Zwolnienie w ciąży to temat który mimo jasnych przepisów prawa dalej budzi uczucie niepewności wśród zatrudnionych kobiet. Według kodeksu pracy, kobiety w ciąży są objęte specjalną ochroną przed zwolnieniem. Kodeks pracy odnosi się do takich sytuacji aby zapobiegać sytuacjom, w których pracodawca zwalnia kobietę w ciąży tylko ze względu na jej aktualny stan. W ten sposób pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć umowy o pracę ani w trakcie ciąży pracownicy, ani w trakcie jej pobytu na urlopie macierzyńskim.
Mimo wszystko nie oznacza to, że kobiety będącej w ciąży nie można zwolnić w ogóle. W sytuacji ciąży zwolnienie takiej pracownicy mogłoby być po prostu nieuczciwe. Kodeks pracy jednak pozostawia pracodawcom możliwość wypowiedzenia umowy pracownicy w ciąży w pewnych wyjątkowych sytuacjach.
Kiedy zwolnienie w ciąży jest możliwe?
Pierwszym przypadkiem, w którym dopuszczalne jest zwolnienie pracownicy będącej w ciaży, jestogłoszenie upadłości bądź likwidacja firmy. Naturalnym jest, że kiedy firma ogłasza upadłość pracownicy stracą swoje dotychczasowe posady. W przypadku kobiet w ciąży pracodawca powinien chociaż spróbować zapewnić ciężarnej pracownicy inne zatrudnienie. Jeżeli jednak nie będzie to możliwe, takiej pracownicy przysługują wtedy dodatkowe świadczenia.
Kobietę w ciąży można także zwolnić kiedy ta dopuściła się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych lub kiedy popełniła przestępstwo. Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych następuje wtedy, kiedy pracownik dopuścił się działania wbrew podstawowym obowiązkom i jednocześnie można przypisać mu winę umyślną. Z powodu takiego zachowania pracownika interesy pracodawcy powinny być poważne naruszone albo widocznie narażone na szkodę. Takimi działaniami może być na przykład zniszczenie zakładowego mienia lub kradzież w pracy.
Monika Bartwicka
Prawnik specjalizujący się w prawie farmaceutycznym i medycznym. Od ponad 10 lat związana z branżą farmaceutyczną. Absolwentka studium doktorskiego. Wykładowca akademicki. Uczestniczyła jako prelegent w wielu konferencjach naukowych. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa farmaceutycznego.
