest jako zupełnie neutralni i niezainteresowani. Pokaż, że jesteś zainteresowanych możliwością dołączenia do zespołu. Być może nadal masz pewne wątpliwości, czy będziesz tam pasował. Nie zostaniesz jednak potraktowany jako osoba ambiwalentna, jeśli jasno odpowiesz na pytania: dlaczego jesteś zainteresowany tym stanowiskiem? I dlaczego to właśnie ty nadajesz się na nie najlepiej?

 

  • Autentyczność

„Bądź sobą!” – łatwiej powiedzieć, trudniej wykonać, prawda? Na rozmowie o pracę, ważne jest, abyś nie próbował udawać osoby, którą rekruter chce, żebyś był. W końcu na dłuższą metę chcesz pracować w miejscu, które będzie zgodne z Twoim stylem pracy i zasadami. Ponadto, nowoczesne i inteligentne firmy wiedzą, że aby odnieść sukces potrzebują w swoim zespole różnorodnych osobowości i punktów widzenia – różnorodność jest tym, co napędza biznes.

 

  • Samoświadomość

Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o swoją pierwszą pracę, czy kandydujesz do miejsca w zarządzie firmy prawie na pewno zostaniesz zapytany o swoje mankamenty. Nie wahaj się z odpowiedzią na takie pytanie, jak gdybyś musiał pomyśleć o tym po raz pierwszy. Nie próbuj także być sprytniejszy od ankietera mówiąc „Pracuję za ciężko”, „Zbyt mocno dbam o to, co robię”. 😉

 

  • Wartości

Wielu kandydatów posiada wymagane umiejętności, ale nie każdy z nich posiada odpowiednie wartości. Świadome swoich wymagań firmy będą poszukiwać właśnie tych wartości. Przykładowo, podczas rozmowy rekrutacyjnej możesz zostać zapytany, z jakiego osiągnięcia jesteś dumny najbardziej. Możesz zostać poproszony o podanie przykładu sytuacji, w której miałeś do rozwiązania trudny problem. Wiele firm przygląda się również temu, jak traktujesz ludzi podczas rozmowy. Te wszystkie sytuacje mówią o Tobie to, czego nie powiedzą same umiejętności.

 

  • Tożsamość

Sygnały, które wysyłasz podczas interakcji z potencjalnym pracodawcą dotyczące pasji, gotowości do działania, punktualności, komunikatywności, traktowania innych członków zespołu dają odpowiedź na jedno podstawowe przy podjęciu decyzji pytanie: kim naprawdę jesteś?

 

Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji. Zajrzyj i sprawdź również jakie błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz popełniać.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Wygraj kurs Clinical Trial Associate

Na naszym profilu na Instagramie przygotowaliśmy dla Ciebie konkurs, w którym możesz wygrać kurs Clinical Trial Associate! Szczegóły konkursu znajdziesz poniżej.   Konkurs „Wygraj kurs Clinical Trial Associate” ogłosiliśmy na naszym profilu na Instagramie. Aby wziąć w nim udział wystarczy

Kurs Monitor badań klinicznych

Od dziś w przedsprzedaży dostępny jest już kurs Monitor badań klinicznych! Czego dowiesz się podczas kursu? Sprawdź co przygotowaliśmy dla Ciebie!   Podczas kursu Monitor Badań klinicznych, dowiesz się jak wygląda praca monitora, jakie wizyty odbywa oraz poznaj najczęstsze błędy,

Wirtualna konferencja Nawigator Kariery w Farmacji

Pierwsza wirtualna konferencja Nawigator Kariery w Farmacji, to niepowtarzalna okazja, by spotkać się z ekspertami z branży farmaceutycznej bez wychodzenia z domu! W ramach wirtualnej konferencji Nawigator Kariery w Farmacji, przygotowaliśmy cykl bezpłatnych webinarów podczas których nasi eksperci podzielą się

Przewiń do góry