Firmy farmaceutyczne, kiedy chcą uzyskać pozwolenie na dopuszczenie produktu leczniczego do obrotu, muszą poddać lek serii badań klinicznych. Badania mają na celu udowodnienie, że konkretny lek spełnia wymogi bezpieczeństwa i jest skuteczny. Prowadzi się je zazwyczaj na ochotnikach lub pacjentach. Każde takie badanie ma swoją dokumentację, która dzieli się na cztery podstawowe elementy: protokół badania klinicznego, broszurę badacza, formularz świadomej zgody oraz kartę obserwacji klinicznej. W tym artykule skupimy się na pierwszym z nich – protokole badania klinicznego.
Co to jest protokół badania klinicznego?
Protokół badania klinicznego to podstawowy dokument niezbędny do prowadzenia badania klinicznego, który zawiera cel i plan badania, a także opis metodyki i analizy statystycznej wraz z opisem jego planowanego przebiegu. W protokołach zazwyczaj przedstawia się podstawy teoretyczne i uzasadnienie przeprowadzenia badania. Zawierają instrukcje dla wszystkich stron biorących udział w badaniu. Na podstawie protokołu badania klinicznego, gromadzone są dane, które wprowadza się do kart obserwacji klinicznej.
W jakim celu wykorzystuje się protokół badania klinicznego?
Jest to swego rodzaju plan badawczy, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom badania, czyli ochotnikom i pacjentom.
Co powinien zawiera?
W protokole powinno znaleźć się:
- Wprowadzenie (tytuł, kod badania, sponsor, cele, plan badania).
- Kryteria włączenie/wyłączenia.
- Cele (pierwszo- i drugorzędowe).
- Plan badawczy.
- Zagadnienia etyczne.
- Opis struktury administracyjnej.
- Polityka poufności i publikacji.
- Referencje.
- Załączniki.
Sprawdź sam!
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o badaniach klinicznych!