fbpx
czym jest pharmacovigilance

Czym jest pharmacovigilance? – Kariera w Farmacji

Czym jest pharmacovigilance? Śledząc strony związane z branżą farmaceutyczną zapewne wielokrotnie natknąłeś się na pojęcie Pharmacovigilance (PV). W poniższym wpisie znajdziesz kompleksową wiedzę na temat PV oraz pracy w działach PV w firmach farmaceutycznych.

Chcąc dowiedzieć się czym jest pharmacovigilance, musimy zacząć od podstaw, czyli definicji

Słowo Pharmacovigilance (PV) powstało ze zbitki słów- greckiego „Pharmakon”, które oznacza lek i łacińskiego vigilare, co w tłumaczeniu daje „zachować czujność”. Zatem Pharmacovigilance to nic innego jak monitorowanie bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych, w celu wykrywania zagrożeń związanych z zażywaniem leków, a także eliminacja tych zagrożeń bądź prewencja.

WHO definiuje PV jako czynności, które obejmują także zapobieganie działaniom, które mogą niekorzystanie wpłynąć na nasze zdrowie. Reasumując, pharmacovigilance jest systemem nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii. Są to wszystkie czynności podejmowane przez profesjonalistów z całego świata, aby stosowanie danego leku było jak najbardziej bezpieczne jak to tylko możliwe dla pacjentów.

 

pharmacovigilance

Pharmacovigilance w firmach farmaceutycznych

Firma farmaceutyczna, która wprowadziła na rynek zarejestrowany lek, ma obowiązek nadzorować działania niepożądane, jak również wskazać osobę, która będzie za to odpowiedzialna. Im większa firma, tym więcej produktów leczniczych na rynku, a zatem większy dział PV . Osoby tworzące takie działy są odpowiedzialne za kontrole bezpieczeństwa leków. Muszą zatem stale weryfikować swoją aktualną wiedzę, śledzić zmiany w przepisach prawnych. Monitorowanie działań niepożądanych to bardzo odpowiedzialna praca, dlatego niezbędnymi umiejętnościami u każdego pracownika działu PV jest dokładność, terminowość i skrupulatność.

Dlaczego musimy monitorować działania niepożądane?

Należy monitorować niepożądane działania leków w celu zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa podczas korzystania z farmakoterapii. Oczywiście, nigdy nie nastąpi sytuacja, w której wszystkie dostępne leki nie będą powodowały jakichkolwiek przykrych skutków ubocznych, jednak musimy pracować nad tym, aby leki były coraz bezpieczniejsze dla pacjentów.

Jeżeli chcecie swobodnie poruszać się w temacie PV, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł o podstawowych pojęciach w PV!

Sprawdź naszą stronę na Facebooku oraz grupę Praca i staże w farmacji.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Ile zarabia się w branży farmaceutycznej?

Rok 2020 odbił piętno w sektorze firm farmaceutycznych. Odnalezienie się w nowej sytuacji stanowiło wyzwanie dla całej branży. W okresie pandemii konieczna była reorganizacja działów sprzedaży, co nierzadko doprowadzało do restrukturyzacji. Równie ważne było znalezienie nowych sposobów na dotarcie do

Cykl Zainspiruj się! –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

Cykl “Zainspiruj się” –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

To już połowa naszego cyklu „ Zainspiruj się!” ,w ramach którego przedstawiamy Wam osoby, które nie bały się wyjść poza utarte schematy i weszły na alternatywną ścieżkę swojej kariery. W drugim tygodniu stycznia mieliśmy przyjemność poznać Kasię Kopacz- Zakrzewską, farmaceutkę,

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się” – rozmowa z Joanną Janus

Nasz najnowszy cykl “Zainspiruj się” trwający przez styczeń to seria spotkań live z osobami, które podjęły alternatywne ścieżki zawodowe i nie oglądając się na innych postanowiły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Pierwszą z tych osób była Joanna Janus, świeżo