Badania kliniczne - baza wiedzy

Spis treści

O Badaniach klinicznych

Branża badań klinicznych jest bardzo rozległa, o czym możesz przekonać się przeglądając oferty pracy publikowane w serwisie LinkedIn. Koordynator, monitor, czy może specjalista ds. start-up? Którą ścieżkę kariery wybrać?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium pojęć, które powinieneś znać przed rozpoczęciem pracy w badaniach klinicznych.  Znajdziesz tutaj także charakterystykę stanowisk i działów związanych z Clinical Trials (CT). Poruszając się po menu bocznym, możesz przechodzić do interesujących Cię sekcji.

Badania kliniczne - pojęcia

Chcąc rozpocząć pracę w branży farmaceutycznej, warto znać podstawowe pojęcia dotyczące badań klinicznych. Nie wiesz co dokładnie określa się mianem badań klinicznych? Wyjaśnimy. Badaniem klinicznym nazywa się każde badanie, które prowadzone jest z udziałem ludzi w celu potwierdzenia skutków działania produktów leczniczych. Na jego podstawie jesteśmy w stanie oszacować bezpieczeństwo danego leku.

Natomiast interesariusze badania klinicznego to osoby i instytucje zaangażowane w przebieg badania od momentu jego rejestracji do jego zakończenia. Przechodząc do artykułów poniżej, dowiesz się, kto znajduje się wśród interesariuszy, a także poznasz takie pojęcia, jak start-up badań klinicznych, Good Clinical Practice czy też Voluntary Harmonisation Procedure.

Kliknij w tytuł artykułu poniżej i czytaj dalej:

Fazy badań klinicznych

To jak organizmy pacjentów reagują na leki wciąż jest w trakcie badań, wyciągania wniosków i przewidywań. Należy więc wciąż inwestować w rozwój badań klinicznych, by nieustannie ulepszać terapie lekami. Dlatego też badania kliniczne mają kilka faz, by wszystko odbywało się dokładnie i z jak największą pewnością. Przechodząc do naszego artykułu dowiesz się więcej o czterech fazach badań klinicznych: od oceny bezpieczeństwa, poprzez pierwsze testy na chorych i testy długotrwałe aż do weryfikacji zgodnie ze wskazaniami producenta.

Kliknij w tytuł artykułu poniżej i czytaj dalej:

Dokumentacja badania klinicznego

Dzięki naszej bazie możesz zapoznać się z najważniejszą dokumentacją badania klinicznego. Dokumentację można podzielić na dokumentację tworzoną przed rozpoczęciem badania klinicznego, tworzoną w trakcie badania klinicznego oraz po jego zakończeniu lub przerwaniu. Ma ona cztery kluczowe elementy: protokół badań klinicznego, broszura badacza, formularz świadomej zgody oraz karta obserwacji klinicznej.

Kliknij w tytuł artykułu poniżej i czytaj dalej:

Praca w badaniach klinicznych

Badania kliniczne są jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin branży farmaceutycznej. Dlatego też praca w badaniach klinicznych niesie za sobą wiele ciekawych wyzwań. Możesz podjąć pracę zarówno u sponsora badania (w firmie farmaceutycznej),  jak i w firmie CRO, a także w ośrodku badań klinicznych, choć to i tak nie wszystkie możliwości kariery w tej dziedzinie. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zajrzyj do naszych artykułów i dowiedz się, gdzie możesz pracować decydując się na branżę badań klinicznych.

Kliknij w tytuł artykułu poniżej i czytaj dalej:

Zarobki w badaniach klinicznych

Branża badań klinicznych jest z pewnością bardzo dobrze opłacana. Wysokość zarobków i stabilność zatrudnienia zachęcają wiele osób do podjęcia pracy w tej dziedzinie. W zależności od stanowiska możesz zarobić nawet do 30 tysięcy złotych miesięcznie. Dzięki naszej bazie dowiesz się, ile możesz zarobić na stanowisku, które Cię interesuje, a także jakie predyspozycje i umiejętności są wymagane.

 

Kliknij w tytuł artykułu poniżej i czytaj dalej:

Jak zdobyć pracę w badaniach klinicznych?

Dzięki naszej bazie wiedzy, dowiesz się, jak zdobyć staż lub pracę w badaniach klinicznych. Poznasz zalety szukania pracy na stronach pracodawców oraz platformach poświęconym osobom szukającym pracy.

