Koordynator badań klinicznych

Na czym polega praca koordynatora badań klinicznych? Co należy do jego codziennych obowiązków w ośrodku badań klinicznych? Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć rozważając pracę na stanowisku koordynatora badań klinicznych. Zaczynajmy!

Wspomnieliśmy już, że koordynator badań klinicznych pracuje w ośrodku badań klinicznych (Trial Site). Ośrodkiem badawczym może być szpital, centrum medyczne, przychodnia lub inna placówka medyczna, spełniająca kryteria określone w protokole badania. W ośrodku badawczym prowadzi się rekrutację pacjentów, przeprowadza wizyty kontrolne oraz co bardzo istotne, pacjenci zostają zaopatrzeni w leki.

 

Obowiązki Koordynatora badań klinicznych

Głównym zadaniem koordynatora badań klinicznych jest usprawnienie pracy ośrodka badawczego.

Szukając pracy w badaniach klinicznych możesz spotkać się z następującymi synonimami tego stanowiska: CRC, Clinical Research Coordinator, Site Coordinator, Study Coordinator.

Koordynator badań klinicznych organizuje pracę ośrodka, czuwa nad przestrzeganiem protokołu badania oraz wspomaga badaczy w prowadzeniu badania, tak by było prowadzone w najwyższym standardzie, zgodnym z GCP (Good Clinical Practice). Koordynator odpowiada także za planowanie procedur badaniowych, wizyt pacjentów i monitorów.

Obowiązkiem koordynatora jest także uzupełnienie elektronicznych baz danych oraz przestrzeganie regularnego wypełniania dokumentacji badaniowej. CRC uczestniczy także w wizytach monitora w ośrodku oraz wszelkich audytach i inspekcjach. Na jego głowie jest także zaopatrzenie ośrodka w lek, materiały badaniowe i inne potrzebne środki.

Koordynator odpowiada także za współpracę i kontakt ośrodka z monitorem badania oraz firmą zlecającą prowadzone badanie.

Zarobki Koordynatora badań klinicznych

Średnie zarobki Koordynatora badań klinicznych bez doświadczenia wynoszą 4100 zł, natomiast osoba z ponad 2 letnim doświadczeniem w tej dziedzinie może liczyć na średnie zarobki rzędu 5 000 zł (maks 10 000 zł). Źródło znajdziesz tutaj.
Koordynator badań klinicznych może być zatrudniony bezpośrednio w ośrodku lub firmie CRO- Contract Research Organization (rzadziej farmaceutycznej), w której zostaje oddelegowany do pracy we wskazanym w protokole badania miejscu. Bazę firm CRO możesz znaleźć tutaj.

Możliwości awansu

Oczywiście i na tym stanowisku znajdziesz możliwości awansu. Zależą one przede wszystkim od tego czy jesteś zatrudniony w ośrodku, czy firmie CRO.
Jeśli ośrodek badań jest dużą, wyspecjalizowaną placówką, możesz obejmować stanowiska kierownicze, zarządzając coraz to większą grupą osób oraz przejmując coraz większą odpowiedzialność. W przypadku firm CRO, możesz przejść na stanowiska managerskie i zarządzać grupą koordynatorów badań, odpowiadając między innymi za ich szkolenie i przygotowywanie do pracy.

Umiejętności

Rozważając pracę na tym stanowisku, warto przyjrzeć się umiejętnościom kluczowym w tej pracy. Oczywiście wymagania poszczególnych pracodawców mogą się różnić, jednak zaobserwowaliśmy pewien schemat:

  • dobra organizacja czasu,
  • odporność na stres i umiejętność jasnego myślenia w sytuacjach kryzysowych,
  • umiejętność szybkiego reagowania i łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów,
  • podstawowa wiedza na temat badań klinicznych (którą możesz zdobyć realizując kursy takie jak Clinical Trial Associate),
  • język angielski na poziomie komunikatywnym.

Mamy nadzieję, że nasze kompendium okaże się dla Ciebie przydatne! Pozostając w temacie pracy koordynatora badań klinicznych mamy dla Ciebie coś jeszcze 🙂

O tym jak wygląda praca koordynatora badań klinicznych w praktyce rozmawialiśmy z mgr farm. Martyną Sojką w wywiadzie #insider_talk. Wywiad możesz przeczytać klikając tutaj 🙂

A przed rozmową kwalifikacyjną koniecznie sprawdź naszą bazę wiedzy- badania kliniczne.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Pharmacovigilance i Medical Monitoring | badania kliniczne

Monitorowanie bezpieczeństwa farmakoterapii dotyczy nie tylko leków już dostępnych na rynku, ale także tych będących w fazie badań klinicznych. Pharmacovigilance i Medical Monitoring, to dwa bardzo ważne działy, nadzorujące jakość prowadzonego badania klinicznego. Czym różnią się od siebie stanowiska Pharmacovigilance

Rozmowa kwalifikacyjna w badaniach klinicznych

Rozmowa kwalifikacyjna podczas rekrutacji na staż czy pierwsze stanowisko w badaniach klinicznych jest bardzo dużym przeżyciem. Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do pierwszej rozmowy rekrutacyjnej? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek dzięki którym świetnie zaprezentujesz się podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej.

Gdzie szukać staży w badaniach klinicznych?

Decyzja podjęta- chcesz rozwijać się w kierunku badań klinicznych. Pozostaje jednak pytanie gdzie szukać staży w badaniach klinicznych? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek jak ułatwić sobie to zadanie. Kursy i wiedza teoretyczna stanowią doskonałą podstawę do rozpoczęcia swojej kariery w

Przewiń do góry