fbpx

Czy wysoka pensja zawsze jest warta dodatkowego stresu w pracy?

Mniej stresująca posada z reguły oznacza niższe zarobki. Wybór rodzaju wykonywanej pracy może być zatem dość trudny. Ciężko jest zrównoważyć stresujące życie zawodowe z życiem prywatnym, Możesz być tak skoncentrowany na zarabianiu dużych kwot, że nie będziesz potrafił cieszyć się pozostałą częścią życia, która nie jest związana z pracą.

Wiele osób trafia na wysokie stanowiska kierownicze tylko po to, by uświadomić sobie, że tak naprawdę nie lubią tego, co robią. Stres na niektórych stanowiskach może być na tyle silny, że będzie konieczne ograniczenie go nawet ze względów zdrowotnych – nie mówiąc już o poprawie relacji z rodziną i przyjaciółmi.

Jeśli więc zaproponowano Ci nowe stanowisko, poświęć dodatkowy czas na rozważenie, czy dodatkowe obowiązki nie sprawią, że wyższa pensja stanie się tylko marnym dodatkiem do nieprzespanych ze stresu nocy. Chociaż zawsze dobrze jest zarabiać dużo, może okazać się, że wolisz pozostać na obecnym stanowisku i cieszyć się życiem. Jeśli już jesteś na wysokim, dobrze płatnym stanowisku, zastanów się, czy nie wolisz poświęcić części swojej pensji na rzecz spokojnego życia.

Przygotowaliśmy kilka kluczowych pytań, jakie powinieneś sobie zadać, kiedy będziesz rozważał zmianę stanowiska:

Czy to rzeczywiście stanowisko, na którym zawsze chciałem pracować?

Ważne jest, żeby zdecydować, czy będziesz rzeczywiście zadowolony z wykonywanej przez siebie pracy. Czy awans oznacza diametralną zmianę obowiązków? Być może przestaniesz wykonywać szczegółowe zadania, a zajmiesz się zarządzaniem?  Jeśli objęcie tej posady będzie kolejnym krokiem w realizacji Twoich celów zawodowych, wówczas ma to sens. Jeśli jednak kochasz to, co robisz teraz – bardziej rozsądne będzie pozostanie na dotychczasowym stanowisku. Ubiegając się o awans, powinieneś zdobyć jak najwięcej wiedzy. Dobrze jest porozmawiać z osobami obecnie zajmującymi to stanowisko, by móc ewentualnie odrzucić je w przypadku, gdy nie pokryje się z Twoimi celami zawodowymi. Może być to trudny wybór, dlatego porozmawiaj także z Twoim współmałżonkiem – Twój awans może mieć kluczowe znaczenie dla Waszych relacji.

Czy potrzebuję dodatkowych pieniędzy?

Zanim obejmiesz nowe stanowisko, musisz ocenić, w jaki sposób dodatkowe pieniądze wpłyną na Twój obecny styl życia. Jeśli masz rodzinę, być może będzie to dobry sposób na pokrycie dodatkowych wydatków. Optymalną pensją jest taka, która pozwalana na utrzymanie stabilnego trybu życia i zapewnienie Twojej rodzinie komfortu. Jeśli zatem oboje ze swoim współmałżonkiem pracujecie, sami musicie określić jaki miesięczny dochód będzie dla Was odpowiedni. Kluczem do podjęcia właściwej decyzji jest uświadomienie sobie bieżących potrzeb finansowych i dodatkowych wydatków. Być może ograniczenie kosztów życia może umożliwić Ci podjęcie mniej stresującej pracy?

Jakie są alternatywy?

Jeśli wiesz, że praca spowoduje zbyt silny stres, ale nadal potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, musisz pomyśleć nad innymi rozwiązaniami. Może będzie nim mało stresująca praca przy niższych kosztach utrzymania – przeprowadzka do mniejszego miasta może okazać się dużym zastrzykiem gotówki. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z miejscem planowanej przeprowadzki – powinieneś upewnić się, że będzie bezpieczne i komfortowe. Innym pomysłem może być odbycie dodatkowych szkoleń, które pomogą Ci zmienić branżę na dobrze płatną, ale mniej stresującą.