Podpowiemy, jak w tym celu wykorzystać LinkedIn Jobs czy nawet grupy na Facebooku. Oprócz tego, jak i gdzie szukać pracy, sprawdzisz czego potrzebujesz, by tę pracę zdobyć. Przechodząc do naszych artykułów możesz poczytać więcej m.in. o certyfikowanych kursach, CV jako Twojej wizytówce oraz o head huntingu.

Kliknij w tytuł artykułu poniżej i czytaj dalej:

Stanowiska w badaniach klinicznych

Praca w badaniach klinicznych zapewnia wiele możliwości rozwoju, a lista stanowisk jest długa. Dlatego też jest jedną z najchętniej wybieranych dróg rozwoju zawodowego. Szczególnie wśród osób z wykształceniem medycznym lub studentów pokrewnych kierunków, jak biotechnologia czy chemia.

Dzięki naszej bazie wiedzy dowiesz się, jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach badań klinicznych, zaczynając od Clinical Trial Trainee (stanowiska stażowego) aż do najwyższej rangi, czyli Clinical Research Director.

Kliknij w tytuł artykułu poniżej i czytaj dalej:

Pracodawcy w badaniach klinicznych - firmy CRO

Jeśli rozważasz pracę w badaniach klinicznych, koniecznie sprawdź naszą bazę pracodawców – firm CRO (Contract Research Organizations). Takie firmy zapewniają wsparcie dla przemysłu farmaceutycznego lub biotechnologicznego. W dużym uproszczeniu, prowadzą one badania kliniczne w imieniu sponsora. W naszej bazie zgromadziliśmy najbardziej aktualne dane takich firm po to, byś mógł szybko znaleźć pracodawców, którzy Cię interesują.

Kliknij w tytuł artykułu poniżej i czytaj dalej:

Kursy on-line z badań klinicznych

Chcesz wyróżnić się z tłumu kandydatów i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Dostałeś stanowisko i chcesz zdobyć lub uporządkować wiedzę? Pracujesz w badaniach klinicznych i szukasz sposobu na poszerzenie kompetencji? W dzisiejszych czasach kursy są świetną i przystępną metodą na poszerzenie swoich horyzontów i zdobywanie doświadczenia. Jeśli zastanawiasz się jaki kurs lub szkolenie z badań klinicznych wybrać, sprawdź nasze kursy. 

W ofercie mamy trzy kursy:

Clinical Trial Associate | Badania kliniczne

Pierwszy kurs z badań klinicznych polecany osobom rozwijającym karierę w branży. Kurs jest oficjalnym kursem rekomendowanym przez największą branżową organizację – Stowarzyszenia Na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych W Polsce (GCPpl). Kurs posiada także akredytację tej organizacji i jej logo na certyfikacie. Kurs polecany jest osobom pracującym zarówno po stronie sponsora jak i ośrodków a także tych, którzy chcą rozwijać się w kierunku monitora. Dla osób, które już pracują w branży będzie pozwalał na usystematyzowanie wiedzy i uzupełnienie braków. Jeśli zastanawiasz się, który z kursów wybrać, czytaj dalej.

Study Startup Specialist | Badania kliniczne

Kurs dedykowany jest osobom, które w swoich obowiązkach mają otwieranie nowych badań klinicznych, kontakt z komisjami bioetycznymi, procesowanie dokumentacji nowych ośrodków – w tym także monitorów badań klinicznych. Kurs bardzo szczegółowo omawia temat i jest dobrym wyborem dla osób, które chcą zrozumieć cały proces startupu (otwierania nowych badań) a także  w praktyce przećwiczyć z tym związane. Osoby po zakończonym kursie Clinical Trial Associate, rozwijające się w kierunku monitora lub study startup specialist znajdą w nim bardziej zaawansowane ale nadal przystępne treści.

Monitor badań klinicznych

Ten kurs dedykowany jest osobom, które już pracują w branży badań klinicznych i chcą w przyszłości zostać monitorem badań. Polecany jest także osobom, które niedawno rozpoczęły pracę na tym stanowisku, chcą uporządkować swoją wiedzę albo wracają do pracy po przerwie. Osoby po zakończonym kursie Clinical Trial Associate, rozwijające się w kierunku monitora znajdą w nim bardziej zaawansowane ale nadal przystępne treści.

Kliknij w nazwę kursu i dowiedz się więcej

Clinical Trial Associate badania kliniczne

429,00 zł

Monitor badań klinicznych

799,00 zł