EBM w teorii i praktyce
O kursie:
Kurs dla osób chcących nauczyć się, jak wykorzystywać podejście EBM w praktyce. Porusza teorie oraz zawiera przykłady, jak ją zastosować. Przydatny dla pracowników działów Medical Affairs, profesjonalistów medycznych, naukowców, popularyzatorów nauki i edukatorów, blogerów medycznych, pracowników działów marketingu, Product Managerów.
Chcesz zobaczyć przykładową lekcję? Przejdź do zakładki „program” i wybierz z listy dostępny materiał (nazwy lekcji, które możesz zobaczyć oznaczone są czarnym kolorem).
Sylwetka absolwenta:
Po zakończeniu kursu uczestnik szkolenia będzie wiedział:
- Czym jest EBM i jej historię.
- Czym jest „piramida” EBM.
- Co oznaczają różne terminy, którymi określane są badania (randomizacja, zaślepienie i inne)
- Gdzie szukać publikacji
Po ukończeniu kursu uczestnik szkolenia będzie umiał:
- Odróżnić badania wysokiej jakości od tych niskiej jakości
- Samodzielnie wyciągać wnioski z badań
- Uzasadnić swoje decyzje zawodowe w oparciu o obiektywne dane kliniczne, a nie przekonania i stare schematy
- Odróżnić dowód od dowodu anegdotycznego
Dla kogo jest kurs EBM?
- Pracownicy działów medycznych firm farmaceutycznych – Kurs EBM pomoże w weryfikacji wiarygodności danych z publikacji medycznych oraz poprawnej interpretacji danych.
- Medical Writers (osoby piszące treści do pacjentów i profesjonalistów) – Kurs pozwoli krytycznie spojrzeć na jakość danych i ocenić ich wiarygodności. Wesprze w poprawnym rozumieniu wyników badań i wyciąganiu wniosków.
- Pracownicy działów marketingu – Kurs pokaże jak ocenić wiarygodność danych medycznych oraz dostarczy wiedzy, by unikać najczęstszych nadinterpretacji czy manipulacji. Pomoże w pracy z dostawcami merytorycznych treści.
- Lekarze, farmaceuci i inni profesjonaliści medyczni – Kurs wesprze w lepszym zrozumieniu informacji z danych naukowych, w tym dostarczy wskazówek, w jaki sposób weryfikować hipotezy i podejmować na bazie danych decyzje kliniczne.
- Doktoranci i magistranci kierunków medycznych – Kurs podkreśli, w jaki sposób selekcjonować dane i ocenić wiarygodność publikacji naukowych, wskazówek gdzie szukać wiarygodnych informacji oraz jakie wnioski można wyciągać na ich podstawie.
- Pracownicy naukowi na uczelniach medycznych – Kurs dostarczy wiedzy o metodologii oceny jakości publikacji naukowych, pomoże w lepszym rozumieniu danych i wyciąganiu wniosków oraz przydatny będzie w codziennej pracy naukowej.
- Osoby pracujące w HTA – Kurs nada kontekst temu, w jaki sposób ocenia się jakość danych medycznych i pomoże w krytycznym ich analizowaniu i wyciąganiu na ich podstawie wniosków.
- Pracownicy administracji publicznej, URPL i AOTMiT – Kurs pomoże w ocenie wiarygodności i wyciąganiu wniosków na podstawie danych naukowych oraz dostarczy wskazówek jak i gdzie szukać wiarygodnych informacji.
- Blogerzy medyczni – Kurs pomoże w unikaniu najczęstszych pomyłek czy nadinterpretacji wyników badań naukowych i pomoże w ocenie wiarygodności informacji dostępnych na dany temat.
Program kursu
- 9 Sections
- 20 Lessons
- 365 Days
- Wprowadzenie5
- Evidence Based Medicine - Wprowadzenie3
- Źródła wiedzy o leku3
- Ocena wiarygodności badania dotyczącego leczenia3
- Analiza i interpretacja wyników badania3
- Przegląd systematyczny i metaanaliza - wiarygodność i interpretacja wyników3
- Wytyczne postępowania klinicznego3
- Korzystanie ze źródeł informacji3
- Wywiad z ekspertem1
Od ponad 20 lat zajmuję się zagadnieniami evidence based medicine i zastosowaniem tego podejścia w praktyce.
Dr hab. Małgorzata Bała pełni obowiązki Kierownika Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej w ramach Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie oraz jest Kierownikiem Ośrodka Przeglądów Systematycznych-Polskiej Filii Cochrane.
Uczy studentów i praktyków podejścia evidence based medicine, czyli podejmowania decyzji na podstawie danych naukowych. Od 2005 roku prowadzi zajęcia z Evidence Based Medicine dla studentów Wydziału Lekarskiego, Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców i studentów studiów EuroPubHealth.
Z Cochrane współpracuje od 2000 roku, jest autorką i współautorką kilku przeglądów Cochrane. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół Evidence Based Medicine, szczególnie przeglądów systematycznych oceniających skuteczność różnych interwencji
Dla kogo?
- Pracownicy działów medycznych firm farmaceutycznych
- Medical Writers (osoby piszące treści do pacjentów i profesjonalistów)
- Pracownicy działów marketingu
- Lekarze, farmaceuci i inni profesjonaliści medyczni
- Doktoranci i magistranci kierunków medycznych
- Pracownicy naukowi na uczelniach medycznych
- Osoby pracujące w HTA
- Pracownicy administracji publicznej, URPL i AOTMiT
- Blogerzy medyczni
Wymagania techniczne
- Komputer, telefon lub tablet z dostępem do Internetu
Badania kliniczne, Cała platforma, Pharmacovigilance, Rejestracja leków

Od 2015 roku towarzyszymy pracownikom branży farmaceutycznej w edukacji i rozwoju zawodowym.
Na Karierze w Farmacji znajdziesz certyfikowane kursy online przygotowujące do pracy, oraz rozwijające kompetencje pracowników w działach badań klinicznych, rejestracji leków, pharmacovigilance, market access.