Wszytskie artykuły

Jakie są zarobki w Pharmacovigilance?

zarobki w pharmacovigilance

Oferty pracy w działach Pharmacovigilance możesz znaleźć na pharmajobs.pl

Prawdopodobnie ciekawi Cię, jak kształtują się zarobki w Pharmacovigilance, ale czy wiesz dokładnie, czym zajmuje się ten sektor branży farmaceutycznej? Pharmacovigilance można zdefiniować jako nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii. Obejmuje on działania związane z wykrywaniem oraz prewencją występowania działań niepożądanych w następstwie stosowania leków. Każdy podmiot odpowiedzialny, który posiada pozwolenie na obrót produktami leczniczymi, musi nadzorować działania niepożądane swoich produktów. Tutaj właśnie pojawia się stanowiska pracy w firmach farmaceutycznych odpowiedzialne za ich rejestrowanie oraz ocenę. Im większa firma farmaceutyczna, tym większa ilość zarejestrowanych leków, a co za tym idzie większe działy PV. Warto na wstępie zwrócić uwagę, że praca w tych działach wiąże się ze znaczną odpowiedzialnością, dlatego od pracowników wymaga się dokładności, skrupulatności oraz bardzo dobrej organizacji pracy.

Raport płacowy Hays 2022

Według raportu Hays z 2022 roku większość firm, w tym także farmaceutycznych, przyzwyczaiła się do funkcjonowania w okresie pandemii. Ostatnimi czasy dynamika rynku rekrutacyjnego przewyższa oczekiwania. Znoszenie obostrzeń, wzrost aktywności biznesowej oraz szczepienia przeciw COVID-19 zmotywowały firmy do odbudowy zespołów po trudnym okresie. Aż 95% firm z obszaru Life Science zadeklarowało chęć zatrudnienia nowych pracowników w 2022 roku. Patrząc na statystyki dotyczące pracowników, 63% z nich pozytywnie ocenia perspektywę swojej kariery zawodowej w 2022 roku, a 43% jest usatysfakcjonowanych poziomem otrzymywanego wynagrodzenia. Warto także zwrócić uwagę, że wynagrodzenia w niemal całej branży farmaceutycznej, w przeciągu minionego roku, wzrosły o około 5%.

Zarobki w Pharmacovigilance a stanowiska

Junior Pharmacovigilance Specialist

Junior Pharmacovigilance Specialist, zwany również Junior Drug Safety Specialist, jest jednym z pierwszych stanowisk (zaraz po Asystencie w dziale PV),  jakie możesz objąć, rozpoczynając pracę. Posada ta polecana jest osobą bez doświadczenia w branży, ale posiadającym wykształcenie okołomedyczne. Niezbędna może okazać się także podstawowa wiedza z zakresu regulacji oraz aspektów prawnych w sektorze PV.

W Polsce stanowisko to jest dość rzadko spotykane. Osoby ubiegające się o nie, mogą liczyć na kwoty około 5000 złotych brutto.

Pharmacovigilance Specialist

Stanowisko to funkcjonuje również pod nazwą Drug Safety Specialist. W Polsce jest to najczęściej spotykane w ofertach pracy stanowisko w działach PV. Posadę tę można otrzymać w wyniku awansu ze stanowiska Asystenta w dziale Pharmacovigilance lub Junior Pharmacovigilance Specialist. Jednak znacznie częściej stanowisko to dla wielu osób jest pierwszym, jakie otrzymują w sektorze PV.

Do podstawowych wymagań stawianych aplikującym możemy zaliczyć wykształcenie wyższe w zakresie kierunków medycznych oraz pokrewnych (farmacja, medycyna, biotechnologia, zdrowie publiczne, analityka medyczna itp.), a także bardzo dobrą znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie (poziom B2-C1), z uwzględnieniem terminologi medycznej.  Dużym atutem może okazać się także znajomość baz danych, takich jak na przykład EudraVigilance.

Do podstawowych obowiązków na tym stanowisku możemy zaliczyć:

  • przetwarzanie informacji o zdarzeniach niepożądanych w globalnej bazie danych,
  • przegląd literatury naukowej,
  • opracowywanie dokumentacji z zakresu pharmacovigilance (PSUR, RMP, ADCO, CCSI),
  • prowadzenie szkoleń z zakresu pharmacovigilance.

Zarobki na stanowisku Specjalisty ds. Pharmacovigilance wahają się w zakresie 7000 – 9000 złotych brutto i uzależnione są w głównej mierze od doświadczenia oraz stażu pracy.

Pharmacovigilance Manager

Kolejny szczebel w hierarchii działów PV stanowi Pharmacovigilance Manager, zwany również Drug Safety Team Leader. Stanowisko to można objąć po przepracowaniu około 5 lat w dziale Pharmacovigilance lub pokrewnym.

Osoby ubiegające się o to stanowisko muszą posiadać doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Niezbędna będzie także umiejętność zarządzanie projektami, umiejętności organizacyjne oraz wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Niektóre firmy wymagają od osób pracujących na tym stanowisku posiadania stopnia naukowego.

Do zadań na tym stanowisku możemy zaliczyć:

  • kierowanie i nadzór nad pracą zespołu,
  • lokalne wdrożenie i śledzenie działań zgodnie z Planami Zarządzania Ryzykiem (RMP),
  • pełnienie roli osoby kontaktowej oraz osoby nadzorującej poprawność działań prowadzonych w ramach poszczególnych projektów,
  • współpraca z innymi działami (np. Regulatory Affairs oraz medycznym).

Zarobki na tym stanowisku są znacznie wyższe w porównaniu z wynagrodzeniem otrzymywanym na niższych stanowiskach i wynoszą 14000 – 17000 złotych brutto. Wynika to w znacznym stopniu z faktu, że osoby pełniące role Managera w dziale PV obarczone są bardzo dużą odpowiedzialnością. Muszą także wykazywać się wszechstronną w wiedzę z zakresu farmakoterapii oraz aspektów prawnych i regulacyjnych.

Opracowane na podstawie raportu płacowego Hays 2022.

Ta treść jest dla Ciebie interesująca? Podziel się nią w mediach społecznościowych

LinkedIn
Facebook
Twitter