fbpx

Novartis ustanowił 26 tygodniowy urlop macierzyński bez względu na płeć rodzica!

urlop macierzyński bez względu na płeć
Dzięki temu firma wierzy, że ten krok przyczyni się do wzbogacenia miejsca pracy jakim jest Novartis i przyczyni się do powstania bardziej inkluzywnej kultury w organizacji.

Firma farmaceutyczna Novartis ogłosiła 26-tygodniowy płatny urlop macierzyński bez względu na płeć rodzica dla pracownikach w Indiach.

Nowa polityka dot. urlopów rodzicielskich obowiązuje w Indyjskim oddziale Novartis od 1 lipca 2019 r. Dotyczy ona rodziców biologicznych, oraz tych, którzy są rodzicami nie biologicznymi, a urodzone dziecko pochodzi z adopcji lub od matki zastępczej (tzw. Surogatki).

W przypadku, kiedy obydwoje rodziców pracuje w Novartis, każdy z nich ma prawo do 26 tygodniowego urlopu w tym samym momencie, czytamy w oświadczeniu firmy. “Nasza polityka urlopów rodzicielskich ma stać się symbolem równości dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców”, oferując wybór i dając obojgu rodzicom cenny czas na spędzenie czasu i zbudowanie więzi z nowo narodzonym dzieckiem” – ogłosił w Novartis India County President, Sanjay Murdeshwar. – “Dzięki temu firma wierzy, że ten krok przyczyni się do wzbogacenia miejsca pracy jakim jest Novartis i przyczyni się do powstania bardziej inkluzywnej kultury w organizacji.”

Novartis zaoferuje szkolenia dla współpracowników udających się na urlop w celu bezproblemowej reintegracji w miejscu pracy, gdy Ci wznowią pracę po 26 tygodniach.

“Nie zakładamy ograniczenia w liczbie urodzeń, a w przypadku porodu przed terminem, w zależności od liczby tygodni wcześniaka, pracownicy będą uprawnieni do jeszcze dodatkowego urlopu rodzicielskiego. – dodał Sanjay Murdeshwar.

 

Jest to duży krok w postrzeganiu czym jest urlop macierzyński i jakie ma znaczenie dla rodziców. Dla przypomnienia, w Polsce matka dziecka może pójść na 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, z czego 14 jest obowiązkowych. Jeśli matka zrezygnuje z pozostałych 6 tygodni, wtedy wykorzystać je może ojciec dziecka. – Jedynym warunkiem jest to, że mama i tata dziecka nie mogą być w tym samym czasie na urlopie macierzyńskim/tacierzyńskim.

Urlop macierzyński można wykorzystać już przed porodem, ale będzie to maksymalnie 6 tygodni. Okres macierzyńskiego po porodzie skraca się wtedy o tyle dni, ile przebywałaś na urlopie przed urodzeniem dziecka.

W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, wtedy urlop macierzyński trwa:

  • 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt
  • 33 tygodni w przypadku urodzenia trojaczków
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworaczków
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Wymiar urlopu macierzyńskiego dla pracownika przysposabiającego dziecko jest taki sam jak w przypadku urodzenia dziecka i zależy od liczby nowego potomstwa.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn