Clinical Trial Associate
O kursie:
Kurs, od którego powinieneś zacząć. Omawia podstawy prawne, ścieżki rozwoju oraz wprowadza do pierwszych stanowisk w badaniach klinicznych. Przydatny na stanowisku Koordynatora Badań Klinicznych, Asystenta Badań Klinicznych, Clinical Trial Associate.
Chcesz zobaczyć przykładową lekcję? Przejdź do zakładki “program” i wybierz z listy dostępny materiał (nazwy lekcji, które możesz zobaczyć oznaczone są czarnym kolorem).
Sylwetka absolwenta kursu Clinical Trial Associate:
Uczestnik szkolenia posiądzie wiedzę z zakresu:
- Podstawowych definicji i interesariuszy związanych z badaniami klinicznymi
- Rodzaju, organizacji i faz badań klinicznych
- Podstaw prawnych związanych z badaniami klinicznymi
Uczestnik szkolenia zdobędzie następujące umiejętności:
- Analiza podstawowej dokumentacji badaniowej,
- Korzystanie z podstawowych aktów prawnych związanych z badaniami klinicznymi.
Uczestnik szkolenia zapozna się z dokumentacją badania klinicznego, w tym:
- Protokół badania klinicznego,
- Formularz świadomej zgody,
- Karta obserwacji klinicznej,
- Kwestionariusze pacjenta.
Czym zajmuje się Clinical Trial Associate?
Clinical Trial Assistant (CTA) odgrywa kluczową rolę w procesie badań klinicznych. Praca na tym stanowisku polega głównie na prowadzeniu i zarządzaniu dokumentacją badania klinicznego. CTA wspiera zespół w przygotowaniu, dystrybucji i archiwizacji dokumentacji klinicznej oraz regularnie weryfikuje jej zgodność, dokładność i kompletność. Jest odpowiedzialny za prowadzenie zarówno elektronicznego, jak i papierowego archiwum badania, znanego jako Trial Master File (TMF). CTA dba o wykrywanie niespójności w dokumentacji oraz zapewnia jej najwyższą jakość.
CTA pełni również rolę kontaktu administracyjnego dla ośrodków badawczych, dbając o terminowość realizacji zadań i porządkowanie dokumentów napływających z tych ośrodków. Praca na tym stanowisku wymaga ścisłej współpracy z monitorem badań klinicznych (CRA), kontaktu z ośrodkami badawczymi oraz uczestnictwa w spotkaniach zespołu operacyjnego.
Zarobki na stanowisku Clinical Trial Associate
Zarobki na stanowisku Clinical Trial Assistant się różnią w zależności od lokalizacji, doświadczenia i rodzaju organizacji. Według raportu płac 2024 od Pharma Jobs, początkujący CTA, rozpoczynający swoją karierę w badaniach klinicznych, może oczekiwać wynagrodzenia na poziomie od 4200 do nawet 9000 złotych brutto miesięcznie. W miarę zdobywania doświadczenia i specjalistycznych umiejętności, zarobki mogą wzrosnąć do przedziału od 6000 do 14000 złotych brutto miesięcznie. Dodatkowo, CTA często mają dostęp do różnorodnych benefitów, takich jak prywatna opieka zdrowotna, ubezpieczenia, szkolenia oraz programy rozwojowe, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego stanowiska.
Od 2015 roku związany z przemysłem farmaceutycznym, od 2016 roku pracuje jako monitor badań klinicznych. Ma szerokie doświadczenie terapeutyczne: onkologia, gastroenterologia, reumatologia, diabetologia, immunologia, kardiologia, neurologia, choroby rzadkie. Zajmuje się badaniami klinicznymi faz II – IV odpowiadając za feasibility, start-up i monitorowanie badań klinicznych.
Członek Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce GCPpl. Prowadzi szkolenia z zakresu badań klinicznych. Trener umiejętności miękkich. Ukończył kurs z zakresu zarządzania projektami PRINCE2 Foundation.
Absolwent Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji (PTSF), przewodniczący lokalny i ogólnopolski.
Dla kogo?
- Osoby pracujące na stanowiskach Clinical Trail Associate i podobnych
- Osoby, które planują karierę w badaniach klinicznych
- Osoby, które chcą uporządkować wiedzę z regulacji prawnych w badań klinicznych
- Osoby, które chcą się przebranżowić i szukają ścieżki zawodowej
Wymagania techniczne
- Komputer, telefon lub tablet z dostępem do internetu