Nowe wyzwania etyczne w erze technologii

W czwartek, 17 października, w przestrzeni Forum, utworzonej przez AstraZeneca, odbyło się prestiżowe wydarzenie Ethics Day, organizowane przez Kariera w Farmacji we współpracy z AstraZeneca. Konferencja zgromadziła na scenie czołowych ekspertów i praktyków, stawiając w centrum uwagi kwestie etyki w przemyśle farmaceutycznym. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach globalnej inicjatywy AstraZeneca “Ethics Week”. W tym roku firma otworzyła je również dla otoczenia, umożliwiając szerszemu gronu uczestników w tym studentom, przedstawicielom branży farmaceutycznej i medycznej, udział w dyskusji nad kluczowymi wyzwaniami etycznymi w tej branży.

Etyczne wyzwania w farmacji

Wydarzenie Ethics Day otworzył Robert Dewor — dyrektor medyczny AstraZeneca Polska, który wygłosił wykład na temat etycznych aspektów współpracy przemysłu farmaceutycznego ze środowiskiem medycznym. Robert nakreślił, w jaki sposób zmieniały się wyzwania etyczne na przestrzeni lat oraz opowiadał o wybranych aspektach relacji na linii lekarz – pacjent, lekarz – firma farmaceutyczna.

Następnie odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli:

  • Alina Pszczółkowska, wiceprezes AstraZeneca w Polsce,
  • dr Paweł Kowalski, doktor nauk prawnych,
  • Paul Finnemore, starszy dyrektor ds. etyki i zgodności w AstraZeneca w Wielkiej Brytanii (dołączył do dyskusji online).

Dyskusja skupiła się na potrzebie większej różnorodności w badaniach klinicznych. Eksperci zastanawiali się nad sposobami na zwiększenie inkluzywności oraz nad czynnikami, które mogą wpływać na podejmowanie etycznych decyzji w ramach badań klinicznych. Rozmawiając o nowych wyzwaniach, nie mogło zabraknąć wątku AI w medycynie. Prelegenci przybliżyli dylematy współczesnego lekarza – czy powinien korzystać ze sztucznej inteligencji do diagnozowania pacjentów oraz w jaki sposób powinien o tym informować pacjenta.

Integracja uczestników

Na zakończenie odbył się quiz wiedzy, a nagrodą w nim była książka pt. „Badania kliniczne – Praktyka, prawo, etyka”. Szczęśliwym zwycięzcą okazał się Miłosz. Otrzymał on autograf jednego ze współautorów książki — Piotra Sawickiego, który również wziął udział w wydarzeniu. Dla uczestników przygotowano także szereg atrakcji, w tym pyszną ofertę przekąsek i napojów oraz specjalną strefę selfie z gadżetami, gdzie można było uwiecznić wspomnienia z wydarzenia. Na zakończenie każdemu z uczestników wręczono certyfikat uczestnictwa.

Przyszłość etyki w farmacji

Ethics Day 2024 okazał się wyjątkowym wydarzeniem, które nie tylko zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin, ale również zainspirowało uczestników do refleksji nad etycznymi wyzwaniami w przemyśle farmaceutycznym.